افشای اسناد محرمانه جرم است | اسپادانا خبر
 
 
يكشنبه، 24 تير 1403 - 15:02

افشای اسناد محرمانه جرم است

شماره: 16128
Aa Aa

به دلیل اینکه نواقصی در پرونده هواپیمای اوکراینی وجود داشت ریاست دادگاه آن را به دادسرا عودت داده و بعد از رفع نقص مجددا به دادگاه ارسال می شود.

ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضاییه ایران؛
افشای اسناد محرمانه جرم است

ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضاییه  ایران در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره  انتشار نامه محرمانه پیرامون رد صلاحیت علی لاریجانی گفت:

افشای اسناد محرمانه به موجب قانون و آیین نامه طرز نگهداری  اسناد سری و محرمانه دولتی جرم محسوب می شود و اگر کسی آنها را به‌صورت غیرمجاز منتشر کند قابل تعقیب است.

به گزارش اسپادانا خبر، او ادامه داد:

در مورد این نامه اگر مشخص شود از ناحیه ایشان منتشر شده قابل تعقیب و پیگیری است ولی باید از سوی دستگاه های اطلاعاتی بررسی شود که این نامه ای که مهرمحرمانه دارد توسط چه کسی منتشر شده است. در صورت شناسایی شخص منتشرکننده قابل تعقیب است.

وی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده هواپیمای اوکراینی گفت:

این پرونده در دادسرا رسیدگی و با صدور  کیفرخواست به دادگاه ارسال شد و یکی دو جلسه با حضور شکات و اولیای دم در دادگاه برگزار شد و به دلیل اینکه نواقصی در پرونده بود ریاست دادگاه پرونده را به دادسرا عودت داده و بعد از رفع نقص مجددا به دادگاه ارسال می شود مثلا یکی از نقص ها این است که نظریه کارشناس باید به اولیای دم و شکات اعلام شود اما از ناحیه کانادا دادخواستی به دادگاه تسلیم نشده است.

خداییان در پاسخ به سوالی مبنی براینکه رویکرد دستگاه قضا در خصوص حمایت از سوت زنان چیست؟ گفت:

از گزارشگران فساد حمایت می‌کنیم. قانون هم روش گزارش فساد را اعلام کرده که قانون ارتقای سلامت اداری به خوبی این موضوع را لحاظ کرده است. اگر چنانچه شخصی از فساد مطلع شد باید به طرق صحیح به مراجع قضائی اعلام کند و به تبعیت از قانون هویت این افراد محفوظ است. سؤال این است که آیا افشای فساد باید در رسانه‌ها باشد؟ در قانون هم ذکر شده که حمایت از گزارشگران فساد منوط به صحیح بودن گزارش و صحیح اعلام شدن گزارش باشد.

خداییان در پاسخ به  سوالی مبنی براینکه واکنش دستگاه قضائی به افرادی که به مردم می‌گویند از ایران بروید چیست؟ گفت: 

ایران متعلق به همه ایرانیان در داخل و خارج از کشور است‌. مسئولان بارها اعلام کرده اند ایرانیانی که قصد بازگشت به کشور را دارند می‌توانند بازگردند. کسی نمی‌تواند مانع ورود ایرانیان به کشور باشد مگر اینکه فردی مورد اتهام باشد که به اتهام هر فردی رسیدگی می‌شود. اینکه کسی بگوید از ایران بروید مهم نیست چرا که ممکن است هر فردی هر حرفی بزند آنچه مهم است، پاسخ و حمایت مسئولان است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان