يكشنبه، 5 تير 1401 - 19:37

بیش از ۶۰ هزار خودروی ناقص در ایران خودرو خاک می خورد

شماره: 7482
Aa Aa

ایران خودرو به ازای پیش فروش‌های انجام شده ۱۳ هزار میلیارد تومان از مردم پول دریافت کرده اما به دلیل نبود قطعه قادر به تحویل آن ها نیست.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اعلام کرد؛
بیش از ۶۰ هزار خودروی ناقص در ایران خودرو خاک می خورد

به گزارش اسپادانا خبر، بهرام پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ در تشریح بازدید کمیته‌ای متشکل از نمایندگان سازمان بازرسی، مرکز پژوهش‌های مجلس، سازمان حسابرسی و برخی از نمایندگان کمیسیون متبوعش از شرکت ایران خودرو با بیان اینکه بیش از ۶۰ هزار خودروی ناقص در انبار‌های ایران خودرو خاک می‌خورد گفت: به دلیل نبود قطعه و ناقص بودن محصولات نمی‌توان این خودرو‌ها را به مشتری تحویل داد.

پارسایی تصریح کرد: براساس گزارش‌های ارائه شده، ایران خودرو باید بابت تعهدات انجام نشده در پیش فروش‌ها و فروش فوری حدود ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید کند این در حالی است که با شرایط کنونی تولید این تعداد خودرو بعید است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان در تعیین تکلیف مشکلات خودروسازی کشور سهل انگاری می‌کنند ادامه داد: در صورت بی‌توجهی به این صنعت تعهدات خودروسازان به بحرانی جدی برای کشور تبدیل می‌شود.

وی با بیان اینکه ایران خودرو به ازای پیش فروش‌های انجام شده ۱۳ هزار میلیارد تومان از مردم پول دریافت کرده است، اظهار کرد: انتظار می‌رود وزارت صمت که اجازه پیش فروش خودرو‌ها را صادر کرده زمینه‌ای فراهم کند تا از طریق تامین قطعات موردنیاز، مطالبات مردم محقق شود.

عدم عرضه خودرو توسط خودروسازان به دلیل کمبود قطعه، گرانی خودرو در بازار را رقم زد در صورتی که ۶۰ هزار خودرو ناقص کامل شده و قطعات موردنیاز آن‌ها تامین شود، کاهش قیمت خودرو حتمی است.

رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: علیرغم اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان احتمال اعمال تحریم‌ها را پیش بینی کرده بودند، اما خودرو‌های بسیاری پیش فروش کردند، در این شرایط وزارت صمت و شرکت‌های خودروسازی باید زمینه عمل به تعهدات را فراهم کند.

وی با بیان اینکه اگر به وضعیت خودروسازی رسیدگی نشود این صنعت نیز همانند موسسات مالی و اعتباری می‌شوند، خاطرنشان کرد: زیان انباشته ایران خودرو در سال گذشته حدود ۷ هزار میلیارد تومان است. این رقم نشان می‌دهد وضعیت خودروسازی کشور از شرایط هشدار نیز گذشته است.

رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون اصل ۹۰ با اشاره به دلیل افزایش قیمت خودرو در روز‌های اخیر، تصریح کرد: عدم عرضه خودرو توسط خودروسازان به دلیل کمبود قطعه، گرانی خودرو در بازار را رقم زد در صورتی که ۶۰ هزار خودرو ناقص کامل شده و قطعات موردنیاز آن‌ها تامین شود، کاهش قیمت خودرو حتمی است.

پارسایی خاطرنشان کرد: تامین قطعات موردنیاز تولید خودرو در انحصار دو شرکت است. این موضوع نشان دهنده سوءمدیریت در صنعت خودروسازی است زیرا در صورتی که ما با سایر شرکت‌ها برای تامین قطعه معامله می‌کردیم در شرایط کنونی خط تولید بسیاری از خودرو‌ها متوقف نمی‌شد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: ممنوعیت واردات و بازار انحصاری از جمله دلایل مشکلات خودروسازی است

 

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان