چهارشنبه، 13 مهر 1401 - 6:41

واکنش هنرمند ترک به داوری ناعادلانه در جشنواره هنرهای تجسمی فجر

شماره: 3053
Aa Aa

شاکر گوکچه باء نوشته: اولین‌بار است که یک نفر با کپی، برنده یک جایزه بین‌المللی می‌شود؛ این پذیرفتنی نیست.

داوری خبرساز در جشنواره‌های دولتی؛
واکنش هنرمند ترک به داوری ناعادلانه در جشنواره هنرهای تجسمی فجر

به گزارش اسپادانا خبر، واکنش‌ها به شباهت یکی از آثار ارائه‌شده در نهمین جشنواره تجسمی فجر که طوبای زرین جشنواره را از آن خود کرد، با اثر هنرمند ترکیه‌ای همچنان ادامه دارد. بیانیه انجمن‌های تجسمی ایران در نهمین جشنواره تجسمی فجر، آخرین واکنش به این اتفاق است.
انجمن‌های تجسمی با اشاره به اهدای جایزه به تابلوی «کوچ» که شباهت بسیاری به اثر شاکر گوکچه باء هنرمند ترکیه‌‌ای دارد گفته‌اند داوری این جشنواره «ناعادلانه» بوده است. انجمن هنرمندان نقاش، مجسمه‌ساز، سفالگر، عکاسان، تصویرگران و طراحان گرافیک ایران به انتخاب این اثر اعتراض کرده‌اند.
شاکر گوکچه باء، هنرمند ترکیه‌ای هم در صفحه ایسنتاگرام خود نوشته:

تا‌به‌حال کپی‌های زیادی از آثار خود در اینترنت دیده‌ام، ولی این اولین‌بار است که یک نفر با کپی یکی از اینستالیشن‌های من، برنده یک جایزه بین‌المللی می‌شود. این پذیرفتنی نیست. امیدوارم هیات داوران متوجه این مسئله باشد.
داوری آثار هنری در جشنواره‌های دولتی در ماه‌های گذشته بسیار خبرساز شده است. اعتراض بسیاری از سینماگران ایران به شیوه داوری جشنواره فیلم فجر یکی از آنهاست. سینماگران به موارد متعددی در برگزاری این جشنواره، از ممیزی در زمان انتخاب فیلم تا شیوه پخش جوایز اعتراض داشتند.

منبع/ روزنامه شرق

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان