يكشنبه، 8 خرداد 1401 - 12:32

دستاوردهای جمهوری اسلامی در توانمندسازی زنان چشمگیر است

شماره: 16438
Aa Aa

او گفته جمهوری اسلامی ایران برای نقش زنان در توسعه اقتصادی-اجتماعی و نیز حیات سیاسی و فرهنگی جامعه ایران اهمیت زیادی قائل است.

تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران؛
دستاوردهای جمهوری اسلامی در توانمندسازی زنان چشمگیر است

مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در سخنانی در نشست شورای امنیت درباره  زنان، صلح و امنیت گفت:

در وضعیت های منازعات و درگیری ها تلاش‌ها باید بر رسیدگی به علل ریشه‌ای خشونت علیه زنان متمرکز شود.

 به گزارش اسپادانا خبر، او ادامه داد:

در وضعیت های پس از جنگ رویکرد اصلی باید حمایت از حقوق زنان و تضمین مشارکت آنها در حل و فصل منازعات فرآیندهای صلح و همچنین فعالیت های بشردوستانه باشد. جمهوری اسلامی ایران برای نقش زنان در توسعه اقتصادی-اجتماعی و نیز حیات سیاسی و فرهنگی جامعه ایران اهمیت زیادی قائل است.

 وی اظهار داشت:

به رغم اعمال تحریم‌های آمریکا که ناقض قوانین بین‌المللی، حقوق اولیه زنان و دختران به‌ویژه حق توسعه آنهاست در ایران دستاوردهای چشمگیری در توانمندسازی زنان و دختران از جمله در حوزه آموزش و تحصیلات حاصل شده است.

او در مورد وضعیت  زنان در غرب آسیا (خاورمیانه) گفت:

متأسفانه همچنان شاهد تأثیرات مخرب اشغالگری و مداخلات خارجی و همچنین فعالیت های تروریستی هستیم که زنان و دختران را هدف قرار می دهند. قدیمی ترین مورد در واقع وضعیت زنان فلسطینی است که همچنان از پیامدهای چندین دهه اشغال و نقض حقوق بشر رنج می برند. ما بر این باوریم که حمایت از حقوق بشر همه افغان ه، از جمله زنان و دختران، مشارکت آنها در فرایند صلح و امنیت و همچنین، آرمان های مشروع آنها باید تضمین شود. مسائل مربوط به زنان و دختران تحت اختیارات مجمع عمومی و سایر نهادهای مرتبط سازمان ملل متحد است و شورای امنیت باید تنها زمانی به این موضوع رسیدگی کند،که مستقیما به حفظ صلح و امنیت بین‌المللی مرتبط باشد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان