اولین مناظره انتخاباتی برگزار شد | اسپادانا خبر
 
 
يكشنبه، 31 تير 1403 - 11:45

اولین مناظره انتخاباتی برگزار شد

شماره: 25709
Aa Aa

حضرت ابراهیم امتحان داد تا به پیامبری برگزیده شد| پزشکیان چطور نامزد شده؟| دست از مردم آزاری بردارید| در مسیر دور زدن تحریم کلی بخور بخور می‌شود؛ مرزها را باز کنید| سوالات صدا و سیما ایراد دارد| ده سال است تمام روابط تجاری ما قفل شده است.

روحانی مخروبه تحویل داد و باید محاکمه شود؛
اولین مناظره انتخاباتی برگزار شد

برنامه اولین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم در استودیوی محل مناظره‌ها برگزار شد.

به گزارش اسپادانا خبر، بر اساس قرعه کشی، قاضی زاده، نفر اول در پاسخ به سئوالات بود. 

اولین پرسش به صورت کلیپی از سئوالات کارشناسان اقتصادی برای کاندیداها پخش شد که مربوط به الزامات رشد اقتصادی بود.

قاضی‌زاده هاشمی گفت:

طوری صحبت نکنیم که انگار دنیا امروز شروع شده و گذشته را نقد کنیم. مردم از وعده خسته شدند. باید و نباید کار ساده‌ای است. باید بگوییم کاری که انجام میشود چگونه انجام شود. وقتی عمل محقق نشود مردم ناامید شده و با صندوق قهر میکنند. اگر حرف و عمل ما یکی باشد مردم به میدان می‌ایند. برای رشد اقتصادی ۸ درصد به ۲۵۰ میلیارد دلار نیازمند سرمایه گذاری هستیم. در داخل باید قانون هدفمندی به طور کامل انجام شود.

محمدباقر قالیباف در پاسخ به سوالات مطرح شده گفت:

در شرایط سخت امروز تحول اقتصادی به ویژه برای خانوارهای محروم یکی از وظایف رییس جمهور است. رییس جمهور باید طوری عمل کند که ضامن حل مشکلات شود. امروز بازنشستگان کشوری، لشکری و… همه با مشکلات روبه رو هستند. ما از دهه۹۰ شرایط سختی میگذرانیم. نقدینگی ۲۶ برابر شده است و این حاکی از اقتصاد سخت است. حقوق کارمندان و کارگران باید متناسب با تورم افزایش یابد. در دولتم حقوق شما متناسب با تورم خواهد بود.

پزشکیان نیز در پاسخ به سوالات بیان کرد:

امکان ندارد بدون بازکردن مرزهای کشور و ارتباط با کشورهای منطقه و دنیا به رشد ۸ درصدی برسیم. سالانه ۲۰۰ میلیارد دلار برای اجرای برنامه پول می‌خواهیم. ما برای رشد ۸ درصدی سالانه ۲۰۰ میلیارد پول می‌خواهیم که در حالت عادی غیر ممکن است بدون ارتباط با دنیا چنین امری ناممکن است.

جلیلی در واکنش به سوالات صدا و سیما گفت:

سوالات صداوسیما ایراد دارد؛ نباید در برنامه و رشد هشت درصد اقتصادی تردید کرد چون قانون است. اگر در اجرای برنامه هفتم تشکیک کنیم به رشد ۸ درصدی نمی‌رسیم. صحبت‌ها در مورد جذب سرمایه‌گذاری برای رشد اقتصادی درست نیست. مشکل ما سرمایه‌گذاری نیست، مدیریت می‌خواهیم.

زاکانی در پاسخ به سوالات گفت:

اقتصاد ایران تحت تحریم‌های آمریکا نیست. تحت پیشنهادهای اقتصادی آمریکاست. مشکل ما تحریم‌های آمریکا نیست؛ تجویزهای اقتصادی آمریکاست. بزرگترین ناترازی اقتصادی ما دخل و خرج ماست که ریالی کسب درآمد و با دلار خرج می‌کنیم. از ابتدای دهه ۹۰ دنبال جهانی سازی قیمت‌ها بودند. باید به قدرت پول ملی برگردیم.

پور محمدی نیز در این زمينه بیان کرد:

ما همه مشکلات اقتصادی را میدانیم و با اعداد و ارقام اشنا هستیم اما مردم روزمزه خود درگیر مشکلات اقتصادی هستند. مساله اقتصاد صرفا راه حل اقتصادی ندارد و به فرهنگ، اجتماع و … وابسته است. نمیتوان بدون توجه به این موارد راه حل اقتصادی داد. ما ۲ دهه است با تحریم مواجهیم. میگویند تحریم مهم میست. دنیا تحریم فلج کننده وضع کرده است. می‌گویند تحریم مهم نیست، اما ساده از آن می‌گذرند. ده سال است که در لیست سیاه هستیم و تمام روابط تجاری ما قفل شده است.

در بخش دوم مناظره قرار شد نامزدهای نسبت‌ به نقطه نظرات یکدیگر اظهارنظر کنند.

قاضی‌زاده هاشمی به عنوان نخستین نامزد در این زمينه گفت:

هزینه تصمیمات اشتباه را مردم و خانوارها میدهند. نباید یک روز واردات و صادرات گوجه را ممنوع کرد و یک روز پیاز. دست از مردم آزاری بردارید. اقتصاد باید پیش بینی پذیر شود. دولت باید جایی وارد شود که بخش خصوصی وارد نشده است. باید سیاست تجاری ما به نفع تولید و رفاه خانوار باشد. نفت را می‌فروشیم و با سه برابر قیمت روغن خارجی وارد می‌کنیم. ما داریم نفت را هدر می‌دهیم؛ از ۹ میلیون بشکه نفت، ۱۷.۵ درصد هدر می‌رود

قالیباف گفت:

سرمایه گذاری یک بحث است و بهره وری بحث دیگر. بهره وری یعنی مدیریت صحیح و رییس جمهوری که بتواند این کار را کند و از ظرفیت‌ها استفاده کند. برنامه سند ملی ماست. ممکن است اشکالاتی داشته باشد اما نقطه قوت هم دارد. 

پزشکیان نیز در این راستا بیان کرد:

هیچ کشوری بدون صادرات و جذب سرمایه‌گذاری خارجی به رشد اقتصادی نرسیده است. تحریم فاجعه است. در مسیر دور زدن تحریم کلی بخور بخور می‌شود و در کنترل فساد از آخر پانزدهم هستیم. چهل سال است می‌گوییم وضعیت را درست می‌کنیم اما هر روز وضعیت بدتر می‌شود. با وجود رشد تورم ۴۰ درصدی حقوق‌ها را ۲۰ درصد زیاد می‌کنیم این روند قابل ادامه دادن نیست.

جلیلی نیز در این زمينه بیان داشت:

یرای ارزآوری باید برای همه دستگاه‌ها وظیفه تعریف بشود. باید از ظرفیت دانشگاه‌ها و دانشجویان برای ارزآوری استفاده کرد. ۱۳.۶ میلیارد دلار واردات کالای اساسی داریم که اگر مدیریت بشود به ۱۰ میلیارد می‌رسد. باید رئیس جمهور بداند چه فرصت ها و تهدیداتی وجود دارد.

زاکانی گفت:

مردم نباید از صحبت‌های ناامیدکننده دیگر کاندیداها ناامید شوند. نقدینگی مفید است اما باید نقدینگی برود در جای خاص سرمایه‌گذاری شود. نسبت نقدینگی به تولید در ایران پایین است. قالیباف گفت نقدینگی ۲۶ برابر شده است. نقدینگی مفید است. مهم این است که سرگردان نشود.

زاکانی خطاب به پزشکیان:

ما رفتیم چین تفاهم نامه نوشتیم. بله می‌شود از مسیر درستش رفت!ما در شهرداری با چین ۱۳ میلیارد یورو قرارداد بستیم تعجب می‌کنم پزشکیان چطور نامزد ریاست جمهوری شده؟ باعث تعجب است.

پور محمدی گفت:

من به توان خودمان باور دارم و فکر می‌کنم مردم ما کارهای بزرگی کردند اما باید واقعیت‌ها را دید. عملکرد گذشته راهنمای آینده است. شش برنامه قبل هم قانون بود. چرا اجرا نشد؟ چرا رهبری می‌گویند فقط ۳۰ درصد آن اجرا شد؟ کشور نیازمند رشد ۸درصدی است. اما باید قابلیت اجرا داشته باشد.ما باید تعهدات خود به مردم را عمل کنیم. وقتی می‌گوییم مسکن می‌سازیم باید جواب بدهیم. می‌گوییم باید فلان قدر مسکن بسازیم، خب فردا باید جواب بدهیم. اگر اقتدار کشور نبود، بخاطر تحریم‌ها دچار فروپاشی می‌شدیم. تحریم مهم است؛ ما مهم‌تر و قدرتمندتر هستیم. مردم در بورس ضرر کرده‌اند و حالا پول‌هایشان را دیگر در تولید نمی‌آورند؛  باید اعتماد مردم را جلب کنیم.

سوالات دور دوم مناظره اول نامزدهای ریاست جمهوری:

برای جهش تولید و سرمایه گذاری و مشارکت آحاد مردم چه الگوها و برنامه های مشخصی دارید؟

محمد خوشچهره: رویکرد رئیس جمهور برای تاکید روی طرحهای مردمی کردن اقتصاد چیست؟

فولادگر: سیاستهای اصل 44 برای تغییر ریل اقتصاد کشور و انتقال از اقتصاد دولتی به وضعیتی بود که دولت نقش خودش را نظارت و تنظیم گری داشته باشد.  چه اتفاقاتی افتاد که سیاستها جامع و خوب اجرا نشد؟ چرا فقط سراغ واگذاری هایی رفتیم آنهم با نگاه درآمدی؟ و توانمندسازی بخش خصوصی و تعاونی و ایجاد رقابت و رفع انحصار و آماده کردن محیط کسب و کار برای حضور مردم انجام نشد؟ 

سیدحمید پورمحمدی: تدبیر شما برای اینکه دست بخش خصوصی باز شود و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی در بازار رقابت محدود شود چیست؟

محمدرضا باهنر: خصولتیها نه دولتی اند و نه خصوصی؛ برای اینکه این بنگاه های خصولتی را از این چرخه اقتصاد هم بهره وری شان را بالا ببریم و هم به مردم واگذار شود چه برنامه ای دارید؟

دانش جعفری: نقش شبه دولتی ها پررنگ است و واگذاریها به جای اینکه به مردم و بخش خصوصی واقعی باشد به شبه دولتیها واگذار شده است. منابع اینها هم غیرمستقیم ربط به دولت یا بخش عمومی دارد. از نظر شما در صورتی که بخواهید برنامه اقتصادی در کشور پیاده  کنید، نقش شبه دولتیها را در واگذاری ها چطور می بینید؟ سیاست شما برای استفاده از منابع مردم در اقتصاد چیست؟

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این سوالات گفت:

ما که کارشناس نیستیم. برخی هم بنا ندارند پاسخ کارشناسی دهند. مردم وقتی اعتماد خود را از دست می‌دهند که سیاستمداران اعتماد به نفس نداشته باشند. سهام عدالت کار خوبی بود به شرطی که حیاط خلوت سیاسیون نمی‌شد. دولت پایه اصلی سرمایه گذاری است ولی نباید تصدی گری کند. اگر تعرفه بزرگراه‌ها واقعی شود، بخش خصوصی و کنسرسیوم‌ها می‌توانند بزرگراه احداث کنند.

قالیباف در این زمینه پاسخ داد:

بهره‌وری نسبت به سرمایه‌گذاری ارجح است. آقای پزشکیان در مورد خودرو درست گفتند. برخی می‌گویند ارز برای واردات خودرو نداریم اما ارز داریم و ۸ میلیارد دلار ارز به خودرو تخصیص داده شده است ولی وضعیت خودروهایمان اصلا جالب نیست. دستگاه دیپلماسی باید تحریم را رفع کند. برای رفع تحریم برنامه داریم.باید برنامه اقدام در مقابل اقدام را پیگیری کنیم و ۳.۵ برابر بودجه یارانه را هدر می‌دهیم.

پزشکیان در این راستا بیان کرد:

اگر دوست خودمان و جناح خودمان را برای مدیریت بنگاه‌های دولتی بگذاریم، نتیجه همین می‌شود که می‌بینیم. اگر مدیریت اصلاح شود، مشکل بهره وری رفع می شود. ما اگر برنامه های بانک جهانی اجرا کنیم مشکلاتمان حل خواهد شد. چرا به کسی که ضرر می‌زند باید فوق‌العاده مدیریت دهیم؟

جلیلی در این زمینه بیان کرد:

هپکو با واگذاری غلط، تولیداتش از ۱۸۰۰ دستگاه به صفر رسید. اگر دولت فهیم و کارآمد نباشد، چه بخش خصوصی باشد و چه دولتی و چه خصولتی به مشکل می‌خورد. پورمحمدی می‌گوید چرا برنامه ششم اجرا نشد. دولت قبل اصلا اعتقادی به نوشتن و اجرای برنامه نداشت. اگر بانک خصوصی با خلق پول تورم ایجاد کند، دولت باید جلوی آن را بگیرد.

زاکانی نیز بیان کرد:

امام می‌گوید جایی که مردم کار کنند، حرام است دولت وارد شود. دولت اکنون رقیب و مقابل مردم است. روی هوا حرف نزنید دوستان؛ چرا دقت نمی کنید یک عده دارند با مردم می‌جنگند. می‌توان کار کرد و کشور امکانات دارد. تحریم را باید در داخل خنثی کرد و سپس دیپلماسی وارد شود. فاجعه دهه ۹۰ و شرایطی که روحانی به وجود آورد رشد نقدینگی زیاد بود که در دولت شهید رئیسی به ۲۳ درصد رسید و اقدام بزرگی بود. اگر دنبال رفع تحریم هستید به توان داخلی اتکا کنید. تا با ساخت واکسن، تحریم‌ها را خنثی نکرده بودیم به ما واکسن نمی‌دادند.

پورمحمدی نیز ادامه داد:

بلندپروازی بدون پشتوانه جواب نمی‌دهد. باید به توانمندی‌ها و شرایط خارجی توجه کرد. شرط مهم ثبات مالی، کنترل تورم است. تورم ۵۰ ساله ما ۲۰ درصد بوده که الان به ۴۰ درصد رسیده است.

قاضی‌زاده خطاب به پزشکیان گفت:

کسانی که می‌گویند باید توصیه‌های بانک جهانی را اجرا کنیم یک کشور در حال توسعه مثال بزنند که با این توصیه‌ها موفق شده باشد.

قاضی زاده در کنایه‌ای به پورمحمدی بیان کرد:

بانک جهانی اصلا انسان و انسانیت را قبول ندارد. اگر می‌گویید نمی‌شود چرا کاندیدای ریاست جمهوری شدید؟

قالیباف نیز بیان کرد:

اگر خودتحریمی را نتوانیم رفع کنیم، تحریم‌های خارجی را نمی‌توانیم برطرف کنیم. ما می‌توانیم این کار را انجام دهیم. من در شهرداری به طور روشن ۱۲ سال خدمت کردم اما دولت‌هاب نهم، دهم و یازدهم از ما همراهی و پشتیبانی نکردند آیا پیشرفت اتفاق نیافتاد؟ در ۱۲ سال۱۵۰ کیلومتر مترو در تهران کشیدیم با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و LC چین. بین ۱۸ تا ۲۲ میلیارد دلار ظرفیت برای کار کردن وجود دارد.

پزشکیان تصریح کرد:

من تنها کاندیدایی بودم که گفتم برنامه هفتم را اجرا می‌کنم اما به من گفتند تو برنامه نداری. مگر قرار نبود یک میلیون مسکن بسازیم؟ تاحالا بیشتر از ۳۰۰هزار تا نساختیم. مگر نمی‌گفتند سه روزه مشکل بورس را حل می‌کنیم پس چه شد؟ مگر نگفتند با یک میلیون شغل ایجاد می‌کنیم؟ چه شد؟

پزشکیان خطاب به زاکانی گفت:

می‌گویید ترکیه به مشکل خورده است اما با تورمی که وجود دارد بازهم جاده‌ها و صادرات و تجارت ترکیه را ببینید.

جلیلی بیان کرد:

یک استاد دانشگاه به من گفت که من و دانشجویانم می‌توانیم ارزآوری داشته باشیم. روستاها امروز آب و برق و جاده و گاز دارند، چرا از ظرفیت روستاها استفاده نمی‌کنیم. آیا هر روستا نمی‌تواند یک سلول برای جهش کشور باشد؟ گفت من سال ۹۹ به دولت نامه نوشتم که وضعیت بورس نباید به این شکل باشد. تصمیمات خلق‌الساعه و نرخ ارز و خوراک روی بورس تاثیر می‌گذارد.

زاکانی در ادامه گفت:

ما قانون برنامه را میتوانیم اجرا کنیم. در برنامه ششم آزادسازی قیمت ها آمده بود ما قانون را اصلاح و مانع انفجار کشور شدیم. ما باید راه را برای مردم باز کنیم و نظارت و شفافیت مردم را بپذیریم. مردم خوبند، مشکل ماییم که دم از مردم می‌زنیم اما رفتار و عمل ما متفاوت است. این بد است که ما حرفمان یک چیز باشد و عملمان چیز دیگری؛ الناس علی دین ملوکهم.

زاکانی خطاب به پزشکیان گفت:

اقای پزشکیان در همین حد می‌گوید که ببینید سلامت چیز خوبیست، همین!

زاکانی خطاب به پورمحمدی نیز بیان کرد:

شما در دولت قبلی دیپلماسی التماسی را هم تجربه کردید اما این راه حل نیست. میدان اگر موفق بود دیپلماسی هم موفق می‌شود.

پورمحمدی در ادامه بیان کرد:

باید تجربه‌های قبلی را معیار قرار دهیم. به حضور در دولت‌های مختلف افتخار می‌کنم و تلاش کردم مشکلات مردم حل شود. همین الان در همین جلسه هم وفاق نداریم، با این وضعیت می توان اوضاع بین‌المللی را درست کرد؟

 وی در کنایه به زاکانی گفت:

افتخار می‌کنم در هر دولتی که بودم برای خدمتگذاری برای مردم بود.

مرحله سوم مناظره اول نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با موضوع مهار تورم

سوالات کارشناسان در این بخش:

مصباحی مقدم: یکی از مشکلات جامعه ما تورم مزمن در نرخ بالاست؛ 6 سال است تورم 40 درصد و بالاتر داریم. شما با این تورم مزمن چگونه می خواهید برخورد کنید؟

طهماسب مظاهری: ریشه اصلی رشد نقدینگی تحمیل دولت به بانکهاست.در صورتی که مردم شما را انتخاب کنند چه برنامه ای برای کنترل و مهار کسری بودجه و مهار تورم در حدودی که در برنامه هفتم پیش بینی شده دارید؟

محمدجواد ایروانی: برای تنظیم نقدینگی به تولید چه برنامه‌ای دارید؟

پیمان قربانی: (با اشاره به ناترازی بانکها با توجه به سیاستها و تکالیفی که به آنها محول شده است)؛ برنامه شما با توجه به تاکید برنامه هفتم بر کاهش ناترازی بانکها، برای اصلاح نظام بانکی و احیای بانکهای ناتراز و حل و فصل بانکهایی که قابلیت احیا ندارند چیست؟

مهدی غضنفری: درباره افزایش نقدینگی گفته شده که موجب تورم می شود. در اقتصاد کلا پارامترها با هم بده بستان دارند و نمیشود فقط یک پارامتر را چسبید. شما چگونگی نقدینگی را مهار می کنید در  حالی که نقدینگی که روغن چرخد‌نده های تولید است را تامین می‌کنید؟

محمدرضا پورابراهیمی: راهکارهای شما با فرض استقرار تحریم‌ها، برای ناترازی بودجه به عنوان اصلی ترین موضوع و مولفه اثر گذار بر شاخصهای اقتصادی کشور چیست؟

قاضی‌زاده در پاسخ به سوالات گفت:

برخی از کاندیداها به من گفتند وعده‌ات در مورد حل معضل بورس چه شد؟ مشکل بورس در دولت قبل ایجاد شد. جناب پزشکیان من آن موقع نایب رئیس مجلس بودم و نامه زدیم و برای خیلی از مقصرین پرونده تشکیل شد. تورم را که همه معتقدند می توان تک رقمی کرد؛ علم اقتصاد راه حل روشن داده است. این که ما صحبت از مردم می‌کنیم در ابتدا باید اعتماد مردم را جلب کنیم.کارشناسان زیادی پول خود را به موقع از بورس خارج کردند و مردم تنها ماندند.

قاضی زاده در کنایه به روحانی گفت:

آب خوردن ما رو به تحریم وصل نکنید.

قالیباف نیز در پاسخ عنوان کرد:

متاسفانه ما هم تورم بالا داشته‌ایم و هم در مدت زمان طولانی این موضوع به سفره خانواده‌ها فشار آورده است، خصوصا کسانی که حقوق ثابت داشته‌اند. سفره مردم به خاطر بی عرضگی‌ها کوچک شده است. مشکل تورم ریشه در سه موضوع دارد. یکی مشکل نظام بانکی است که قانون پولی و بانکی را برای اصلاح آن در مجلس مصوب کردیم. مشکل دوم ساختار بودجه است. مشکل سوم هم این است که مدیر قوی نداریم و سفره مردم بخاطر بی‌عرضگی مدیران متاثر شده است. حقوق مردم را باید بر اساس تورم افزایش بدهیم.

پزشکیان خطاب به قاضی‌زاده گفت:

چه کسی گفته ما فقط باید با خارج ببندیم. اتفاقا تا قبل از اینکه مشکلات داخلی را حل نکنیم، ارتباط با خارج و سرمایه‌گذاری خارجی هم کمکی به ما نمی‌کند. عدم ارتباطات بین اللملی و دعوای داخلی باعث عدم حل مشکلات است.این مردم ایرانند که میتوانند مشکل را حل کنند. می‌گویند سه روزه مشکل بورس حل می‌شود، در یک سال هم نمی‌شود. دولت باید هزینه‌هایش را مدیریت کند. کنترل هزینه زمانی صورت می‌گیرد که بودجه‌ریزی بر اساس عملکرد باشد. باید هزینه‌ها شفاف باشد.

جلیلی نیز بیان کرد:

تورم مثل کرونا نیست که درمانش ناشناخته باشد مردم سوالشان این است که پس چرا معضل تورم در کشور حل نمی‌شود؟هم مسئله تورم مشخص است هم راه حلش؛ امکان کنترل تورم هم وجود دارد. برای کنترل تورم باید حاکمیت ریال داشته باشیم.دولت مقتدر باید بداند ریال به کجا می‌رود و کجا هزینه می‌شود.برای حاکمیت ریال باید سامانه مودیان، سامانه جامع تجارت و سامانه املاک و اسکان به هم متصل شوند. ناترازی بانک‌ها و ناترازی بودجه باید کنترل شود‌. برای ناترازی بودجه باید اول هزینه‌ها مدیریت شود که هرز نرود و دیگر اینکه هزینه‌ها افزایش نیابد.بانک‌ها نباید بتوانند از جیب مردم خلق پول کنند.

زاکانی نیز توضیح داد:

به جای یارانه باید اعتبار طلا به مردم بدهیم.

وی خطاب به روحانی گفت:

روحانی مجموعه‌ای مخروبه تحویل شهید رئیسی داد!

پورمحمدی بیان کرد:

می گویند صاحب اقتدارند اما بانک مرکزی باعث شده کل تولید مشکل پیدا کند و تسهیلات را نمی دهد. رییس جمهور فقط مدیر قوی نیست، رییس جمهور باید قدرت تحلیل و ایجاد و وفق و تسلط بر دیپلماسی داشته باشد.

قاضی زاده نیز بیان کرد:

در دولت شهید رئیسی در دنیا به عنوان کشور موفق در حوزه بهره وری شناخته شدیم و جایزه گرفتیم. اگر کار دست ما باشد مسائل بورس را زیر سه روز حل میکنیم.

قاضی زاده هاشمی بیان کرد:

بورس بر پایهٔ انتظارات شکل می‌گیرد. چه کسانی در دولت قبل از شهید رئیسی بورس را با خاک یکسان کرد؟

زاکانی گفت:

دادن اعتبار طلا به جای یارانه به مردم باعث می‌شود اقتصاد به دلار گره نخورد.

قالیباف نیز در ادامه بیان داشت:

برای کنترل تورم باید بودجه کنترل شود. بودجه، بودجه دولت نیست، بودجه زندگی مردم است. دولت اگر برای بودجه پول چاپ کند، منابعش را دارد از جیب مردم با تورم تامین می‌کند.

او خطاب به پزشکیان گفت:

حتما باید از تجربه دنیا استفاده کنیم اما جناب آقای پزشکیان ما از ظرفیت داخلی خودمان استفاده نمی‌کنیم، چگونه می‌خواهیم از ظرفیت دنیا استفاده کنیم. من نگفتم به بانک مرکزی استقلال دادیم گفتم به بانک مرکزی اقتدار دادیم؛ باید این اقتدار به سمت استقلال هم بروند این مدیر قوی می‌خواهد، ما رئیس‌جمهور قوی می‌خواهیم.

پزشکیان نیز توضیح داد:

حضرت ابراهیم امتحان داد به پیامبری برگزیده شد. ما افراد صفر کیلومتر بی تجربه را بکار گرفتیم. خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری، نظارت بر وام‌های کلان، ممنوعیت تامین مالی دولت از بانک‌ها و بازار بدهی کارهایی است که باید انجام شود تا مشکل نظام بانکی و تورم حل شود.

پزشکیان در پاسخ به قالیباف گفت:

وقتی من می‌گویم استفاده از ظرفیت خارج، اول می‌گویم استفاده از ظرفیت داخل.عامل اصلی تورم چاپ پول است. من از اول میگویم هوای داخل رو نداریم، ما فقط یک گروه خاصی را مدیر میدانیم، مشکل مدیریت است، آدمی که نه علم داره و نه دوره دیده و صفر کیلومتر است را چرا می‌آوریم سرکار و مدیرکل‌ش می‌کنید؟ مدیران با تجربه زیادی نداریم. باید از تجربه کشورهای مذهبی استفاده کنیم. چرا وقتی مریض می‌شویم برای درمان به خارج می‌رویم؟ پس باید از ظرفیت مدیریت خارج استفاده کنیم

جلیلی توضیح داد:

وقتی نرخ ارز زیاد می‌شود، قیمت همه چیز زیاد می‌شود. برای کنترل بازار ارز که تاثیر مستقیمی بر تورم دارد باید مصارف و منابع ارزی را اولویت‌بندی کنیم و ببینیم منابعمان به همان سمت می‌رود یا نه. معاملاتی که در بازار ارز غیر رسمی انجام می‌شود را باید در بازار رسمی بیاوریم.

زاکانی گفت:

مقصران بورس دولتمردان قبلی بودند که باید محاکمه شوند اما الان در ستاد شما هستند. سال ۹۹، دولت روحانی حباب شصت برابری در بورس ایجاد کرد و مردم را به خاک سیاه کشاند. بنزین صبح جمعه را یادمان نرفته است. در سال ۸۲ افرادی سوالات کنکور را ۳۰ میلیون تومان خریدند که بعد از قبولی می‌خواستند پزشک هم بشوند و با جان مردم بازی کنند اما مجلس جلوی آن را گرفت.

پورمحمدی توضیح داد:

باید به اقتصاد جهانی ورود کنیم، نباید بازیچه باشیم؛ باید بازیگردان باشیم. رشد اقتصادی بدون انضباط مالی دولت ممکن نیست؛ مدیریت را به مردم باید برگردانیم خصوصا در سهام عدالت و بورس. مردم سرمایه و ابتکار و انرژی دارند، باید در اقتصاد به کار گیریم. رشد اقتصادی بدون انضباط مالی دولت ممکن نیست. در خصوص اصل ۴۴، تنها ۱۳ درصد خصوصی‌سازی به بخش خصوصی واقعی واگذار شده. نترسید؛ باید در میدان‌های بزرگ جهانی وارد شویم؛ باید شکست هم بخوریم تا پیروز شویم.

جمع‌بندی مناظره

قاضی زاده در جمع‌بندی اظهارات خود گفت:

غرب زده ها در دوران کرونا منتظر بودند غربی‌ها دوایشان کنند. ما نمیتوانستیم ۴ عدد واکسن وارد کنیم و مردم را از مرگ نجات دهیم. رییسی وارد کرد. طوری حرف می‌زنند انگار ما کارشناس نداریم و باید کارشناس هم وارد کنیم. ما بهترین کارشناسان را داریم. بعضی ها طوری حرف می زنند انگار ما کارشناس نداریم مثل زمانی که می گفتند باید مدیر وارد کنیم. زیر سوال بردن دستاوردهای جمهوری اسلامی از ظلم به شهید رئیسی هم بالاتر است.

پزشکیان نیز در پاسخ گفت:

هیچ وقت نگفتم مدیر وارد کنیم گفتم مشورت بگیریم.

قالیباف هم در جمع‌بندی اظهارات خود گفت:

اساس تحول اقتصادی بر مبنای مردم است؛ دست و پای دولت باید از حوزه اقتصاد جمع شود. معتقدم حتما باید رفع تحریم را دنبال کنیم. رفع تحریم با رویکرد اقدام در برابر اقدام باید در دستور کار دولت آینده  قرار بگیرد.

پزشکیان گفت:

بهتر است وارد بعضی مسائل نشویم. خوب میدانم که رییس جمهور اختیارات مشخص شده ای دارد. خزانه دولت را در اتاق تماما شیشه ای قرار میدهم. فیلترینگ مانع کسب و کارها شده است. من هیچ ربطی به دولت روحانی نداشتم.

جلیلی در جمع‌بندی اظهارات خود بیان داشت:

در ۴ سال آینده رئیس‌جمهور نباید دچار روزمرگی شود. رئیس‌جمهور باید در کنار حل مشکل معمول، باید کشور را جهش را دهد. رئیس‌جمهور باید بدانید علت اصلی مشکلات چیست.

زاکانی در جمع‌بندی اظهارات خود گفت:

ما نیاز به کار مدیریتی دقیق و کارشناسی داریم.رئیسی چک برجام را نقد کرد. مردم سکته می کنند اگر فکر کنند دوباره می خواهند به دهه نود برگردند.

 پورمحمدی نیز بیان کرد:

امیدوارم عیدی ما مشارکت بالای مردم در انتخابات باشد.

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان