يكشنبه، 3 شهريور 1398 - 4:45

دونالد ترامپ برای سفر به تهران اعلام آمادگی کرد

شماره: 6702
Aa Aa

دو کشور اروپایی، دو کشور عربی و یک کشور در جنوب شرق آسیا واسطه گفتگوی دونالد ترامپ با ایران شده اند؛ این پیام‌ها از شخص ترامپ و داماد او به تهران می‌رسد. 

امیر موسوی، دیپلمات سابق ایرانی خبر داد؛
دونالد ترامپ برای سفر به تهران اعلام آمادگی کرد

رئیس جمهور آمریکا با آنکه از توافق هسته‌ای خارج شده اما به شدت به دنبال گرفتن موافقت ایران برای دیدار و گفت‌وگوی مستقیم است.

تهران به آمریکا اعتماد ندارد و می‌داند که واشنگتن به دنبال مذاکره برای مذاکره است و با این کار به دنبال مشروعیت‌بخشی به خود در منطقه است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از فارس، امیر موسوی، دیپلمات سابق ایرانی در نیمه دوم برنامه «ایران والعالم»، ویژه چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی که از استودیو تهران شبکه خبری المیادین لبنان پخش شده گفته:  طبق اطلاعی که دارم پیامی از طریق واسطه‌هایی از واشنگتن برای گفت‌وگوی مستقیم با آقای روحانی رسیده است. حتی آقای ترامپ اعلام آمادگی کرده که به تهران سفر کند.

المیادین پرسید: آیا ترامپ اعلام آمادگی کرده که به تهران بیاید؟ که موسوی ادامه داد: بله اما تهران چنین درخواستی را رد می‌کند. المیادین سوال کرد این پیام را چه کسی آورده است و موسوی پاسخ داد برخی هستند که واسطه شده‌اند.

المیادین پرسید: عُمان؟ 
موسوی گفت، یکی از واسطه‌ها عمان است.
المیادین پرسید آلمان هم ارتباطی دارد؟
موسوی گفت دو کشور اروپایی هستند و المیادین ادامه داد: فرانسه و آلمان؟ و موسوی ادامه داد بهتر است که اسمی ذکر نشود. دو کشور اروپایی و دو کشور عربی و یک کشور در جنوب شرق آسیا.

پنج کشور هم‌زمان واسطه پیام‌های ترامپ شده‌اند

موسوی تصریح کرد: پنج کشور الان تلاش می‌کنند فضا را برای ترامپ (جهت تماس با ایران) آماده کنند. پیام‌ها هم از شخص ترامپ و داماد او [جرد کوشنر] به تهران می‌رسد. 

المیادین پرسید: آن یک کشور عربی کدام است. قطر؟ عمان با چه کشوری؟ موسوی پاسخ داد: مسقط برای همه معروف است. اجازه دهید نام دوم را ذکر نکنیم که (در این گونه امور) معروف نیست و شاید ذکرش نوعی غافلگیری باشد.

آمریکا الان دنبال گرفتن عکس یادگاری است نه مذاکره

المیادین با قطع سخن موسوی پرسید: (مذاکره) در مقابل چه چیزی؟ و موسوی پاسخ داد: مشکل [آمریکا] همین‌جاست. ایران برای مذاکره شرط مهمی دارد و آن عدم مذاکره به خاطر مذاکره است.

یعنی مذاکره صرفا برای گرفتن عکس یادگاری نباشد. این چیزی است که الان دولت آمریکا به ریاست ترامپ دنبال آن است. ایران مذاکره را برای حل مسائل کلان و راهبردی می‌خواهد. مهم‌ترین شرط الان این است که ترامپ به توافق هسته‌ای که از آن خارج شد برگردد. 

مکانیزم پیشنهادی ایران برای مذاکره با دونالد ترامپ، احترام آمریکایی ها به برجام ،  احترام به حاکمیت ایران و به رسمیت شناختن وضعیت سیاسی ایران است

 

احتمال سفر مقامات سعودی به تهران؟

المیادین پرسید:‌ آیا این شرط ایران است؟ و موسوی پاسخ داد بله این شرط ایران است و پیام از طریق واسطه‌ها به واشنگتن ارسال شده است. المیادین پرسید: آیا پاسخ آمده است؟ و موسوی گفت:‌ الان اطلاع دقیقی ندارم اما پیام و پاسخی رد و بدل شده. ترامپ در سه ماه گذشته سخت تلاش کرده است که چنین دیداری در سطح سران اتفاق بیفتد. تلاش زیادی می‌کند و شاید برخی طرف‌های منطقه عربی که چندان رابطه خوبی هم با ایران ندارند در منطقه به حرکت وا دارد. یعنی بعید نمی‌دانم که عربستان باشد و به ایران بیاید.

المیادین پرسید: عربستان؟ یعنی چگونه؟ شخص شاه، ولی‌عهد،‌ منظور چیست؟‌ و موسوی پاسخ داد: فکر می‌کنم که الان داماد ترامپ بزودی سفری به منطقه دارد.

المیادین ادامه داد: ترامپ در حاشیه نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل پیشنهاد دیدار داده بود و آقای روحانی رد کرده بود. اما الان اعلام آمادگی کرده که به تهران بیاید؟

موسوی پاسخ داد: بله الان بیشتر خواسته است (خنده). طی ماه گذشته چند پیام به تهران ارسال شد اما ایران اصلا تمایلی به آن ندارد. ایران از ارسال این پیام‌ها خوشحال نشده و آن را به فال نیک نگرفته است. سران ایران معتقدند که هدف از این پیام‌ها خرید زمان است. آمریکایی‌ها می‌خواهند به حضور خود در منطقه مشروعیت‌بخشی کنند. می‌خواهند از (تصویر و عکس‌های) هر دیداری با مقامات ایرانی بهره‌برداری کنند و خود را مقابل چشم دنیا صلح‌طلب جلوه دهند تا دوباره جایزه نوبل صلح بگیرند. 

شرط احتمالی ایران

المیادین گفت: خواسته تهران چیست. آیا ترامپ آماده است آنان را بپذیرد؟ و موسوی پاسخ داد: تا الان هیچ پاسخ خوبی دریافت نشده. لذا ایران موضع قاطعانه‌ای گرفته است اما اگر ترامپ با اصول معینی موافقت کند... من در دو چیز آن را خلاصه می‌کنم. یک: احترام به توافق هسته‌ای. المیادین پرسید:‌ لازمه‌اش بازگشت ترامپ به توافق و عقب‌نشینی اوست؟ موسوی گفت: مکانیزمی ایران شاید پیشنهاد کرده. شاید آمریکا برنگردد اما ممکن است به آن احترام بگذارد و با آن مخاصمه و مخالفت نکند. 

المیادین پرسید: نکته دوم؟ 

موسوی گفت: احترام به حاکمیت ایران و به رسمیت شناختن وضعیت سیاسی در ایران.

 

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان