دوشنبه، 20 ارديبهشت 1400 - 23:43

تروئیکای اروپا از ایران خواست با آژانس شفاف باشد

شماره: 11213
Aa Aa

در این بیانیه آمده از ایران انتظار می رود برجام را به صورت کامل اجرا کرده و دسترسی کاملی به مکان دوم در تاریخ توافق‌شده با آژانس ارائه کند.

در بیانیه‌ مشترک آلمان، فرانسه و انگلیس آمد؛
تروئیکای اروپا از ایران خواست با آژانس شفاف باشد

طرفین اروپایی برجام طی بیانیه‌ای مشترک درباره توافق فعالیت‌های پادمانی اِن‌پی‌تی که در نشست اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرائت شد، خواستار آن شدند که ایران توضیحات لازم را به آژانس ارائه کند.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از مهر، آلمان، فرانسه و انگلیس با اشاره به سفر «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران و گزارش جدید او درباره فعالیت‌های پادمانی و عدم اشاعه در این کشور گفتند:

از تلاش‌های شخصی فشرده مدیرکل آژانس با هدف دسترسی به دو مکان مشخص در ایران و شفاف‌سازی سوالات مرتبط به مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده، تشکر می‌کنیم.

تروئیکای اروپایی افزوده است:

این اقدام راهی رو به جلو برای حل مسائل مربوط به اجرای پادمان‌های مشخص شده از سوی آژانس و همچنین اجرای الزامات قانونی ایران برای دسترسی به مکان‌های مشخص‌شده فراهم کرد.

سه کشور اروپایی طرف برجام مدعی شدند:

از ایران انتظار داریم توافق مشترک را به صورت کامل اجرا کرده و دسترسی کاملی به مکان دوم در تاریخ توافق‌شده با آژانس ارائه کند. همچنین خواستار آن هستیم که ایران اطلاعات و شفاف‌سازی‌های مورد نظر آژانس را برای حل تمام سوالات باقی‌مانده درباره پادمان‌ها ارائه کند که شامل ذرات اورانیوم طبیعی با منشأ فعالیت انسانی می‌شود که توسط آژانس اتمی در سال ۲۰۱۹ در یک مکان اعلام‌نشده شناسایی شد. این مسئله تعهدات پادمانی الزام‌آور و قانونی ایران است.

این سه کشور از آژانس اتمی خواستند که گزارش‌های جدیدی را درباره مسائل ذکر شده به شورای حکام ارائه کند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان