اعطای عفو مشروط به رفتار زندانیان بستگی دارد | اسپادانا خبر
 
 
پنجشنبه، 30 فروردين 1403 - 8:41

اعطای عفو مشروط به رفتار زندانیان بستگی دارد

شماره: 24629
Aa Aa

محسنی اژه‌ای می گوید محکومان جرایم خشن و سارقین سابقه‌دار و تهدیدکنندگان امنیت فیزیکی و روانی مردم از ارفاقات قانونی بهره‌مند نمی‌شوند.

رئیس قوه قضاییه در سرکشی از زندان مرکزی اصفهان؛
اعطای عفو مشروط به رفتار زندانیان بستگی دارد

محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه ضمن سرکشی از زندان مرکزی اصفهان در مراسم آزادی زندانیان و محکومان واجد شرایط در این ندامتگاه شرکت کرد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از میزان، در این مراسم به مناسبت اعیاد رجبیه و شعبانیه و ۲۲ بهمن مقدمات آزادی هزار و ۲۵۵ نفر از زندانیان و محکومان واجد شرایط در زندان‌های استان اصفهان فراهم شد. عمده این زندانیان از محکومان مالی و جرایم غیر عمد بودند.

محسنی اژه‌ای در مراسم آزادسازی زندانیان واجدشرایط از زندان‌های استان اصفهان اظهار کرد:

آرزو دارم روزی فرا برسد که ما اصلاً زندانی نداشته باشیم؛ همه افراد دچار لغزش می‌شوند. مهم آن است که این لغزش‌ها تکرار نشوند و فرد خطاکار درصدد جبران برآید.

او با اشاره به عواملی که در اعطای ارفاقات قانونی به محکومان واجدشرایط مؤثر است گفت:

زندانیان و محکومانی که واجدِ شرایطِ بهره‌مندی از ارفاقات قانونی هستند برای اینکه در شمول این قبیل ارفاقات قرار بگیرند باید چند نکته را مدنظر داشته باشند؛ نخست آنکه در ظواهر امر به اثبات برسانند که از کرده خود پشیمان و نادم هستند و قصد جبران دارند. دوم آنکه ضوابط زندان را رعایت کنند و در داخل زندان منضبط باشند و با سایر زندانیان و زندانبانان و مراجعان به زندان رفتار صحیحی داشته باشند. سوم آنکه در هنگام عزیمت به مرخصی از مبادرت به هرگونه تخلف و جرم پرهیز کنند و در موعد مقرر از مرخصی به زندان بازگردند و در طول دوران مرخصی در اجتماع و خانواده رفتار خوب و پسندیده‌ای داشته باشند.

وی گفت:

زندانیان از اتلاف وقت خود بپرهیزند و در داخل زندان از اوقاتی که دارند برای حرفه‌آموزی و ارتقای شغلی و یا ادامه تحصیل و افزایش معلومات استفاده کنند و در کلاس‌های آموزشی زندان شرکت کنند؛ حرفه‌آموزی و اشتغال زندانیان قطعاً برای خود و خانواده‌شان، کمک حال است. در زندان مرکزی اصفهان قُراء خوبی حضور دارند و زندانیان این ندامتگاه با قرآن اُنس پیدا کرده‌اند؛ این امر بسیار اثربخش و پربرکت است و باید تقویت شود. زندانیان در ندامتگاه‌ها از فرصت و بستر موجود برای اصلاح رفتار و بازاجتماعی شدن خود بهره بگیرند و از همنشینی با افراد شیطان‌صفت و بدکردار که قصد اصلاح ندارند اجتناب کنند و پیوسته به فکر خانواده و نزدیکان خود در بیرون از زندان باشند.

او تصریح کرد:

ما در طول سال به مناسبت‌های مختلف چند نوبت عفو زندانیان واجدشرایط را داریم؛ از سویی دیگر سایر ارفاقات قانونی نظیر آزادی مشروط و تعلیق مجازات را نیز داریم بنابراین شما زندانیانِ واجد شرایط از این فرصت‌ها استفاده کنید و این امر همانطور که تاکید کردم به نوع رفتار شما در داخل زندان بستگی دارد البته مجدداً تاکید می‌کنم که محکومان جرایم خشن و سارقین سابقه‌دار و تهدیدکنندگان امنیت فیزیکی و روانی مردم از ارفاقات قانونی بهره‌مند نمی‌شوند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان