خسرو سینایی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت | اسپادانا خبر
 
 
چهارشنبه، 12 مهر 1402 - 20:37

خسرو سینایی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

شماره: 10809
Aa Aa

آثار این کارگردان و مستندساز ایران که دانش‎آموخته‎ کارگردانی، فيلمنامه‎نويسی و نیز تئوری موسيقی بود بر پايه‎ مستندهای اجتماعی استوار شده است.

به علت عفونت ریه و در بیمارستان امیر علم؛
خسرو سینایی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

خسرو سینایی، کارگردان سینما بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت.

به گزارش اسپادانا خبر، فرح اصولی، همسر این هنرمند با تایید این خبر گفت:

عصر شنبه، ۱۱ مردادماه، کارگردان «عروس آتش و هیولای درون» در بیمارستان از دنیا رفت.

خسرو سینایی که  یک ماه قبل نیز برای عمل جراحی در بیمارستان بیستری بود به علت عفونت ریه و مبتلا شدن به کرونا مجددا در بیمارستان امیر علم بستری شده بود.

این کارگردان و مستندساز سینمای ایران فیلم‌های متعددی را ساخته که یکی از مشهورترین آن‌ها «عروس آتش» است که جایزه بهترین فیلمنامه را در هجدهمین جشنواره فیلم فجر دریافت کرد. جزیره رنگین، کویر خون، مثل یک قصه، گفت‌وگو با سایه، مرثیه گمشده و هیولای درون از دیگر آثار این فیلمساز هستند.

خسرو سينايي زاده‎ نهم دی ماه 1319 در شهر ساری ا‎ست. کارگردان و فيلمنامه نويس پرآوازه‎ای که بيشتر آثار او معمولا بر پايه‎ مستندهای اجتماعی استوار هستند. سينايي در سال 1387 موفق به دريافت نشان ويژه‎ کشور لهستان از سوی رييس جمهور اين کشور شد. او اين نشان را به خاطر ساخت مستند «مرثيه گمشده» که روايتگر مهاجرت هزاران لهستانی به ايران در سالهای 1941 و 1942 است، دريافت کرد.

خسرو سينايی، دانش‎آموخته‎ کارگردانی و فيلمنامه‎نويسی از آکادمی هنرهای نمايشی و رشته‎ تئوری موسيقی از کنسرواتور وين است. سينايی از سال 1346 در وزارت فرهنگ و هنر و از سال 1352 در تلويزيون ايران شروع به کار کرد. او فعاليت سينمايی خود را در سال 1358 با کارگرداني فيلم «زنده باد …» آغاز کرد. سينايی افزون بر نويسندگی و کارگردانی، ساخت موسيقی و تدوين برخی از آثارش را نيز بر عهده داشته است.

 

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان