چهارشنبه، 30 بهمن 1398 - 5:53

اگر با ايران به توافق نرسيم ظرفيت اتمي آنها را نابود خواهيم کرد!

شماره: 1316
Aa Aa

باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا در مصاحبه با نشریه یو.اس.ای .تودی گفت: اگر با ایران به توافق نرسیم آنگاه ظرفیت اتمی آنها را نابود خواهیم کرد.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا:
اگر با ايران به توافق نرسيم ظرفيت اتمي آنها را نابود خواهيم کرد!

به گزارش اسپادانا، این نشریه افزود: سناتور کورکر گفت: به نظرم آنچه ایرانی ها باید بدانند این است که اگر به توافق نرسیم آنگاه ظرفیت(توانایی) اتمی آنها را نابود خواهیم کرد. به نظرم این برای ایران مهم است که بداند حقیقتا این گام ها را خواهیم برداشت. به نظرم برای ایران مهم است که بداند ما حقیقتا این گام های ضروری را برای جلوگیری از دستیابی آنها به سلاح اتمی خواهیم برداشت.

کورکر در پاسخ به این سوال خبرنگار که پرسید:همانطورکه می دانید سه شنبه آینده زمان ضرب الاجل است آیا ما در پایان شاهد توافق خواهیم بود،گفت:احساس من این است که احتمالا در سی ام ،نه، ( به توافق نخواهیم رسید ) اما این می تواند در سه هفته پس از آن و یا بعدا روی دهد.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار که پرسید:شما نامه ای به کاخ سفید فرستادید و نگرانی خود را درباره عقب نشینی های احتمالی ابراز داشتید،آیا رئیس جمهور پاسخ شما را داد،گفت:این (نامه)خیلی صریح و بر اساس حقایق بود اما نه، ما پاسخی نشنیدیم.ما در شش و سال و نیم اخیر با رفتار دولت در مقابله با مسائل عادت کرده ایم.به ندرت اتفاق می افتد که آنها پاسخ دهند.اما هنوز معتقدم که این موضوع اثرگذار است.

وی افزود:به نظرم نگرانی هایی واقعی وجود دارد.بایستی بگویم که جان کری وزیر خارجه به این موضوع به عنوان یک میراث برای خود می نگرد.افرادی که در اطراف رئیس جمهور هستند به این موضوع به عنوان یک میراث می نگرند.نگرانی های بزرگی از طرف افراد هر دو (حزب)درباره اینکه آنها(دولت)خواهان گذر از برخی خطوط است که نباید عبور کند و به توافق بد برسد،وجود دارد.

رئیس کمیته روابط خارجی سنا آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگار که پرسید:تا کجا به سخنان اوباما درباره اینکه گفته به توافق نرسیدن بهتر از توافق بد است اطمینان دارید، گفت:من نگرانی هایی درباره اینکه آنچه رئیس جمهور در این باره میگوید،دارم.

کورکر در پاسخ به این سوال ;i Kاگر بدترین وضعیت روی دهد و دولت با توافقی که از نظر شما توافقی بد است آیا شما می توانید رای دمکرات ها را برای مقابله با این موضوع به دست آوریدL، گفت:امیدوارم که ما به موضعی قدرتمندتر از آنچه که هستیم ،برسیم اما اگر توافق بد باشد آنگاه همانطور که در تمامی جلسات پرسش و پاسخ و سخنرانی ها شنیده ایدکه اگر این یک توافق بد باشد آنگاه این احتمال قوی وجود دارد(توافق دمکراتها را به دست آوریم).

وی در پاسخ به سوال خبرنگار که پرسید:اگر هیچ توافقی حاصل نشود،آیا شما نگران نیستید که این موضوع احتمال اقدام نظامی آمریکا و اسرائیل علیه ایران را به همراه داشته باشد،گفت:به نظرم آنچه که این افراد(ایرانی ها )باید بدانند این است که اگر ما به توافق نرسیم آنگاه ما ظرفیت(توانایی) اتمی آنها را نابود خواهیم کرد.به نظرم این برای ایران مهم است که بداند که ما حقیقتا این گام ها را خواهیم برداشت. به نظرم برای ایران مهم است که بداند که ما حقیقتا این گام های ضروری را برای جلوگیری از دستیابی آنها به سلاح اتمی خواهیم برداشت.

کورکر در ادامه در پاسخ به این سوال خبرنگار که پرسید،آیا معتقدید که رئیس جمهور اوباما این گام را خواهد برداشت،گفت:نه،به نظرم همه ما اواخر ماه اوت و اوایل ماه سپتامبر سال دو هزار و سیزده را به خاطر می آوریم.در آن زمان سوریه کاملا از خط قرمز عبور کرد و ما می توانستیم یک عملیات ده ساعته از دریای مدیترانه علیه اسد داشته باشیم.این عملیات می توانست در زمانی صورت گیرد که یک گروه میانه رو حقیقی مخالف وجود داشت و می توانست کنترل را به دست گیرد.اگر ما این کار را در آن زمان انجام می دادیم این موضوع می توانست وضع موجود را در سوریه تغییر دهد.اما رئیس جمهور این کار را نکرد و این اقدام در آن لحظه و زمان پیام هایی را برای سراسر جهان فرستاد.این موضوع این پیام را به پوتین در رابطه با اوکراین داد.به نظرم این موضوع پیامهایی برای بسیاری از دوستان و بسیاری از دشمنان ما فرستاد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اختلافی در سخنان اوباما و هیلاری کلینتون نمی بینید،گفت:نه من هیچ اختلافی در اظهارات آنها درباره سوریه و دیگر مسائل مشاهده نمی کنم.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان