چهارشنبه، 8 تير 1401 - 2:13

۱۲ میلیون نفر ایرانی به اختلالات روان‌پزشکی مبتلا هستند

شماره: 7518
Aa Aa

وجود اختلال روانی در بازه سنی ۱۵ تا ۶۵ سال می‌تواند در وضعیت اقتصاد نیز تاثیر بگذارد| ۷۰ درصد افراد دارای اختلال به پزشک مراجعه نکرده‌اند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت اعلام کرد؛
۱۲ میلیون نفر ایرانی به اختلالات روان‌پزشکی مبتلا هستند

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت در آیین اختتامیه پنجمین جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان اظهار کرد: بر اساس آخرین پیمایش سلامت روان در کشور و در بازه سنی ۱۵ تا ۶۵ سال، ۱۲ میلیون نفر مبتلا به نوعی اختلال روان‌پزشکی از خفیف تا شدید هستند.

وی با بیان اینکه ۲۸۰ میلیون نفر در دنیا به افسردگی مبتلا هستند ادامه داد: افرادی که نوعی از اختلال روانی را دچار هستند، یک‌ششم افراد نرمال بیکار هستند و ۳.۵ برابر افراد نرمال نیز از کارافتاده می‌شوند؛ به عبارتی پیش از موعد مقرر توان کار کردن را از دست می‌دهند.

وی با بیان اینکه وجود اختلال روانی در این بازه سنی از جمعیت کشور می‌تواند در وضعیت اقتصاد نیز تاثیر بگذارد افزود: بر اساس نتایج پیمایش سلامت روان کشور مشخص شد که ۷۰ درصد افراد دارای اختلال و نیازمند مداخله، در یک سال گذشته به پزشک مراجعه نکرده‌اند و این افراد برای درمان نیز نیازی به مراجعه نمی‌دیدند و متصور بودند که مشکل‌شان مقطعی بوده و به خودی خود حل خواهد شد.

رئیسی با اشاره به برگزاری جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان در زنجان تصریح کرد: در این جشنواره مشاهده شد که هنر می‌تواند در بحث سلامت روان کمک‌کننده باشد و باید توجه داشت که با یک ابزار نمی‌توان به جنگ بیماری رفت، همان‌گونه که فقط یک عامل در ایجاد بیماری تاثیر ندارد.

وی یادآور شد: از دو سال قبل ۱۷۰۰ کارشناس بهداشت به سیستم بهداشت و درمان کشور اضافه شده و جا دارد که از ظرفیت این افراد بیش از پیش بهره‌گرفته شود و حوزه سلامت روان نیز بخشی است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و برای این کار، هنر یک زبان مشترک است.
 

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان