ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران به ۲۳ برابر حد مجاز رسید | اسپادانا خبر
 
 
يكشنبه، 24 تير 1403 - 13:58

ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران به ۲۳ برابر حد مجاز رسید

شماره: 22365
Aa Aa

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی از حل‌وفصل دو مساله ذرات اورانیوم با غنای ۸۳.۷ درصد در فردو و ذرات اورانیوم با منشا انسانی در مریوان خبر داد.

تعدادی از دوربین‌های نظارتی آژانس در ایران نصب شد؛
ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران به ۲۳ برابر حد مجاز رسید

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی خود در رابطه با ایران اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران به ۲۳ برابر حد مجاز در برجام رسیده است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، مطابق با گزارشی که به رصد آسوشیتدپرس رسیده است آمده که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پاسخ دو سؤال برجسته خود را از ایران گرفته است.

به نوشته این خبرگزاری در گزارش فصلی محرمانه آژانس بین‌الملی انرژی اتمی آمده است که بازرسان این آژانس دیگر هیچ سوالی در رابطه با ذرات اورانیوم یافت شده با غنای ۸۳.۷ درصد در تاسیسات زیرزمینی فردو ندارند.

همچنین در این گزارش ذکر شده که بازرسان تحقیقات مرتبط با ذرات اورانیوم با منشا انسانی یافت شده در مریوان را بسته‌اند.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد که دیدبان هسته‌ای سازمان ملل تجهیزات نظارتی که ایران سال گذشته دستور برداشته شدن آن‌ها را داده بود بار دیگر نصب کرده است.

در دو گزارش محرمانه‌ آژانس انرژی  اتمی که به رصد رویترز رسیده آمده است که تجهیزات نظارتی اضافه شده شامل دوربین‌هایی در سایت اصفهان - که قطعات سانتریفیوژ در آن تولید می‌شود - و تجهیزاتی دیگر در دو سایت غنی‌سازی اعلام شده می‌شود.

در یکی از این گزارش‌ها آمده است که آژانس اتمی "منتظر تعامل ایران در جهت رسیدگی" به مسائل مرتبط با نصب تجهیزات نظارتی بیشتر است.

خبرگزاری فرانسه نیز در خبری اعلام کرد که مطابق با ارزیابی‌های آژانس اتمی، ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران تا سیزده مه (بیست و سوم اردیبهشت) به ۴۷۴۴.۵ کیلوگرم رسیده است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان