آمریکا نفوذ ایران در خاور میانه را بدخواهانه خواند | اسپادانا خبر
 
 
دوشنبه، 20 آذر 1402 - 17:14

آمریکا نفوذ ایران در خاور میانه را بدخواهانه خواند

شماره: 7079
Aa Aa

پاتریک شاناهان گفته: ایران با تامین نیروی انسانی و مالی حزب الله لبنان و حوثی های یمن به دنبال تثبیت نفوذ خویش در سراسر منطقه است.

سرپرست وزارت دفاع آمریکا ادعا کرد؛
آمریکا نفوذ ایران در خاور میانه را بدخواهانه خواند

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از جماران، سرپرست وزارت دفاع آمریکا، ایران را همچنان تهدیدی برای منافع این کشور در منطقه دانست و بر تقویت اتحادها و توانایی های شرکای محلی خود در مقابله با آن تاکید کرد.

پاتریک شاناهان گفته درحالی که وزارت دفاع آمریکا برای برنده شدن در رقابت با چین و روسیه تسلیحات خود را مدرنیزه می کند، همچنان با هشدار تهدیدهای منطقه ای همچون خطرات ناشی از آنچه که رژیم های ایران و کره شمالی نامید مواجه است.

وی با بیان اینکه ایران به شدت تلاش می کند تا آنچه که او نفوذ بدخواهانه خواند را در خاورمیانه و فراتر از آن گسترش دهد اضافه کرد: ایران با تامین نیروی انسانی متداول و حمایت از رژیم سوریه و شورشیان حوثی در یمن و ارائه پشتیبانی و تامین مالی برای گروه های تروریستی همچون حزب الله لبنان، نفوذ خود را در سراسر منطقه تثبیت می کند و گسترش می دهد. 

سرپرست وزارت دفاع آمریکا اظهار کرد: علاوه بر این، ایران رفتار بی پروایی در حوزه دریایی نشان می دهد. رهبران ایران بارها و بارها تهدید کرده اند که تنگه هرمز، گذرگاهی که تقریبا یک سوم کل نفت جهان از آن می گذرد را بر روی حمل و نقل بین المللی خواهند بست و به حوثی های مورد حمایت خود اجازه می دهند که کشتی های بین المللی را در باب المندب مورد حمله قرار دهند.

شاناهان همچنین ایران را به افزایش اقدامات سایبری و جاسوسی از نهادهای دولتی و سازمان های تجاری آمریکا در دوره رئیس جمهوری روحانی به خصوص پس از خروج آمریکا از برجام متهم کرد.

وی به مساله موشکی ایران هم اشاره کرد و ادامه داد: وزارت دفاع همچنان از نزدیک تهدید ایران را برای دستیابی به سلاح های هسته ای و قابلیت های پیشرفته موشکی از جمله آزمایش های ایران در زمینه موشک های ماهواره بر که با تکنولوژی تقریبا یکسان و قابل تعویض با موشک های بالستیک دارند، رصد می کند.

سرپرست وزارت دفاع آمریکا اضافه کرد: برای مقابله با نفوذ بی ثبات کننده ایران در خاورمیانه، وزارت دفاع آمریکا تلاش می کند تا اتحاد ها و توانایی و ظرفیت شرکای محلی برای مدیریت و مقابله با تهدیدات را در منطقه تقویت کند و گسترش دهد.

شاناهان مدعی شد: ما همچنین خواهان اطمینان از آزادی ناوبری برای همه، تقویت مقاومت در برابر حملات مخرب سایبری و جلوگیری از افتادن سلاح های کشتار جمعی در دست بازیگران غیر مسئول هستیم.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان