تروریستی اعلام کردن سپاه توسط اتحادیه اروپا اوضاع را دشوارتر می‌کند | اسپادانا خبر
 
 
چهارشنبه، 30 خرداد 1403 - 23:42

تروریستی اعلام کردن سپاه توسط اتحادیه اروپا اوضاع را دشوارتر می‌کند

شماره: 21098
Aa Aa

او گفته اگر حکومت ایران اینقدر بد است ما باید از دسترسی چنین کشوری به بمب هسته‌ای جلوگیری کنیم. من راه دیگری جز اجرای برجام نمی‌شناسم.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا؛
تروریستی اعلام کردن سپاه توسط اتحادیه اروپا اوضاع را دشوارتر می‌کند

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران توسط این اتحادیه اوضاع را دشوارتر می‌کند.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از روزنامه فایننشال تایمز، او گفت:

چنین اقدامی به‌طور قطع اوضاع پیرامون مذاکرات برجامی را دشوارتر می‌کند. بله، برخی کشورهای اروپایی از این کار حمایت می‌کنند و بسیاری هم موافق آن خواهند بود.

وی با اشاره به ادعاهای مرتبط با کمک نظامی ایران به روسیه در جریان جنگ اوکراین و همچنین ادعای سرکوب معترضان در ایران گفت که به‌طور قطع این دو موضوع تأثیری سیاسی بر رویکرد اتحادیه اروپا درقبال ایران دارند اما اگر اتحادیه اروپا علیه سپاه پاسداران اقدام کند چشم انداز مذاکرات مربوط به برجام را که در حال حاضر نیز متوقف شده نابود خواهد کرد. برجام نمرده است اما کاملاً متوقف شده است. شما می توانید تصور کنید که اگر این کار توسط کشورهای دیگر انجام شود مذاکرات بیش از پیش مسدود می‌شود و مطمئناً امور را دشوارتر خواهد کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود:

اگر حکومت ایران اینقدر بد است ما باید از دسترسی چنین کشوری به بمب هسته‌ای جلوگیری کنیم و من راه دیگری برای انجام این کار جز اجرای برجام نمی‌شناسم. بله، ما می‌توانیم علیه سپاه کارهای بیشتری انجام دهیم اما همان‌طور که به همکارانم در شورا گفتم این در دست شماست. من به یک تصمیم ملی نیاز دارم.

  •  

روزنامه فایننشال تایمز به نقل از چند مقام مطلع از موضوع گزارش داده اتحادیه اروپا در حال بررسی راهکار قانونی برای قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست تروریستی این اتحادیه است.

 

این اقدام که به میزان زیادی از سوی فرانسه و آلمان به‌عنوان دو عضو برجام حمایت می‌شود در پاسخ به ادعاها مبنی بر کمک نظامی ایران به روسیه در جریان جنگ علیه اوکراین و همچنین برخورد نیروهای ایرانی با معترضان است.
 
چهار مقام مطلع خاطر نشان کردند که پاریس و برلین در نشست هفته گذشته وزیران امورخارجه اتحادیه اروپا در بروکسل حمایت جدی خود را از تروریستی خواندن سپاه پاسداران ایران اعلام کرده‌اند و سرویس حقوقی اتحادیه اروپا پیش‌نویسی را برای 27 عضو اتحادیه در مورد قانونی بودن این اقدام ظرف سه هفته آینده ارائه خواهد کرد.

بریتانیا در حال حاضر نیز در حال انجام بررسی‌های خود برای تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران است.

به گفته یک مقام فرانسوی پاریس بیشتر مایل است که بخش‌های منطقه‌ای خاص از سپاه پاسداران را به‌عنوان نهادهای تروریستی به‌جای کل این نهاد معرفی کند اما وزارت خارجه فرانسه به درخواست برای اظهار نظر درباره این موضوع پاسخی نداده است.

وزارت خارجه آلمان نیز گفته است که نه تنها موانع سیاسی بلکه موانع قانونی زیادی برای تروریستی اعلام کردن سپاه وجود دارد.

طبق قوانین اتحادیه اروپا این اتحادیه نمی‌تواند بدون مجوز دادگاه یکی از کشورهای عضو یک نهاد دولتی را تروریستی اعلام کند. احکام دادگاهی یک کشور غیر عضو همچون انگلیس نیز می‌تواند راه را برای انجام چنین اقدامی هموار و پیش‌زمینه قانونی آن را فراهم کند اما شرایط بسیار پیچیده‌تر و دشوارتر خواهد بود.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان