چهارشنبه، 19 مرداد 1401 - 10:03

مکارم شیرازی: مردم از دستگاه قضایی راضی نیستند

شماره: 7068
Aa Aa

این مرجع تقلید شیعه می گوید: تشریفات دستگاه قضایی زمان بر است؛ بررسی یک پرونده 20سال طول می‌کشد| برخی از وکلا وجدان کاری ندارند.

ارتباط قوه قضاییه با حوزه علمیه کم است؛
مکارم شیرازی: مردم از دستگاه قضایی راضی نیستند

یک مرجع تقلید شیعه گفت: مردم به دلیل مشکلاتی که در دستگاه قضایی وجود دارد از دستگاه قضایی راضی نیستند و باید این مشکلات حل شود.

 

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، آیت الله ناصر مکارم شیرازی در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد در خصوص انتصاب رییس جدید قوه قضاییه عنوان کرد: جناب رییسی سابقه زیادی در دستگاه قضایی دارند و کاملا با شرایط قوه قضاییه آشنا هستند و امیدواریم با آمدن ایشان یک تحولی در قوه قضاییه ایجاد شود.

 

وی افزود: مردم به دلیل مشکلاتی که در دستگاه قضایی وجود دارد از دستگاه قضایی راضی نیستند و باید این مشکلات حل شود؛ این مسئله مشخص است و چیزی نیست که بخواهیم آن را پنهان کنیم.

 

این مرجع تقلید شیعه بیان کرد: یکی از مشکلات موجود در دستگاه قضایی طولانی شدن وقت رسیدگی به پرونده ها است و گاها بررسی یک پرونده 20سال طول می‌کشد. این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد و حل شود تا مردم با مشکل مواجه نشوند.

 

وی ادامه داد: دلیل طولانی شدن روند بررسی پرونده‌های قضایی را فزونی پرونده ها عنوان می‌کنند. این یک مشکل فرهنگی است که مردم برای هر موضوع کوچکی هم در دادگاه شکایت می‌کنند. در گذشته مسائل با پادرمیانی بزرگان و ریش سفیدان حل و فصل می‌شد. اکنون باید با آموزش‌های درست این مشکل را حل کرد.

 

 مکارم شیرازی تصریح کرد: دستگاه قضایی در حال حاضر دارای تشریفاتی است که زمان بر است و باید این تشریفات را حل کرد و اگر این موضوع نیاز به قانون گذاری دارد باید در مجلس قانون اصلاح شود.

 

وی گفت: عامل دیگر طولانی شدن پرونده‌ها به دلیل عدم وجدان کاری برخی وکلا است. برخی از وکلای دادگستری به دلیل اینکه وکیل کسی شدند که در آن موضوع صاحب حق نیست عمدا بررسی پرونده را به تعویق می‌اندازند تا صاحب حق از شکایت خود صرف نظر کند؛ شرعا دفاع از باطل جایز نیست و وکلا نباید از کسی که در مسئله ای حق ندارد دفاع کنند و باید جلوی این اقدامات گرفته شود.

 

این استاد برجسته حوزه اظهار کرد: مشکل دیگر دستگاه قضا، کم بودن ارتباط این نهاد با حوزه علمیه است. برخی مسائل راه حل شرعی و قانونی دارد ولی به دلیل نبود ارتباط کافی بین حوزه و دستگاه قضا مشکلاتی به وجود می‌آید و باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

 

وی گفت: در زمان رییس سابق قوه قضاییه، در خصوص زندانیان مهریه نکته ای گفتم ولی مسئولان وقت برای دریافت راه حل و حل مشکل نیامدند و تذکرات بنده به آن ها برخورد؛ اکنون هم میگویم که برای حل مشکل زندانیان مهریه راه حل وجود دارد و این افراد بی گناه هستند و نباید در زندان بمانند.

 

 مکارم شیرازی عنوان کرد: یکی از مشکلات دیگر قوه قضاییه این است که وقتی جرم به حد کلان می‌رسد و ضررهای زیادی متوجه کشور می‌شود پرونده بررسی می‌شود؛ در پرونده‌ای که اخیرا در حال بررسی است، فرد مجرم 243حساب برای پسر 8ساله خود باز کرده بود ولی کسی از این جرم با خبر نشده بود و وقتی این موضوع کلان شد و برخی متهمان فرار کردند موضوع مورد بررسی قرار گرفته است؛ این مسئله برای انقلاب اسلامی سزاوار نیست.

 

وی افزود: دستگاه قضا نیاز به یک تحول بزرگ دارد و باید مکلات موجود مرتفع شود. امیدواریم تذکرات خیرخواهانه مورد توجه قرار بگیرد و مردم از دستگاه قضایی رضایت داشته باشند زیرا رضایت مردم موجب ناامیدی بیگانگان و تقویت نظام اسلامی است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان