دسترسی به سکوهای پرمخاطب خارجی امکان‌پذیر می‌شود | اسپادانا خبر
 
 
پنجشنبه، 3 خرداد 1403 - 10:11

دسترسی به سکوهای پرمخاطب خارجی امکان‌پذیر می‌شود

شماره: 24684
Aa Aa

تنظیم‌گران بخشی موظف شده‌اند سکوها و خدمات پرکاربرد خارجی را شناسایی و امکان دسترسی کاربران را در قالب‌های حکمرانی‌پذیر بررسی کنند.

مصوبه جلسه نودوششم شورای عالی فضای مجازی؛
دسترسی به سکوهای پرمخاطب خارجی امکان‌پذیر می‌شود

شورای عالی فضای مجازی مصوبه‌ای را ابلاغ کرده است که براساس آن دسترسی کاربران به سکوهای پرمخاطب خارجی امکان‌پذیر می‌شود.

به گزارش اسپادانا خبر، «سیدمحمدامین آقامیری»، دبیر این شورا مصوبات جلسه نودوششم شورای عالی فضای مجازی درخصوص امکان دسترسی به سکو‌های خارجی با سازوکار‌های حکمرانی‌پذیر، ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی و ایجاد سامانه ملی و جامع داده را ابلاغ کرد.

براساس مصوبه سوم این جلسه مرکز ملی فضای مجازی موظف شده است سامانه ملی سنجش و پایش داده‌ای فضای مجازی را در تمامی لایه‌ها ظرف مدت سه ماه ایجاد کند و تمامی دستگاه‌ها، سازمان‌ها، نهاد‌ها و تنظیم‌گران بخشی موظف هستند که دسترسی به داده‌ها و سامانه‌های مرتبط با فضای مجازی را برای مرکز ملی فضای مجازی فراهم کنند.

در مصوبه مربوط به سکوهای خارجی تنظیم‌گران بخشی موظف شده‌اند برای ایجاد تنوع در سبد مصرف کاربران با سازوکارهای حکمرانی‌پذیر و با هدف رفع نیاز مردم، سکوها و خدمات پرکاربرد خارجی را که امکان ارائه خدمات در قالب پوسته برای آن‌ها وجود دارد شناسایی کرده و شرایط فعالیت آن‌ها را در داخل کشور فراهم کنند. تنظیم‌گران بخشی موظف هستند در حوزه تنظیم‌گری خود ظرف مدت یک ماه خدمات و سکو‌های پرکاربرد خارجی را شناسایی کنند و امکان فنی برای دسترسی کاربران به خدمات مفید خارجی را در قالب‌های حکمرانی‌پذیر مورد بررسی قرار داده و ضوابط ارائه خدمات یادشده را به مرکز ملی فضای مجازی ارائه کنند.

مطابق این مصوبه، مرکز ملی فضای مجازی نیز موظف است پس از بررسی مجوز لازم جهت فعالیت بخش خصوصی را به تنظیم‌گران بخشی ارائه دهد.

در بخش دیگری از این ابلاغیه نیز مقرر شده است که سیاست‌ها و اقدامات ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی درخصوص مرجع صدور مجوز شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها برای تصویب در شورای معین شورای عالی فضای مجازی مطرح شود.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان