سه شنبه، 12 مهر 1401 - 14:30

امتیازات ویژه در زندان های ایران نداریم

شماره: 19276
Aa Aa

موبایل را جزو اشیای ممنوعه می‌دانیم| همه زندان ها به تلویزیون مجهز هستند| بخشی از سیاه نمایی و جوسازی ها در حوزه زندان توسط معاندین به عمل می آید.

درب زندان‌ها به روی خبرنگاران باز است؛
امتیازات ویژه در زندان های ایران نداریم

غلامعلی محمدی، رییس سازمان زندان‌های ایران گفت:

شرایط نگهداری برای همه زندانیان یکسان است.

به گزارش اسپادانا خبر، او در جریان بازدید از خبرگزاری ایسنا گفت:

ما اگر امتیازات ویژه ای به زندانیان ارایه می دهیم این امتیازات ویژه براساس کارهای فرهنگی است که انجام می دهند و اگر زندانیان قرار است که از ارفاقات قانونی بهره‌مند شوند باید امتیازاتی همچون امتیاز شرکت در کلاس های فرهنگی و اشتغال را کسب کنند. 

محمدی با بیان اینکه در قانون، کار اجباری برای زندانیان نداریم ولی از طرفی هم کار تربیتی انجام می دهیم گفت:

اگر کسی می خواهد مشمول مرخصی شود باید امتیاز اشتغال را داشته باشد. اگر معتاد است باید امتیاز شرکت در کلاس های ترک اعتیاد و یا اگر بی سواد است امتیاز شرکت در کلاس سوادآموزی را کسب کند. اگر می خواهد از سامانه الکترونیک استفاده کند باید چندین امتیاز را کسب کرده باشد. هر گونه استفاده از ارفاق قانونی در زندان در گروی دریافت امتیاز زندانیان است.

وی درباره ورود موبایل به زندان‌ها نیز گفت:

ورود موبایل به زندان ممنوع است و اگر همکاران ما مرتکب این تخلف شوند به شدیدترین وجه با آنها برخورد می شود. هیچ زندانی نمی تواند موبایل داشته باشد ولی اگر بعضا یک زندانی از داخل زندان به واسطه موبایلی که غیرقانونی وارد شده تماس تلفنی داشته باشد، ما پیگیر ورود این موبایل غیرقانونی به زندان می شویم و با او برخورد قانونی را می کنیم. ما موبایل را جزو اشیای ممنوعه می‌دانیم و برای ارتباط زندانیان با خارج از زندان، اگر زندانی ممنوع الملاقات نباشد، وسیله ارتباط تلفنی را برای او فراهم کردیم و زندانی به راحتی می تواند از داخل زندان ارتباط تلفنی با خانواده اش را داشته باشد. ما در زندان‌ها فروشگاه داریم و فروشگاه‌های ما برای ارایه خدمات به زندانیان است. امکانات رفاهی مازاد بر آنچه در زندان‌ها است به صورت رایگان در اختیار آنان قرار می گیرد. همه زندان های ما به تلویزیون مجهز هستند. امکاناتی که داریم را در حد بضاعت در اختیار برخی از زندانیان قرار می دهیم و به آن امکانات ویژه گفته نمی شود. 

رییس سازمان زندان‌ها گفت:

مرخصی در اختیار مرجع قضایی و جزو شرایط عمومی زندانی است. امتیازات ویژه نداریم و در چارچوب مقررات زندان است. واحد نظارتی ما در همه زندان ها نظارت می کند.

وی با بیان اینکه ما و اصحاب رسانه، تعاملات بسیار نزدیکی با هم داریم گفت:

همکاران ما در زندان ها فقط در معرض آسیب روحی نیستند بلکه در معرض خطرات جسمی هم هستند. ما کم نداریم همکارانی که در زندان ها مورد حمله برخی از زندانیان زیاده خواه قرار گرفتند و باعث نقص عضو همکاران ما شدند لذا کار پرخطری داریم. در این دوره از مسئولیت سازمان زندان‌ها، رویکرد جدیدی ایجاد شده و آن رویکرد جدید تعامل حداکثری با بخش رسانه است و معتقدم هر جا که رسانه ورود کند قطعا می تواند در کاهش آسیب های اجتماعی مؤثر واقع شود. در زندان اقدامات بسیار خوبی انجام می دهیم که نیازمندیم این اقدامات مثبتی که در جهت بازسازگاری اجتماعی انجام می شود و اقداماتی که مرهون تلاش همکاران ما در سراسر کشور است به جامعه منعکس شود. بخشی از سیاه نمایی و جوسازی ها در حوزه زندان توسط معاندین و مخالفین به عمل می آید که بهتر است توسط انعکاس خوب رسانه ها اعم از دیداری و شنیداری از بین برود و خنثی کننده تبلیغات مسمومی باشند که علیه حوزه زندانبانی صورت می گیرد. درب زندان‌ها به روی خبرنگاران باز است. برای مردم اینگونه متبادر می شود که زندان صرفا محل نگهداری است در حالی که این طور نیست و بخش اعظمی که در زندان ها در حوزه های تربیتی و اشتغال و فرهنگی است، باید به مردم معرفی و اعلام شود. ما مددجویانی داشتیم که با قرآن مانوس نبودند و در زندان حافظ کل قرآن شدند. افرادی داشتیم که از سر بیکاری وارد زندان شدند و در زندان حرفه ای آموختند و مسیر درستی را بعد از آزادی در جامعه برای خود تدارک دیدند. باید فضای تاریک زندان برای مردم روشن شود. علی رغم اقدامات خوبی که در زندان صورت می گیرد ولی اگر  زندان در کاخ هم باشد بازهم زندان است و ما خرسند خواهیم بود به اینکه جمعیت کیفری زندان‌ها را آنقدر تقلیل دهیم و اقدامات ما در زندان به نحوی باشد که با تعطیلی زندان‌ها مواجه شویم. باید جامعه به نحوی عمل کند که ورودی به زندان کاهش یابد و اصلا نیازی به توسعه زندان نداشته باشیم. 

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان