دوشنبه، 6 بهمن 1399 - 1:38

خط فقر در تهران به 10میلیون تومان رسید

شماره: 11923
Aa Aa

یک مدرس دانشگاه گفته طبقه متوسط ایران در حال نزدیک شدن به طبقه فرودست است؛ بسیاری با دریافت حداقل حقوق کارگری در زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

افراد به حومه شهرهای ایران مهاجرت می کنند؛
خط فقر در تهران به 10میلیون تومان رسید
زهرا کریمی،عضو هیئت علمی دانشگاه گفت:
 
گستردگی فقر در مناطق روستایی بیش از مناطق شهری است.
 
به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از تسنیم، وی در توضیح روند رو به رشد فقر در ایران گفته است:
طبق تحقیقی که مرکز پژوهش‌های مجلس انجام داده و نتایج آنرا منتشر کرده است خط فقر در سال‌های 97و 98 به شکل چشمگیری افزایش داشته است. درسال 98خط فقر در تهران 4 میلیون و 500هزار تومان اعلام شده و در سایر نقاط کشور هم خط فقر 2میلیون تومان بیان شده است. این در حالی است که حداقل حقوق کارگری حتی در سال 99هم زیر 2میلیون تومان است. بسیاری از افراد شاغل در شهرستان‌ها عملا با دریافت حداقل حقوق کارگری در زیر خط فقر زندگی می‌کنند.
 
این مدرس دانشگاه ادامه داد:
در سال 99بسیاری از پژوهش‌ها نشان داده که خط فقر در تهران به 10میلیون تومان رسیده است. هزینه اجاره مسکن و خوراک و... شرایط را به سمتی برد که شاهد مهاجرت افراد به حومه شهر هستیم که همین امر هم علاوه برهزینه اجاره، هزینه دوری راه و حمل و نقل و... را نیز بر خانواده‌ها تحمیل کرده و تقریبا شاهد هستیم طبقه متوسط در حال نزدیک شدن به طبقه فرودست است. طبق آمارهای منتشر شده بیش از 50 درصد از خانواده‌هایی که زیر خط فقر قرار دارند حداقل یک نفرمشغول به کار دارند اما مشکل، درآمد پایین این فرد شاغل است که درآمدش کفاف هزینه‌ها را نمی‌دهد و خانواده در زیر خط فقر قرار گرفته است.
 
برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان