يكشنبه، 17 اسفند 1399 - 23:57

تحریم های ایران تنها در صورت پایبندی به برجام رفع می شوند

شماره: 12487
Aa Aa

ژانت یلن گفته دولت جو بایدن و کامالا هریس رویه اعمال تحریم علیه ایران در نقض حقوق بشر یا حمایت از «تروریسم» را نیز ادامه خواهند داد.

گزینه پیشنهادی بایدن برای وزارت خزانه داری؛
تحریم های ایران تنها در صورت پایبندی به برجام رفع می شوند

«ژانت یلن»، گزینه پیشنهادی «جو بایدن» برای تصدی سمت ریاست وزیر خزانه‌داری آمریکا به صورت مکتوب به سئوالات نمایندگان مجلس سنا برای بررسی صلاحیت خود برای این سمت پاسخ داده است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از فارس، او در این متن که بر روی وب‌سایت کمیته دارایی مجلس سنای آمریکا قرار گرفته در پاسخ به سئوالات قانونگذاران مجلس سنا نوشته است:

«در خصوص برجام، دولت بایدن-هریس متعهد است اطمینان حاصل کند ایران گام‌های مناسبی برای از سرگیری| پایبندی [به برجام] برمی‌دارد. ایران تنها در صورت رعایت محدودیت‌های هسته‌ای از رفع تحریم‌ها بهرمند خواهد شد. علاوه بر این، من، چنانچه تأیید شوم، اطمینان حاصل خواهم کرد خزانه‌داری فعالیت‌های مهم خود برای مبارزه با حمایت ایران از تروریسم و نقض حقوق بشر را ادامه می‌دهد.»

گزینه پیشنهادی بایدن برای تصدی سمت وزیر خزانه‌داری آورده است:

دولت جو بایدن و معاونش، «کامالا هریس» رویه اعمال تحریم علیه ایران در نقض حقوق بشر یا حمایت از «تروریسم» را ادامه خواهند داد. دولت بایدن| هریس، سیاست حفظ و اعمال تحریم‌ علیه موسسات ایرانی که مرتکب نقض حقوق بشر می‌شوند را ادامه خواهد داد و به ارزیابی ابزارهای لازم برای مبارزه با حامیان تروریسم دولتی خواهد پرداخت.»

یلن خاطرنشان کرده است:

«به طور اخص، رئیس‌جمهور بایدن متعهد به همکاری با متحدان و شریکانمان برای مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه از جمله حمایت این کشور از نائبان خشن خود است.»

یلن نوشته است:

«هنگامی که صحبت از صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی به میان می‌آید باید اطمینان حاصل کنیم آنها چه کاری می‌توانند برای دستیابی کشورهای در حال توسعه برای سلامت عمومی و بهبود اقتصادی انجام دهند. ما با همکاری متحدانمان تلاش می‌کنیم مطمئن شویم این سیاست‌های سرمایه‌گذاری چگونه از امنیت جهانی حمایت می‌کنند.»

یلن نوشته است:

«چنانچه تأیید شوم اطمینان حاصل خواهم کرد وزارت خزانه‌داری هر گونه تلاش از سوی ایران برای دور زدن تحریم‌ها و سوءاستفاده از نظام بانکی بین‌المللی را تحت نظر خواهد گرفت. حمایت ایران از تروریسم جزو نگرانی‌های جدی است و اینجانب چنانچه تأیید شوم کارکنان خزانه‌داری را به سمت نظارت دقیق بر آن و تلاش برای مختل کردن آن با استفاده از تمامی ابزارهای موجود سوق خواهم داد.»

یلن ادامه داده است:

«دولت بایدن| هریس متعهد است اطمینان حاصل کند ایران گام‌های مناسبی برای رعایت مجدد تعهدات هسته‌ای برمی‌دارد. ما به دقت این را که برداشتن چه تحریم‌هایی در صورت پایبندی ایران مناسب است مورد بررسی قرار خواهیم داد و ایران تنها صورت رعایت محدودیت‌های هسته‌ای از رفع تحریم‌ها بهره‌مند خواهد شد.»

ژانت یلن از ایران به عنوان «بزرگترین حامی تروریسم دولتی» یاد کرده و نوشته دولت بایدن اطمینان حاصل خواهد کرد رفع تحریم‌ها به تشدید آنچه به ادعای او «حمایت ایران از تروریسم» خوانده شده منجر نشود.

نامزد تصدی سمت خزانه‌داری آمریکا نوشته است:

«دولت بایدن-هریس متعهد شده به عنوان بخشی از طرح خود برای بررسی کلی سیاست‌های ایالات متحده در قبال ایران، تحریم‌های فعلی علیه ایران را مورد بررسی قرار دهد. معتقدم این بررسی باید این نکته را که رفع یا کاهش این تحریم‌ها چه اثراتی بر توانایی ایران برای حمایت از تروریسم خواهد داشت و اینکه چگونه می‌توان به موثرترین نحو با این موضوع مقابله کرد مد نظر قرار دهد

اظهارات یلن نشان می‌دهد دولت بایدن قصد دارد همچنان اعمال دستورالعمل‌هایی علیه ایران موسوم به «تدابیر خاص نوع ۵» تهران را در زمره قلمروهای قضایی موجد نگرانی‌های خاص از لحاظ پولشویی قرار داده و نهادها و سازمان‌های مالی آمریکا را به اتحاذ تدابیری ویژه در مراودات مالی با طرف‌های مرتبط با ایران ملزم کند.

یلن گفته است:

من معتقدم ایران جزو حوزه‌های قضایی اصلی موجد نگرانی‌های پولشویی است. باید محدودیت‌های شدیدی را که بابت حمایت مخرب این کشور از تروریسم وضع شده‌اند تا هنگام توقف این اقدامات حفظ کنیم. علاوه بر این معتقدم که ما باید تمامی تدابیر اینچنینی را در فرایند بررسی‌ سیاست‌ها که قرار است دولت بایدن-هریس در خصوص موضع کلی ایالات متحده در قبال ایران انجام دهد، مورد بررسی قرار دهیم.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان