سه شنبه، 12 مهر 1401 - 14:40

تمام برنامه‌های حوزه باید پیوست هوش‌مصنوعی داشته باشد

شماره: 19397
Aa Aa

او می گوید حوزه‌های علمیه باید در تدوین و نقد سندهای راهبردی کشوری که با موضوع هوش‌مصنوعی تدوین می‌گردند حضور مؤثر داشته باشند.

اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه ایران عنوان کرد؛
تمام برنامه‌های حوزه باید پیوست هوش‌مصنوعی داشته باشد

اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه در دیدار اعضای ستاد راهبری فناوری‌های هوشمند حوزه‌های علمیه و مدیران کلان‌پروژه هوش‌مصنوعی و علوم‌اسلامی گفت:

ورود حوزه‌های علمیه در فناوری‌های نو به ویژه هوش‌مصنوعی بایستی فعالانه، دقیق، عمیق، سنجیده، به‌هنگام، باشتاب و مبتنی‌بر سنن، شئون و موازین حوزوی باشد. 

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از حوزه نیوز، او ادامه داد:

انتظار می‌رود استمرار مسیر این حرکت مبارک با روحیه جهادی، بسیجی و انقلابی همراه باشد.

وی با تأکید بر کاربست ظرفیت‌های هوش مصنوعی در تولید دانش اسلامی افزود:

تمام برنامه‌های حوزه بایستی پیوست هوش‌مصنوعی داشته باشد. برنامه پنج‌ساله حوزه شامل ۴۲مضمون، قریب به ۳۰۰ هدف و بیش از هزار شاخص است که در میان شاخص‌ها بیش از ۱۰۰ شاخص و برنامه‌ی تحولی و راهبردی است که نیازمند پیوست هوش مصنوعی می‌باشد.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه بر لزوم فراگیری بهره‌مندی از هوش‌مصنوعی در همه فرآیندهای جاری حوزه تاکید کرد:

اگر چنین فرآیندها و اقدامات تحولی که در حوزه‌های علمیه هم‌اکنون درحال ترقی است با بهره‌گیری از هوش‌مصنوعی انجام شود این تحول را مضاعف خواهد نمود. موانع در ادامه این مسیر فراوان است و نیاز است قدم‌های اساسی برداشته شود چرا که در دوره‌های گذشته حوزه در برخی زمینه‌ها ورود منفعلانه داشته که آسیب‌هایی را به‌همراه داشته است لذا، بایسته است این مهم با حضور دقیق، به‌هنگام، فعال، عمیق و منطبق بر اصول، سنت و موازین حوزه باشد. ضروری است که ورود در این قلمرو باشتاب و درعین‌حال با رعایت اصول توأم باشد لذا ادامه‌ی این مسیر بدون روحیه انقلابی و جهادی و همچنین تعمق و استفاده از بزرگان حوزوی و دانشگاهیِ این حوزه امکان‌پذیر نیست. شایسته است حوزه‌های علمیه در تدوین و نقد سندهای راهبردی کشوری که با موضوع هوش‌مصنوعی تدوین می‌گردند حضور مؤثر داشته باشد و علاوه بر آن سند هوش‌مصنوعی حوزه نیز چنان نگارش شود که قابل ارائه در سطح ملی باشد. روشن است که برای این موضوع لازم است با نهادهای علمی راقی حوزوی و دانشگاهی ارتباطی وثیق برقرار گردد. بایسته است در کلان‌پروژه، خروجی قابل‌قبول و عالم‌پسند داشته باشیم و جهت‌گیری ما باید به سمت جامعه‌ی آشنا به کاربست هوش‌مصنوعی شکل بگیرد و در این راستا تربیت نیرو باید از افراد عالم و صاحب نظران آشنا به علوم دیگر باشد و همچنین عملکرد ما در حوزه باید به‌گونه‌ای باشد که آیندگان برای تحوّلاتی که در حوزه رقم می‌خورد افتخار کنند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان