يكشنبه، 10 مهر 1401 - 6:17

۶۲ درصد تخت‌های بیمارستانی کشور فرسوده‌اند

شماره: 2518
Aa Aa

سهم افغانستان در بودجه سلامت از زیر ۱۰ درصد به ۳۷ درصد، در ترکیه از ۷۰ درصد به ۸۰ درصد و درعراق از صفر به بالای ۷۵ درصد رسیده.

برای هر هزار نفر جمعیت ۱/۷ تخت بیمارستانی وجود دارد؛
۶۲ درصد تخت‌های بیمارستانی کشور فرسوده‌اند

وزیر بهداشت گفته به ازای هر هزار نفر جمعیت ۱/۷ تخت بیمارستانی در کشور وجود دارد که ۶۲ درصد این تخت‌ها هم فرسوده‌اند. حسن هاشمی همچنین اضافه کرده تعداد پزشک در ایران با ۱/۲۸ پزشک به ازای هر هزار نفر از همه کشورهای منطقه کمتر است. همچنین به ازای هر هزار نفر ۱/۴ پرستار وجود دارد در حالیکه در سه سال گذشته حداقل ۳۰ هزار پرستار بازنشسته شده‌اند اما حتی یک پرستار هم استخدام نشده است.

به گفته او از سال ۱۳۸۱ تا الان سهم هزینه‌کرد منابع عمومی از کل بودجه سلامت حداکثر ۴۰ درصد بوده است.این سهم در افغانستان از زیر ۱۰ درصد به ۳۷ درصد رسیده و در ترکیه از ۷۰ درصد به ۸۰ درصد رسیده است. در کشور عراق که در سال ۱۳۸۱ این عدد صفر بود الان به بالای ۷۵ درصد رسیده اما ایران همچنان روی عدد ۴۰ ثابت مانده است.
وزیر بهداشت پیش از این گفته بود رفع کمبود تخت بیمارستانی ۴۰ سال زمان می‌خواهد. علاوه بر فرسودگی تخت‌های بیمارستانی، خود بیمارستان‌ها هم فرسوده‌اند و احتمالا در مواقع بحرانی مانند زلزله کارایی نخواهند داشت.

منبع/ ایسنا

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان