سه شنبه، 12 مهر 1401 - 14:54

اینترنت پرسرعت را حق مردم می‌دانیم

شماره: 19245
Aa Aa

در حال حاضر توانمندی این را داریم که ماهواره‌هایی تا ۵۰ کیلوگرم را در مدار ۵۰۰ کیلومتر قرار دهیم و امیدواریم تا پایان سال به توان پرتاب موفق ماهواره‌هایی تا ۱۰۰ کیلوگرم برسیم.

زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران؛
اینترنت پرسرعت را حق مردم می‌دانیم

عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران با حضور در یک برنامه تلویزیونی عملکرد، اقدامات و دستاوردهای وزارت ارتباطات در طول یک سال گذشته را تشریح کرد.

به گزارش اسپادانا خبر، زارع پور گفت:

مهم‌ترین برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد پوشش ۲۰ میلیون فیبرنوری منازل و کسب‌وکارها است. این پروژه یک پروژه راهبردی برای کشور است و حداقل تا سه دهه آینده، کشور را بیمه خواهد کرد. ما در وزارت ارتباطات اینترنت پرسرعت را یک حق برای مردم می‌دانیم و تمام تلاشمان این است که یک شبکه پرسرعت، با کیفیت و امن را برای استفاده همه مردم فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه اعتقاد داریم که محصولات ایرانی می‌توانند در بازارهای بین‌المللی عرضه شوند گفت:

به‌زودی نخستین محموله از محصولات دانش‌بنیان ایرانی در «صنعت شبکه» صادر می‌شود. ما توان این را داریم که فیبرهای دریایی را با کمک بخش خصوصی شرکت‌های دانش‌بنیان، هم فیبرکشی و هم تعمیر کنیم و در هفته‌های آتی برنامه‌ای در دریای عمان یا خلیج‌فارس داریم که برای نخستین بار توسط دانش و تخصص ایرانی، تعمیر فیبرهای نوری زیر دریا را انجام خواهیم داد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره آخرین اخبار ماهواره خیام نیز گفت:

ما در کنار توجه به ظرفیت‌های داخلی برای بومی‌سازی صنعت فضایی، تعاملات بین‌المللی را برای تأمین نیاز روز کشور در دستور کار قرار داده‌ایم و ماهواره خیام حاصل این همکاری مشترک بود که با موفقیت بر مدار قرار گرفت. پیش‌بینی ما این بود که عملیاتی شدن این ماهواره نیازمند چند ماه زمان است اما با توجه به طراحی‌های خوبی که انجام‌شده و با تلاش همکاران ما در مرکز ماهدشت این فرایند کوتاه شده و تصاویر اولیه ماهواره دریافت شده است و امیدواریم هفته آینده تصاویر کالیبره شده آن منتشر شود و بهره‌برداری عملیاتی این ماهواره نیز ظرف یک ماه آینده آغاز شود و داده‌های آن در اختیار بخش دولتی و خصوصی قرار گیرد. ما در لایه‌های مختلف به دنبال توسعه فناوری‌های بومی هستیم. از برنامه ساخت ماهواره و پرتاب آن تا راه‌اندازی ایستگاه‌های دریافت داده‌های ماهواره‌ای را به شکل جدی و شبانه ریزی در بخش‌های مختلف کشور پیگیری می‌کنیم.

وی افزود: 

یکی از مصوباتی که شورای عالی فضایی داشت تثبیت لایه لئو بود یعنی بتوانیم در مدارهای حدود ۵۰۰ کیلومتر ماهواره‌های متوسط و کوچک را در مدار قرار دهیم. الحمدالله کار باقوت پیش می‌رود و طلیعه‌های دستیابی به این هدف را با پرتاب ماهواره نور۲ شاهد بودیم. در حال حاضر توانمندی این را داریم که ماهواره‌هایی تا ۵۰ کیلوگرم را در مدار ۵۰۰ کیلومتر قرار دهیم و امیدواریم تا پایان امسال به توان پرتاب موفق ماهواره‌هایی تا ۱۰۰ کیلوگرم برسیم. هدف‌گذاری ما این است که تا پایان دولت سیزدهم به توانمندی ساخت و پرتاب ماهواره‌هایی مثل خیام با وزن ۵۰۰ کیلوگرم برسیم.

زارع پور با بیان اینکه در کشور همه بسیج شده‌اند تا عقب‌ماندگی‌هایی که در گذشته داشته‌ایم با سرعت جبران کنیم گفت:

ما پنج یا ۶ ماهواره و محوله فضایی آماده تست و پرتاب، شامل ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی و بلوک انتقال مداری سامان را داریم. بلوک انتقال مداری برای انتقال ماهواره در مدارهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد که یک دانش راهبردی است و در پژوهشگاه فضایی به آن دست پیدا کرده‌ایم.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان