تکلیف حجاب تا ۱۵ روز آینده مشخص خواهد شد | اسپادانا خبر
 
 
چهارشنبه، 12 بهمن 1401 - 10:20

تکلیف حجاب تا ۱۵ روز آینده مشخص خواهد شد

شماره: 20348
Aa Aa

مسئله حجاب با دستگیر کردن و زندان انداختن چهار زن ولنگار به نتیجه نخواهد رسید| امروز یک وی پی ان را می‌بندیم بلافاصله با روش دیگر در اختیار قرار می‌گیرد.

محمدجعفر منتظری، دادستان کل جمهوری اسلامی ایران؛
تکلیف حجاب تا ۱۵ روز آینده مشخص خواهد شد

محمدجعفر منتظری، دادستان کل جمهوری اسلامی ایران در نشست" تبیین ابعاد جنگ ترکیبی در اغتشاشات اخیر" درقم گفت:

شرایط و فشارهای کنونی بسیار بیشتر و بدتر از دوران جنگ تحمیلی است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایرنا، او با بیان این که بخش زیادی از نابسامانی‌های امروز کشور از تحریم‌ها نشات گرفته است اظهار داشت:

رسیدگی به پرونده اغتشاشگران در تمام استان‌ها آغاز شده است.

وی گفت:

مجلس و شورای عالی انقلاب اسلامی در حال کار و مطالعه بر روی مساله حجاب هستند که نتایج آن تا ۱۵ روز آینده مشخص خواهد شد. این تصمیم‌سازی‌ها باید بر اساس تدبیر صورت بگیرد.

منتظری اظهار کرد:

امروز ما به لحاظ این که با دشمنان خارجی رو به رو هستیم که اینگونه جنگ‌های ترکیبی را برای ما تشکیل دادند ناچاریم از بعضی مسائل فعلاً بر اساس مصالحی که بزرگان تشخیص می‌دهند اغماض و چشم پوشی کنیم. شما شاید تصور کنید قوه قضائیه در خصوص بحث بی حجابی بیخیال نشسته و سکوت کرده ایم در حالی که از روزی که این بحث مطرح شد دشمن به دنبال این بود که گام به گام قدم بردارد و یکی از گام‌ها بحث فرهنگی بود و یکی از مصادیق آن، همین کشف حجاب زن‌ها بود و قطعاً اگر برخورد صورت بگیرد، این گام اول بوده و امروز دشمن دارد از یک جنگ ترکیبی که یکی از مصادیقش مسئله زن است اقدام می‌کند.

وی گفت:

این شعار زن زندگی آزادی تصور می‌کنید بی حساب و کتاب بوده؟ اکنون هم دشمن در همین هفته گذشته بحث حقوق بشر را کلید زد. دشمنان بعد از مبحث حقوق بشر، مساله زن را علیه نظام جمهوری اسلامی در جهان مطرح خواهند کرد و ما بایستی که در رابطه با این توطئه‌ها و برنامه‌های دشمن، یک برنامه جامع و کاملی را ببینیم.

او گفت:

شما عزیزان وقتی شاهدید مساله بی حجابی در شهرها دارد خودش را نشان می‌دهد رنج می‌برید و این به حق است اما تصور می‌کنید که مسوولین مربوطه هم ساکت نشسته اند؟ ما به سرعت در حال کار بر روی موضوع حجاب هستیم و تمام تلاشمان را داریم به کار می‌بریم که یک راه حل مدبرانه را بکار ببریم که با این پدیده که دل همه را به درد آورده، مقابله کنیم. حوزه‌های علمیه و خانواده‌های شهدا باید از دستگاه‌های اجرایی، مسوولین فرهنگی و... به شدت مطالبه کنند و این مسئله مؤثر است. دستگاه قضایی به تنهایی نمی‌تواند کاری انجام دهد و این کار جمعی باید انجام شود.

وی خطاب به حوزویان گفت:

در خصوص مساله بدحجابی فریاد بزنید و مطالبه کنید. در سخنرانی‌ها، در مقاله‌ها و در مصاحبه‌ها مطالبه کنید و تنها این را نخواهید که دستگاه قضایی کاری کند.

منتظری اظهار کرد:

در خصوص گشت ارشاد اولاً ما گشت ارشاد نداشتیم و عنوانش پلیس امنیت اجتماعی بوده، ثانیاً هرگز دستگاه قضایی نه کوچک‌ترین قدمی و نه طرحی برای تعطیل کردن این گشت داشته و ما این را شاهد بودیم که یک حادثه ای که منشأ آن یک اقدام در این واحد پلیس بوده که محترمانه خانم بدحجابی را دستگیر کردند و آنجایی که ایشان را می‌برند و جلسه می‌گذارند برایشان صحبت می‌کنند و...این ملاحظه شد که یک اتفاق رخ می‌دهد و همین منشا این داستان‌ها می‌شود. از هر طرحی که بتواند به دستگاه قضا و به دستگاه اجرایی کمک کند که با تدبیر و روشی خردمندانه بتوانیم ناهنجاری حجاب و مسائل اخلاقی دیگر را مدیریت کنیم استقبال می‌کنیم. من خدا را شاهد می‌گیرم که بنده به عنوان یک طلبه هرگز از این قضیه کوتاه نمی‌آیم اما به لحاظ مجموع شرایط باید تدبیر اندیشیده شود و دیروز با رئیس مجلس شورای اسلامی صحبت کردیم و اعلام آمادگی کردند که اگر نقص قانون هست برطرف شود.

وی ادامه داد:

آقایی که در سیستان و بلوچستان نشسته و خودشان برای زن هیچ حرمتی قائل نیست امروز سنگ حمایت از زن را به سینه می‌زند. اگر ما بخواهیم چهار زن ولنگار را به صرف دستگیر کردن و به زندان انداختن فکر کنیم آیا به نتیجه می‌رسد، خیر به نتیجه نخواهد رسید اما نباید هم رها کرد. ما در حال استفاده از پیشنهادات هستیم.

وی در خصوص فیلترینگ نیز گفت:

بنده امروز هم پای مسئله فیلتر کردن‌ها ایستادم و خیلی فحش خورده ام. ما امروز یک وی پی ان را می‌بندیم بلافاصله با روش دیگر آن هم از خارج از کشور در اختیار قرار می‌گیرد. یا بایستی کلاً فضای مجازی را ببندیم که نه مورد تأیید مسؤولین عالی نظام هست، نه امروز امکانش هست.

وی گفت:

هیچ اغماضی در برابر کسانی که مرتکب جرم شدند، نداریم. در مجازات کسانی که مرتکب جنایت شدند کوتاه نخواهیم آمد اما آیا در رسیدگی مان نباید موازین شرعی و قانونی را رعایت کنیم؟ آیا نباید چیزی که شرع مقدس اسلام به ما دستور داده را رعایت کنیم؟

او با بیان این که ما مدعی بودیم که زندان باید دانشگاه باشد ولی نیست گفت:

عده ای از جوانان ما به دام دشمن گرفتار شدند. این فرستنده‌های من و تو و بی بی سی و ذلک، انواع و اقسام فسادها را به ایشان آموزش می‌دهند و باید بیش از پیش در آگاهی جوانان تلاش کنیم.

  •  

همزمان «احمد صالحی» رئیس مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری اسلامی ایران از وجود درخواست‌هایی مبنی بر آزادی پوشش در جامعه خبر داده است:

تعداد این درخواست‌ها بسیار اندک است اما این موارد هم منتقل برحسب وظیفه ذاتی مرکز به مسئولان منتقل می‌شود.

وی معیشت، اشتغال و مسکن را سه موضوع اصلی و پررنگ در فهرست تماس‌های مردم با ین مرکز دانست:

به دلیل کم‌کاری‌های دولت‌های پیشین، این سه موضوع بالاترین فراوانی از مشکلات مردم را دارا هستند و دولت در هر سه محور تمام همت خود را برای بهبود آنها به کار بسته است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان