دوشنبه، 6 تير 1401 - 0:37

هیئت نمی تواند سیاسی نباشد

شماره: 17841
Aa Aa

در هیئت باید به مقوله قدرت توجه داشت زیرا ائمه اطهار (ع) را به خاطر حفظ قدرت کشتند بنابراین نمی شود هیئتی ها قدرت طلبی را متوجه نباشند.

علیرضا پناهیان، استاد حوزه و دانشگاه؛
هیئت نمی تواند سیاسی نباشد

 علیرضا پناهیان، استاد حوزه و دانشگاه در گردهمایی دختران هیئت مذهبی دانشجویی ایران در مشهد گفت:

هیئت به معنای زندگی جمعی یعنی شبکه و جریان سازی است که مقدمه ساز ظهور بوده و تفاوت تمدن اسلام و غرب را نشان می دهد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه های استان خراسان رضوی، وی افزود:

در قرآن به جای واژه قانون از تعبیر امر به معروف و نهی از منکر به معنای مسئولیت اجتماعی به عنوان سطح حداقلی تذکر دادن استفاده شده است که مربوط به زندگی جمعی است. فرد مؤمن در زندگی جمعی و تشکیلاتی رشد می کند چرا که در زندگی اجتماعی هم خود فرد انتخاب می کند با چه کسانی در ارتباط باشد اما در زندگی تشکیلاتی این انتخاب دیگر دست او نیست. هیئت، یک زندگی جمعی است که باید تحولی در آن رخ دهد تا از ستاد برگزاری مراسم به تشکیلات و شبکه اجتماعی تبدیل شود، برخورداری از اخلاق اجتماعی مناسب را لازمه تشکیلاتی شدن هیئت است.

وی با بیان اینکه تشکیلات دانشجویی حتی می تواند بار بوروکراسی دانشگاه را کاهش داده و بسیاری گره ها را باز کند از دانشجویان خواست تشکیلات را جدی گرفته ودر زمینه کار برای اهل بیت(ع) ذهنشان را از برگزاری مراسم به ایجاد یک تشکیلات تغییر دهند:

برنامه های هیئت نباید اینگونه باشد که افراد بیایند دعایی زیارتی بخوانند و بعد مانند مسافران اتوبوس، پراکنده شوند و کاری به یکدیگر نداشته باشند. رانت خواری ها به خاطر ضعف ماست. اگر زندگی جمعی مان تقویت شود دیگر احزاب بر ما حکمرانی نمی کنند و کسی از مسئولان جرئت خطا نخواهد داشت.

وی اظهار کرد:

کار سیاسی به معنای کلی آن همیشه باید در هیئت باشد. اصولا هیئت نمی تواند سیاسی نباشد. در هیئت باید به مقوله قدرت توجه داشت زیرا ائمه اطهار (ع) را به خاطر حفظ قدرت کشتند بنابراین نمی شود هیئتی ها قدرت طلبی را متوجه نباشند اما این سیاسی بودن به معنای داشتن تحلیل و تبیین سیاسی است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان