دوشنبه، 6 تير 1401 - 1:55

تمدن اروپا و آمریکا اصرار دارند این جا نه دنیا که آخرتشان باشد

شماره: 17853
Aa Aa

آنها اصرار دارند همه لذت ها همین جا باشد. همین مبنا اول دردسر است. ما باید آرامش را در قناعت جستجو کنیم اما به دنبال حرص می دویم.

لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس:
تمدن اروپا و آمریکا اصرار دارند این جا نه دنیا که آخرتشان باشد

لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز در دیدار با معاون دادستان کل ایران گفت:

پیوست فرهنگی یعنی ما تولید را افزایش دهیم ولی حرص را افزایش ندهیم.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایرنا، او اظهار کرد:

تلاش‌های زیادی که صورت می‌گیرد ارزشمند است و باید انجام شود اما کافی نیست برای اینکه آن جهت فرهنگ سازی را نتوانسته‌ایم دنبال کنیم. از جمله کارهایی که در قسمت پیشگیری دستگاه قضایی می شود بر روی آن کار کرد تبیین آیه های اخلاقی است که جلوی خیلی از جرایم مانند دزدی ها و اختلاس ها را می‌گیرد. اصل این قضیه شدنی است که ما بگوییم یک سیستم در تولید و توزیع و خدمات اجتماعی داریم که متناسب با آن نگاه جهان بینانه اصیل است. باید روی این هم کار شود.

دژکام گفت:

باید نگاه اسلام به دنیا و اسلام به انسان را یک مقداری پیش ببریم تا به یک نتیجه مطلوبی برسیم البته "کشورهای آن طرف خط" خیلی فشار می آورند که ما در این کار موفق نشویم. یکی از تفاوت‌های مبنایی کار ما با تمدن اروپا و آمریکا این است که آنها اصرار دارند این جا دنیا نباشد و آخرتشان باشد و همه لذت ها همین جا باشد. این مسئله باعث شده که ما در برنامه‌های خود در بحث توسعه و پیشرفت این مبنا را هم یکباره از آن طرف اخذ کنیم. همین مبنا را که بگیریم اول دردسر است یعنی ما که آرامش را در قناعت باید جستجو کنیم ولی به دنبال حرص می دویم، متأسفانه در بحث فرهنگ اقتصاد مقاومتی این گوشه های کار بعضی مواقع از دست دوستان خارج شده است. آقای ما امیرالمومنین علیه السلام آیا اهل زهد و اهل قناعت نبود؟ این ارزش‌ها را نباید بگذاریم جزء ارزش‌های دست دوم و سوم. این ها جز ارزش‌های واقعی انسانی است. تا نتوانیم اینها را توضیح دهیم احساس رضایت از زندگی ایجاد نمی‌شود، هرچه می خواهید پول را افزایش دهید. تا فرهنگ قناعت و عدم اسراف نهادینه نشود این درست نمی‌شود.

نماینده ولی فقیه در استان فارس اظهار کرد:

باید ضمن اینکه در بحث تولید تشویق می کنیم به افزایش تولید ولی در مصرف باید عدم اسراف و قناعت را بگوییم و الا هیچ‌گاه این بالانس نمی شود و شما هرچه جلو می روید باز هم می بینید کم می‌آورید. این می‌شود مانند دره جهنم که می گویند هرچه داخل آن می‌ریزند باز هم صدای هَلْ مِنْ مَزِیدٍ آن بلند است. حرص دره جهنم است به بهانه افزایش و رشد تولید خدایی نکرده نباید فرهنگ حرص زدن را رواج دهیم.

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان