پنجشنبه، 20 مرداد 1401 - 14:04

آمار زندانیان در جمهوری اسلامی بالاتر از میانگین جهانی است

شماره: 18446
Aa Aa

غلامعلی محمدی با بیان این که به تولید انبوه پابندهای الکترونیک رسیده ایم گفته تراکم جمعیت کیفری در زندان های ایران در حد مطلوب نیست.

رئیس سازمان زندان‌های ایران عنوان کرد؛
آمار زندانیان در جمهوری اسلامی بالاتر از میانگین جهانی است

غلامعلی محمدی، رئیس سازمان زندان‌های ایران در برنامه صف اول گفت:

پابندهای الکترونیک را توسط شرکت دانش بنیان تولید می‌کنیم و اکنون به تولید انبوه رسیده ایم.

به گزارش اسپادانا خبر، او ادامه داد:

توجه به بعد انسانی که البته در چارچوب موازین دینی، موازین اخلاقی ‌و مقررات صورت می گیرد نکته ای است که ما روی آن متمرکز شدیم.

محمدی درباره تعداد زندانیان متاهل شاغل در زندان و نگاه سازمان زندان ها به این افراد گفت:

اهتمام ما بر این است که بیکاری را در زندان ها به حداقل ممکن برسانیم. هم اکنون حدود ۶۰ و خرده ای درصد زندانیان ما متاهل و مابقی مجردین‌ و یا افرادی هستند که متارکه کرده اند و یا با فوت همسران شان مواجه شدند. ما اولویت اشتغال را برای افراد متأهل درنظر گرفتیم تا از قبل درآمدی که در زندان تحصیل می کنند خانواده خود را منتفع کنند.

او درباره وضعیت امروز زندان های کشور نیز بیان داشت:

به صورت کلی تراکم جمعیت کیفری در زندان های کشور در حد مطلوب نیست چون ما با افزایش تراکم جمعیت کیفری مواجه هستیم که سیاست های کاهش جمعیت کیفری مورد تصویب قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه ما در تمام زندان ها با تراکم جمعیت کیفری مواجه نیستیم گفت:

جمعیت کیفری ما نسبت به کل جمعیت کشور عدد بالایی است. در جمهوری اسلامی ایران ما بالاتر از حد میانگین جهانی زندانی در زندان های کشور داریم در این راستا قانون گذار بحث جایگزین های حبس را در قانون مجازات اسلامی سال ۱۳۹۲ پیش بینی کرده و الان هم بحث روز بحث استفاده از پابندهای الکترونیک است. زندان و حبس چیزی جز محدود کردن فرد نیست بنابراین زندان موضوعیت ندارد و آنچیزی که موضوعیت دارد حبس و محدودیت است و هم اکنون که می توانیم این محدودیت را با استفاده از ابزارهای نوین و به صورت مجازی ایجاد کنیم چرا این کار را انجام ندهیم. استفاده از پابندهای الکترونیک در راستای بهره مندی از سامانه های الکترونیک است تا برخی از محکومین و زندانیانی که واجد شرایط هستند(زندانیان جرایم سبک و زندانیانی که حضورشان در جامعه مخل نظم و امنیت نیست) بتوانند از این ارفاق قانونی برخوردار شوند. در سه‌ماهه اخیر نسبت به گذشته بهره مندی از پابندهای الکترونیک به دو برابر رسیده است.

وی با بیان اینکه ما در زندان ها حقوق و امتیاز ویژه ای برای هیچ کس لحاظ نکرده ایم اظهار داشت:

حتی در این ارتباط بخشنامه ای در سال گذشته به همکاران زندان های سراسر کشور ابلاغ شد که ما حقوق ویژه ای را برای زندانیان خاص تدارک ندیدیم و زندانیان باید از شرایط یکسانی برخوردار باشند.

رئیس سازمان زندان‌ها با بیان اینکه ما برای زندانیان خاص شرایط و ویژگی های خاصی را مورد لحاظ قرار نمی دهیم گفت:

ما بر زندان ها نظارت داریم و مراجع نظارتی هم بر کار ما نظارت دارند و می توانند این موضوع را بررسی کنند که آیا آنچه که ما در زندان ها انجام می دهیم فراتر از موضوع طبقه‌بندی زندانیان در زندان ها است یا خیر.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان