شنبه، 4 تير 1401 - 19:21

ترامپ: ظرف سه روز دسترسی ایرانیان به خدمات گوگل مسدود شود

شماره: 3211
Aa Aa

بر اساس این دستور گوگل باید ظرف سه روز، دسترسي ايرانيان مستقر در خاک ايران را به خدمات گوگل مسدود سازد.

گوگل پرترافيک ترين وبسايت داخل ایران است؛
ترامپ: ظرف سه روز دسترسی ایرانیان به خدمات گوگل مسدود شود

دونالد ترامپ از شرکت گوگل خواسته است تا دسترسي ايرانيان مستقر در خاک ايران را به سرويس‌ها و خدمات گوگل مسدود کند. اما گوگل هنوز در اين خصوص واکنشي نشان نداده است.

به گزارش اسپادانا خبر، رئيس جمهور آمريکا، گوگل را مجبور کرده تا ظرف سه روز، دسترسي ايرانيان مستقر در خاک ايران را به خدمات گوگل از جمله جستجوي اينترنتي، پست الکترونيک جيميل، سرويس دسترسي به بازار نرم افزارهاي کاربردي (اپليکيشن) آندرويدي پلي، نرم افزارهاي ارتباطي الو و دو و نقشه گوگل را مسدود سازد.

ترامپ در حکم خود تصريح کرده گوگل ميتواند همچنان به ايرانيان خارج از اين کشور و غير ايرانيان مستقر در ايران سرويس‌دهي کند. هنوز گوگل در خصوص اين حکم رئيس جمهور جنجال برانگيز آمريکا واکنشي نشان نداده است.

اين نخستين باري نيست که گوگل در راستاي سياست هاي دولت آمريکا، ايرانيان را تحريم مي‌کند. پيش از اين و در سال 2012؛ گوگل يک سلسله تحريم هاي خود خواسته را بر روي کاربران ايراني خود اعمال کرد اما حدود يکسال پيش و در 25 ارديبهشت 1395 بود که بعد از توافق ايران و گروه 5+1 اين تحريم ها را معلق کرد. از سال 2012، با آغاز تحريم ها عليه ايران محدوديت هاي اينترنتي براي کاربران کشورمان ايجاد شد اما در 25 ارديبهشت ماه 1395، شرکت گوگل اعلام کرد که براي اولين بار پس از چند سال برخي از اين تحريم ها توسط اين شرکت برداشته شد.

براساس اعلام رسمي سرويس اينترنتي الکسا، گوگل پرترافيک ترين وبسايت مورد بازديد ايرانيان از داخل خاک اين کشور است. در بهمن ماه 1393 با رونمايي از موتور جستجوي ايراني يوز، اعلام شد اين موتور جستجوي بومي قابليت جايگزيني با گوگل را دارد.

منبع/ العالم

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان