ثریا در مدار ۷۵۰ کیلومتری قرار گرفت | اسپادانا خبر
 
 
پنجشنبه، 3 خرداد 1403 - 10:02

ثریا در مدار ۷۵۰ کیلومتری قرار گرفت

شماره: 24455
Aa Aa

این ماهواره متعلق به سازمان فضایی ایران توسط ماهواره‌بر سوخت جامد سه مرحله‌ای «قائم ۱۰۰» سپاه با موفقیت به فضا پرتاب شد و در مدار ۷۵۰ کیلومتری تزریق شد.

با حضور حسین سلامی، فرمانده کل سپاه؛
ثریا در مدار ۷۵۰ کیلومتری قرار گرفت

ماهواره‌ «ثریا» با ماهواره‌بر قائم ۱۰۰ به مدار ۷۵۰ کیلومتری پرتاب شد.

به گزارش اسپادانا خبر، این ماهواره‌بر قابلیت حمل محموله‌هایی تا ۱۰۰ کیلوگرم را دارد و در سومین پرتاب آزمایشی خود یک محموله تحقیقاتی با جرم تقریبی ۵۰KG را در مدار ۷۵۰KMدایروی قرار داد.

قائم۱۰۰ از نوع سوخت جامد است که توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران ساخته شده است. این اولین بار است که ماهواره‌برهای ایرانی به مدار ۷۵۰ کیلومتری دست پیدا می‌کنند.

ماهواره «ثریا»ی سازمان فضایی با موفقیت در مدار ۷۵۰ کیلومتری قرار گرفته و رکورد جدید را ثبت کرده است.

این پرتاب با حضور حسین سلامی فرمانده کل سپاه، حسن سالاریه رئیس سازمان فضایی و امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه صورت گرفت.

آزمایش پروازی این ماهواره‌بر با موتور سوخت جامد مرحله اول رافع با موفقیت انجام شده است و قائم ۱۰۰ اولین ماهواره‌بر سه مرحله‌ای سوخت جامد ساخت ایران است که توسط دانشمندان نیروی هوافضای سپاه ساخته شده است.

در آزمایش موتور مرحله اول ماهواره‌بر قائم ۱۰۰ که همان موتور سوخت جامد رافع است و در دی‌ماه ۱۴۰۰ آزمایش زمینی خود را با موفقیت پشت سر گذاشته بوده، مورد آزمایش پروازی زیر مداری قرار گرفت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در شبکه اجتماعی ویراستی نوشت:

»به فضل الهی، دهمین پرتاب فضایی در دولت مردمی انجام و رکورد جدیدی در ارتفاع پرتاب ثبت شد. ساعتی پیش، ماهواره‌بر قائم۱۰۰ با موفقیت محموله خود را در مدار ۷۵۰KM قرار داد. قائم۱۰۰ که قابلیت حمل تا صدکیلو را دارد، در سومین پرتاب آزمایشی خود، یک محموله تحقیقاتی با جرم تقریبی ۵۰KG را در مدار ۷۵۰KM دایروی قرار داد. قائم۱۰۰ از نوع سوخت جامد است که توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران ساخته شده است. این اولین بار است که ماهواره‌برهای ایرانی به مدار ۷۵۰ کیلومتری دست پیدا می کنند. خداقوت به همه تلاشگران صنعت فضایی کشور و تشکر از سردار حاجی‌زاده و همکاران مجاهد و دانشمندشان. این ماهواره‌بر، ماهواره ثریا را در مدار ۷۵۰ کیلومتری از سطح زمین قرار داده است.»

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان