ایجاد مانع برای آمران به معروف جرم است | اسپادانا خبر
 
 
يكشنبه، 24 تير 1403 - 13:28

ایجاد مانع برای آمران به معروف جرم است

شماره: 24098
Aa Aa

یکی در مترو می‌خواهد گل بدهد و یکی تذکر زبانی بدهد| اگر عمل‌های زیبایی منجر به تغییر چهره شود باید عکس‌های جدید مدارک هویتی جایگزین شوند.

احمد وحیدی، وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران؛
ایجاد مانع برای آمران به معروف جرم است

احمد وحیدی، وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران در پایان جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران گفت:

اگر عمل‌های زیبایی منجر به تغییر چهره شود و چارچوب عکس قبلی را از دست بدهد منطقی است که باید عکس‌های جدید را جایگزین کنند.

به گزارش اسپادانا خبر، او در مورد آخرین وضعیت ساماندهی اتباع غیرقانونی در ایران گفت:

تا الان نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر بازگردانده شدند اما مشکلی که ما داریم این است که بخشی از این‌ها برمی‌گردند و برای این‌ها ما قوانین بازدارنده کافی نداریم. وقتی تبعه‌ای برگشت چه کار کنیم؟ این در یک چرخه مداوم اتفاق می‌افتد باید این را تکمیل کنیم و مساله را حل کنیم.

وحیدی در رابطه با مساله انتشار یک ابلاغیه از سوی او درخصوص فعالیت‌های گروه‌هایی درخصوص امر به معروف و نهی از منکر در حوزه حجاب گفت:

مواضع ما در مورد عفاف و حجاب کاملا روشن است، هم مصوبات قانونی داریم و هم قانون داریم و براساس این مصوبات رعایت عفاف و حجاب بر همه دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی یک امر لازمی است. وزارت کشور هم مسئولیت نظارت بر این دستگاه‌ها و نهادها را براساس همان قوانین و مقررات برعهده دارد. این ها در مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی که توسط روسای جمهور وقت در سال‌های ۷۶، ۸۴ و ۹۸ ابلاغ شده و ما مصوبات روشنی درخصوص عفاف و حجاب داریم و جرائم آن و مجازات ‌های آن از حیث عدم رعایت قوانین و مقررات در قانون مجازات اسلامی مشخص است. طبیعتاً وزارت کشور وظیفه دارد بر رعایت عفاف و حجاب نظارت کند و تلاش کرده است که این وظیفه را برابر مصوبات قانونی و تکالیف قانونی دنبال کند. خواسته ما از همه دستگاه های دولتی و غیردولتی این است که باید به وظایف خود دررعایت بحث عفاف و حجاب دنبال کند.
او با تاکید بر لزوم حمایت از فعالیت آمران به معروف و ناهیان از منکر ابراز داشت:

مساله دوم موضوع آمران به معروف و ناهیان از منکر است، این‌ها هم وظیفه دارند و دستگاه‌ها هم موظف هستند از آن‌ها حمایت کنند. حتی در قانون مربوطه یعنی قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر اگر کسی مانع انجام فعالیت آن‌ها شود مجازات می شود یعنی برای آن جرم انگاری شده است.

وحیدی در پاسخ به این سوال که «این افراد در چارچوب فعالیت خود فقط اجازه تذکر دارند و مجوز درگیری ندارند» گفت:

وظیفه آن‌ها تذکر زبانی است که من در همه صحبت های خودم اشاره کردم، همین الان هم تاکید کردم که از همه گروه‌های آمران به معرف و ناهیان از منکر براساس وظیفه قانونی خود حمایت می‌کنیم، از آن‌ها قدردانی و تشکر می‌کنیم و این هم در ابلاغیه‌های مختلفی تکلیف دستگاه‌ها معلوم و به آن‌ها ابلاغ شده و به انجام آن نظارت می‌شود. حالا بعضی می‌گویند شما گفتید که «ما مجوز خاص ندادیم»، بله من گفتم که اساساً این ‌ها مجوز نیاز ندارند، این‌ها براساس قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر این‌ها مجوز دارند لذا به مجوز نیازی ندارند که ما بخواهیم در وزارت کشور به آن‌ها مجوزی بدهیم. ضمن اینکه ما قرارمان این نیست که راجع به فعالیت تک تک گروه‌ها بخواهیم مجوز بدهیم. خب یکی می‌آید در مترو می‌خواهد گل بدهد، یکی می‌خواهد تذکر زبانی بدهد. این‌ها در چارچوب‌های قابل قبول است؛ بله خارج از تذکر زبانی موضوعش متفاوت است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان