دوشنبه، 20 ارديبهشت 1400 - 0:06

اقدامات جدید ایران نقض جدی برجام است

شماره: 13143
Aa Aa

در کارخانه ساخت صفحات سوختی اصفهان یک محلول نیترات اورانیل استخراج و به کربنات اورانیل آمونیوم تبدیل شده که که کاربردهای غیرنظامی دارد.

در گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمد؛
اقدامات جدید ایران نقض جدی برجام است

خبرگزاری رویترز در گزارشی مدعی شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اعضای شورای حکام گزارش داده است که ایران در کارخانه ساخت صفحات سوختی در اصفهان اقدامات جدیدی انجام داده که نقض جدی برجام به شمار می آید.

به گزارش اسپادانا خبر، خبرگزاری رویترز در گزارش خود با ادعای اینکه تهران به طور جدی برجام را نقض کرده، آورده است:

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز هفتم آوریل تایید کرده است که ایران در کارخانه ساخت صفحات سوختی در اصفهان شش صفحه سوخت قراضه اشعه نخورده برای رآکتور تحقیقاتی تهران را ذوب کرده است که این صفحات سوخت حاوی ۰.۴۳ کیلوگرم اورانیوم غنی شده تا ۲۰ درصد U-۲۳۵ هستند.

در گزارش رویترز ادعا شده است:

در این فرآیند یک محلول نیترات اورانیل استخراج و به کربنات اورانیل آمونیوم تبدیل شده است و هدف ایران  از این روند، فرآوری بیشتر این مواد به منظور تولید مولیبدن است که کاربردهای غیرنظامی زیادی، ازجمله استفاده های پزشکی دارد.

بنابر ادعای رویترز، اگرچه حجم اورانیوم غنی شده استخراج شده کم است اما در یک مرحله می تواند به نقض جدید و جدی برجام در شرایطی منجر شود که ایران و آمریکا در حال مذاکرات غیرمستقیم درباره چگونگی بازگشت کامل طرف ها به توافق هستند.

دیوید آلبرایت، بازرس پیشین هسته‌ای سازمان ملل درباره گزارش آژانس به رویترز گفت که این موضوع، سوالاتی را درباره این ایجاد می کند که قدرت های جهانی (در برجام) چه چیزی را از ذخیره اورانیوم غنی شده مستثنی کرده اند.

وی افزود: با نگاهی به گذشته، معافیت این صفحات قراضه اورانیوم با غنای حدودا ۲۰ درصد، احتمالاً ایده خوبی نباشد. زمانی که اورانیوم غنی شده به صفحات سوختی تبدیل می‌شود برخی از آنها مورد استفاده قرار نمی گیرند که تا حدودی شبیه خمیر کیک هستند.

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان