دوشنبه، 6 تير 1401 - 0:11

۹۳۵ هزار دانش‌آموز ایران بازمانده یا تارک تحصیل شده اند

شماره: 17886
Aa Aa

اگر بچه‌های ما مدرسه نیامدند و در مقابل دانش آموزانی با هزینه‌های هنگفت به بالاترین کیفیت یادگیری دست یافتند شکافی فاجعه بار ایجاد می‌شود

مدیرکل آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ایران؛
۹۳۵ هزار دانش‌آموز ایران بازمانده یا تارک تحصیل شده اند

محمدحسین حسینی، مدیرکل آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ایران در سلسله نشست‌های فقر چندبعدی و سیاست‌های فقرزدایی با عنوان «فقر آموزشی در ایران» از وجود حدود ۱۸۵ دانش‌آموز بازمانده از تحصیل و ۷۵۰ هزار دانش آموز تارک تحصیل در کشور خبر داد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، او ادامه داد:

ما هیچ راه همواری برای توسعه کشور جز آموزش و پرورش نداریم. پیشرفت تحصیلی و یادگیری دانش آموزان همانند ظرفی است که اگر پر شود می‌توان انتظار داشت توسعه و پیشرفت در دیگر بخش‌ها رقم بخورد. اگر تمایل داشته باشیم که کشور همواره پویا و مترقی باشد راهش این است که همه بچه‌های ما در مدرسه باشند و همه آنها بیاموزند، وضعیتی شکل می گیرد که دانش آموزان ما مسئولیت پذیری، نوع دوستی و وطن دوستی ایرانی خواهند ساخت که آرزوی همه ماست اما اگر به هردلیلی بچه‌های ما مدرسه نیامدند و یا با افت تحصیلی به مقاطع بالاتر رفتند و در مقابل دانش آموزانی با هزینه‌های هنگفت به بالاترین کیفیت یادگیری دست یافتند یک شکاف بسیار فاجعه بار ایجاد می‌شود که تبعات بسیاری به همراه خواهد داشت. همین شکاف و اختلاف است که می‌تواند سرچشمه بزه و فساد و غیره شود.

حسینی با بیان اینکه ما گاهی با اقداماتی که انجام می‌دهیم یک مسئله پیچیده را بغرنج‌تر و پیچیده‌تر می‌کنیم گفت:

اینکه بچه‌ها بیرون از مدرسه باشند و یا یادگیری خوبی نداشته باشند سرچشمه ناملایمات است. لازم است یک گفتمان انتقادی شکل بگیرد مبنی بر آنکه حال آموزش و پرورش خوب نیست. ۷۵۰ هزار تارک تحصیل و ۱۸۵ هزار بازمانده از تحصیل داریم. در زمینه دسترسی آموزشی، فضا و تجهیزات و حضور دانش آموز در مدرسه بسیار مهم است. همچنین لازم است در زمینه کیفیت آموزش مطالبه‌گری شود. تمام تلاش ما این است که حال آموزش و پرورش خوب شود و برگزاری چنین جلساتی به ما امید می دهد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان