یکی از مراجع نجف: زنان می توانند رئیس جمهور، قاضی و مرجع شوند | اسپادانا خبر
 
 
دوشنبه، 20 آذر 1402 - 16:35

یکی از مراجع نجف: زنان می توانند رئیس جمهور، قاضی و مرجع شوند

شماره: 4847
Aa Aa

آیت الله العظمی فیاض می گوید: اگر استقلال حوزه در خطر افتاد، امکان دارد در نهایت الازهری دیگر شود. بسیار نگران هستم؛ باید به آینده فکر کرد، بعد از ۵۰ سال دیگر چه می‌شود؟

نسبت به حفظ استقلال قم مراقبت لازم است؛
یکی از مراجع نجف: زنان می توانند رئیس جمهور، قاضی و مرجع شوند

آیت الله العظمی فیاض پرورش یافته و استاد مکتب نجف اشرف می‌گوید: من فرقی بین زن و مرد نمی‌دانم... کار کردن زن با حفظ حجاب، عفت، نجابت و کرامت مانعی ندارد و هر کاری می‌تواند، انجام دهد؛ حتی به نظر من رییس جمهور هم شود، مانعی ندارد.

به گزارش اسپادانا خبر، آیت‌الله محمداسحاق فیاض، از مراجع نجف گفت: من فرقی بین زن و مرد نمی‌دانم... کار کردن زن با حفظ حجاب، عفت، نجابت و کرامت مانعی ندارد و هر کاری می‌تواند، انجام دهد؛ حتی به نظر من رییس جمهور هم شود، مانعی ندارد. در حال حاضر تجربه ثابت کرده که زنان بیشتر از مردان در کار هستند؛ مثلا در دانشگاه اهتمام دختران بیشتر از پسران است. [در قضاوت و مرجعیت]هیچ تفاوتی [میان زن و مرد]قائل نیستم؛ اگر زنی درس بخواند و مرجع شود، چه عیبی دارد.

- مراجع در زمان غیبت نمی‌توانند حدود را اجرا کنند؛ مفاسدی دارد. [البته]اگر حاکم شرع مسلط باشد و سلطه به دست حاکم شرع و مرجع باشد، حدود می‌تواند اجرا شود؛ هرچند که شاید به دلایلی این کار را نکند.

- حوزه نجف مربوط به دولت، احزاب سیاسی و حتی احزاب دینی نیست؛ در واقع مربوط به هیج حزبی نیست. دولت حاضر است از نظر مالی به حوزه کمک کند، اما علما هرگز حاضر نشدند کمکی را از دولت بپذیرند و همچنان هم کمکی از دولت نخواهیم پذیرفت؛ چرا که اگر از دولت کمک مالی را قبول کنند، بدین معناست که موظف و وابسته به دولت هستند.

- نسبت به حفظ استقلال قم مراقبت لازم است... اگر استقلال حوزه در خطر افتاد، امکان دارد در نهایت الازهری دیگر شود. بسیار نگران هستم؛ باید به آینده فکر کرد، بعد از ۵۰ سال دیگر چه می‌شود؟ حوزه بیشتر از هزار سال می‌تواند تداوم داشته باشد؛ به شرطی که استقلال خود را حفظ کند.

منبع/ شفقنا

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان