پنجشنبه، 20 مرداد 1401 - 12:13

حق قانونی سقط جنین در آمریکا لغو شد

شماره: 18386
Aa Aa

قانون "رو وی وید" تصویب شده در سال ۱۹۷۳ حق زنان برای سقط جنین را به رسمیت می‌شناخت. ایالت‌های آمریکا اکنون می توانند سقط جنین را غیر قانونی کنند.

با رای قضات محافظه کار دیوان عالی آمریکا؛
حق قانونی سقط جنین در آمریکا لغو شد

دیوان عالی آمریکا قانون "رو وی وید" را لغو کرد.

به گزارش اسپادانا خبر، قانون "رو وی وید" تصویب شده در سال ۱۹۷۳ حق زنان برای سقط جنین را به رسمیت می‌شناخت.

قضات کنونی دیوان عالی آمریکا با اکثریت محافظه کاران در مقابل لیبرال‌ها (۶-۳) یک قانون می‌سی سی پی که سقط جنین پس از گذشت ۱۵ هفته از حاملگی را ممنوع می‌کند تایید کرد.

در این رای گیری ۵ قاضی به لغو قانون "رو وی وید" رای مثبت و ۴ قاضی به آن رای منفی دادند.

قضات آمریکایی موافق لغو این قانون اعلام کردند که قانون "رو وی وید" به شکلی اشتباه به تصویب رسیده زیرا در قانون اساسی آمریکا هیچ اشاره خاص و مستقیمی به حقوق سقط جنین نشده است.

این حکم دیوان عالی آمریکا به ایالت‌های این کشور امکان می‌دهد تا با تصویب قانون سقط جنین را غیر قانونی کنند.

بر اساس ارزیابی‌ها ۲۶ ایالت آمریکا به صورت قطعی یا احتمال قوی قصد دارند سقط جنین را ممنوع کنند. بیش از ۱۲ ایالت آمریکا قوانینی را تصویب کرده اند که از حقوق سقط جنین محافظت می‌کند.

لغو این قانون مدت‌ها است که هدف محافظه کاران مسیحی و بسیاری از مقامات جمهوری‌خواه بوده است.

  •  

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا گفت که مسئله حق سقط جنین یکی از مسائلی است که رأی‌دهندگان باید در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره صدایشان را به گوش مسئولان برسانند.

دموکرات‌ها رأی دیوان عالی آمریکا را محکوم و جمهوری‌خواهان از آن استقبال کرده‌اند. 

۶ قاضی که با لغو حق آزادی حق جنین مخالفت کردند منصوبان دونالد ترامپ و جورج دبلیو بوش دو رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه و ۳ قاضی مخالف با این حکم منصوبان باراک اوباما و بیل کلینتون روسای جمهور دموکرات هستند. 

  •  

همزمان قانونگذاران آلمانی به لغو ممنوعیت تبلیغات سقط جنین در این کشور رای دادند که تاریخ تدوین آن به دوران حکومت نازی بر‌می‌گشت.

این قانون زمینه پیگرد کیفری شماری از پزشکان را به دلیل ارائه اطلاعات مرتبط با روش‌های سقط جنین به بیماران فراهم کرده بود.

در رای‌گیری پارلمان، احزاب دولتی و حزب چپ به لغو این محدودیت رای دادند در حالی که حزب راست میانهِ «دموکرات مسیحی» و راست افراطیِ «آلترناتیو برای آلمان» به رفع این ممنوعیت رای منفی دادند.

لیزا پاوس، وزیر خانواده در دولت آلمان روز جمعه از تصمیم پارلمان برای لغو بند قانونی مرتبط با ممنوعیت تبلیغ و ترویج سقط جنین در این کشور استقبال کرد و گفت که اکنون زمان بحث در مورد پایان دادن به جرم‌انگاری‌های مربوط به این عمل است.

سقط جنین به طور کلی در آلمان «جرم» تلقی می‌شود اما اگر در ۱۲ هفته اول بارداری انجام شود مشمول مجازات قرار نمی‌گیرد.

زنانی که به دنبال سقط جنین هستند باید سه روز قبل از عمل در جلسات مشاوره اجباری شرکت کنند.

به موجب قوانین آلمان سقط جنین به دلایل بهداشتی یا در صورت آنکه بارداری ناشی از تجاوز جنسی باشد قانونی تلقی می‌شود.

 

 

 

 

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان