يكشنبه، 8 خرداد 1401 - 12:08

اظهارات ائمه جمعه به قصد انحراف اذهان عمومی است

شماره: 16403
Aa Aa

اینکه بگویند زن سوار اسب، دوچرخه و یا موتور نشود کدام مشکل کشور حل می‌شود در حالی که مهمترین مسئله، مسئله معیشت مردم و اقتصاد است؟

"محمدتقی فاضل میبدی" استاد حوزه و دانشگاه؛
اظهارات ائمه جمعه به قصد انحراف اذهان عمومی است

"محمدتقی فاضل میبدی" استاد حوزه و دانشگاه و عضو "مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم گفت:

مهمترین مسئله امروز ایران بحث معیشت مردم و اقتصاد و فساد ایجاد شده است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از نواندیش، او ادامه داد:

در بعضی از خطبه‌های ائمه جمعه عنوان می کنند که زنان سوار اسب، موتور و دوچرخه نشوند یا حجابشان چنین و چنان است. نمی‌دانم درد این امامان جمعه و خطیبان کشور ما چیست؟ چرا می‌خواهند ذهن‌ها را منحرف کنند؟ امروز به نظر می‌رسد مهمترین مسئله کشور مسئله معیشت مردم و اقتصاد است و این فساد در کشور است که سال هاست ایجاد شده و یأس و ناامیدی و معضل بیکاری است که در بین جوانان احساس می‌شود.

وی ادامه داد: در کشور ما، امر و نهی بسیاری وجود دارد یا حلال و حرام زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه این حرام است و یا فلان چیز حلال است اما در واقع آن چیزی که در جامعه ما وجود ندارد یا آن را درک نمی‌کنیم یک تحلیل علمی و یا ارائه نسخه درست و یا یک نگاه جدیدی است که از طریق تخصص و عقل مشکل جامعه را حل کند. این سؤال باید مطرح شود که چرا پس از ۴۰ سال انقلاب هنوز مسئله اقتصاد حل نشده و یا تورم دو رقمی کاهش پیدا نکرده است. چرا ما نتوانستیم ارتباطامان را با دنیا به درستی تعریف کنیم و بهبود ببخشیم؟ نمی‌توان همواره گفت دنیا مقصر است.

او افزود:

زمانی که به عنوان خطیب جمعه بخواهیم به طور مداوم نصیحت کنیم یا امر و نهی کنم باید به این نکته توجه کرد چرا تحلیل‌های علمی در خطبه‌های نماز جمعه نباید وجودداشته باشد؟ چرا آقایان نباید کمی مطالعه و فکر کنند؟ در گذشته در خطبه‌های نماز جمعه رسم بر این بود افراد باسوادی را انتخاب می‌کردند و می‌توانستند در زمینه مسائل اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و … تحلیلی ارائه دهد و در عین حال سخنانشان مؤثر هم بود.

اینکه بگویند زن سوار اسب، دوچرخه و یا موتور نشود کدام مشکل کشور حل می‌شود؟ باید بدانیم جای امر و نهی و امر به معروف کجاست؟ حضرت علی فرمودند یکی از چیزهایی که مملکت‌ها را نابود می‌کند این است که ما اصل‌ها را رها کنیم و به فرعیات توجه کنیم. بنده سخنانی را که تحت عنوان خطبه‌های نماز جمعه ایراد می‌شود نمی‌پذیرم چراکه مشکلات و درد کشور را حل نمی‌کند همانطور که تاکنون حل نکرده است.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه این گونه اظهارات از سوی ائمه جمعه به معنای انحراف اذهان عمومی از مشکلات اقتصادی و ناتوانی در کنترل وضعیت معیشت مردم است. این نوع خطابه و برنامه‌های ائمه جمعه باید تغییر پیدا کند و به شیوه سابق یعنی به شیوه اوایل انقلاب در دوران مرحوم آیت الله طالقانی، مرحوم آیت الله منتظری و مقام رهبری و مرحوم آیت الله هاشمی اجرا شود. خطبه باید سنجیده باشد و دارای تحلیل بوده و در آن مسائل سیاسی وجود داشته باشد اما با این شیوه امروزی که فردی بدون مطالعه و فکر و تحقیق صرفا امر و نهی کند نمی‌توان نامش را نماز جمعه گذاشت. بسیاری از جوانان ما نمازجمعه گریز و نماز جمعه ستیز شدند و تنها عده‌ای به طور معمول همواره در نمازجمعه شرکت می‌کنند. متأسفانه جوانانی که دغدغه کشور دارند در نماز جمعه به خاطر این گونه خطبه‌ها شرکت نمی‌کنند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان