سه شنبه، 28 دى 1400 - 13:44

ایران به تعرض امارات علیه شناورهای صیادی این کشور واکنش نشان داد

شماره: 10995
Aa Aa

تیراندازی شناورهای گارد ساحلی امارات به چند لنج صیادی ایرانی و توقیف یکی از آنها در عصر روز ۲۷/ ۵/ ۹۹ در خلیج فارس منجر به کشته شدن دو صیاد شد.

کاردار امارات در ایران احضار شد؛
ایران به تعرض امارات علیه شناورهای صیادی این کشور واکنش نشان داد

مدیرکل حقوقی بین المللی وزارت امورخارجه ایران ضمن محکوم کردن تعرض گارد ساحلی امارات علیه شناورهای صیادی جمهوری اسلامی ایران، مسئولیت این اقدام غیرقانونی و خارج از رویه جاری بین گاردهای ساحلی دو کشور را متوجه دولت امارات عربی متحده دانست و ضمن تاکید بر ضرورت آزاد کردن بازداشت شدگان و رفع توقیف از لنج صیادی و تحویل اجساد، خواستار جبران خسارات وارده و اتخاذ اقدامات مقتضی برای جلوگیری از بروز چنین حوادثی در آینده گردید.

به گزارش اسپادانا خبر، کاردار در جریان احضار ضمن ابراز تاسف از وقوع این اتفاق تاکید کرد:

مراتب را بلافاصله به ابوظبی منعکس خواهد کرد.

دولت امارات روز گذشته با ارسال یک یادداشت رسمی تاسف عمیق خود را نسبت به بروز حادثه مزبور ابراز کرده و آمادگی خود را برای جبران تمامی خسارت وارده اعلام کرد.

همچنین با هماهنگی گارد مرزی دو کشور لنج و سرنشینان آزاد شدند و مراحل قانونی تحویل اجساد کشته شدگان با سرعت در حال انجام است.

۲۷ مردادماه نیز یک فروند کشتی اماراتی بخاطر تردد غیرقانونی در آبهای ایران توسط نیروهای گارد مرزی جمهوری اسلامی ایران توقیف و خدمه آن بازداشت شدند. مراحل قانونی رسیدگی به وضعیت این کشتی ادامه دارد.

وزارت امور خارجه ایران گفت جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه تعرضی به منافع و اتباع خود در خلیج فارس را بر نخواهد تافت و در جهت حمایت از شناورها و اتباع خود  کلیه تدابیر و اقدامات مقتضی را اتخاذ خواهد کرد.

 تیراندازی شناورهای گارد ساحلی امارات عربی متحده به چند لنج صیادی ایرانی و توقیف یکی از آنها در عصر روز ۲۷/ ۵/ ۹۹ در خلیج فارس منجر به کشته شدن دو صیاد شد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان