يكشنبه، 8 خرداد 1401 - 13:49

دولت در حال جراحی است و جراحی درد دارد

شماره: 17752
Aa Aa

اقتصاد ایران از سال ۵۰ بیمار است| مسئله گرانی‌ها مسئله روز است و خطیب جمعه اگر ورود نکند خطیب جمعه مردم نیست| مشکلات مردم درد و گریه دارد.

سید احمد خاتمی، خطیب نماز جمعه تهران؛
دولت در حال جراحی است و جراحی درد دارد

سید احمد خاتمی، خطیب نماز جمعه تهران در حطبه های نماز جمعه پایتخت گفت:

مسئله اقتصاد و گرانی‌ها مسئله روز است و خطیب جمعه اگر در این مسئله ورود نکند خطیب جمعه مردم نیست.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایلنا، او گفت:

انصاف یعنی قضاوت واقع بیانه داشتن و قضاوت باندی، جناحی، کینه توزانه و چاپلوسانه منصفانه نیست. میزان به دست آوردن رضایت مردم لازم است، مردم صاحب حکومت هستند و ابایی ندارم بگویم مسئولان نوکر مردم هستند. گاه مشکلاتی که مردم بیان می‌کنند درد و گریه دارد. هیچ دولتی نارضایتی مردم را نمی‌خواهد و گاهی فقر سر از کفر در می‌آورد.  اقتصاد کشور بیمار است و هرکه در اقتصاد کار کرده است این را اذعان داشته است و اصلا بیان دیدگاه جناحی تاثیری ندارد. اقتصاد ما حدود نیم قرن است که بیمار است یعنی از سال ۵۰ بیمار است و دولت های بعد انقلاب هم تلاش کردند اما موفقیت کمتر حاصل شده است. د‌ولت سیزدهم کمر بسته است روی این بیمار جراحی را انجام دهد. توجه داشته باشید صادقانه وارد میدان شده است و آبرو کف دست گذاشته است و می‌گوید حرف‌ها را می‌شنوم. این جای تشکر دارد. شعار دولت آقای رئیسی مردمی بودن و مردمی زیستن است. دولت در حال جراحی است. جراحی به دست متخصصان چه آن‌هایی که به آقای رئیسی رأی دادند و چه کسانی که رأی ندادند می‌گویند این جراحی لازم است. بر پیشانی این دولت صداقت نوشته شده است. رو راست با مردم سخن می‌گوید. می‌توانست برخی از حرف‌ها را در سال هفتم بزند. می‌توانست بگوید خیلی‌ها آمدند و رفتند. ما نیز بی‌تفاوت از کنار این بیماری عبور کنیم اما دولت ایستاد و از سال اول صادقانه وارد میدان شد. دولت می‌خواهد کاهش جدی فاصله طبقاتی را انجام دهد، واگذاری امور مردم به مردم و گرفتن گلوگاه فساد از سرچشمه انجام دهد و ۷ دهک ابتدایی قدرت خرید داشته باشند. جراحی درد دارد اما این دولت بداند سرمایه این انقلاب محرومین و مستضعفان هستند طوری برنامه ریزی شود این‌ها آسیب نبینند. نان، دارو و بنزین نباید گران شود و واریز دوماهه یارانه نکته مهمی است و مردم باید باورشان شود دولت خدمت گذار رنج‌شان را می‌بیند.

خطیب نماز جمعه تهران گفت:

دولت را باید کمک کرد. اگر راه چاره دارید پیشنهاد دهید اگر ندارید تخریب نکنید. انتقاد ناصحانه خدمت ارزشمندی است. هتاکی و فحاشی زیبنده نیست چه در قلم و چه در کلام. گاهی بعضی‌ها طوری می‌نویسند که کینه‌ از آن می‌بارد. به گونه‌ای انتقاد شود که در میدان دشمن بازی نکنیم. صدا و سیما که در حقیقت زبان این ملت است در خدمت مسئولان قرار گیرد. مردم ما ملتی دقیق هستند. مسئولان یک حرف بزنند امروز هر مسئولی یک حرف می‌زند. بصیرت بسیار مهم است، امام گفت ببنید دشمن در کجا و چه سنگر قرار گرفته است شما همان‌جا را بزنید. 

  •  

سید محمد مهدی حسینی همدانی، نماینده ولی فقیه دراستان البرز و امام جمعه کرج نیز در خطبه های نماز جمعه این شهرستان گفت:

دولت مردمی سیزدهم با دغدغه رفع مشکلات معیشتی مردم دست به اصلاح اقتصادی زده است. تاجایی که دقت و رصد شده این دولت به فکر سیاست بازی نیست، کار نمایشی ندارد و دغدغه حل مشکلات را دارد و از همین سال های اولیه برخلاف دولت های گذشته فعالیت های خود را آغاز کرده است البته بیگانگان می خواهند مشکلات حل نشود و در رسانه ها مطالبی را به دروغ نشر می دهند و عده ای هم که وضعیت امروز کشور دست پخت سیاست غرب زده آنان است به جای پاسخگویی، مطالبه گر شده اند و در مسیر دشمن حرکت کرده به طوری که قلم فرسایی و نطق دارند. این عده آب به آسیاب دشمن می ریزند مگر ما فراموش می کنیم دشمنی ها را حتی با ژست خدمت دیدیم که چه بلاهایی را برسر مردم آوردند، همین اقتصاد امروز کشور با تحریم به مردم تحمیل شد. مردم باید هوشیار باشند و نباید دراین جنگ فریب بخورند. امروز برای وابسته کردن ملت با تحریم و جنگ شناختی وارد عرصه شده اند اما آمریکا و مزدوران خارجی بدانند که از مردم بصیر و هوشمند ایران اسلامی سیلی محکم تری خواهند خورد. تلاش دولت آن است که دست دزدان از بیت المال قطع شود و خدمات مستقیم به مردم داده شود که آینده نگری چنین اقتضایی نیز دارد.

او گفت:

یکی از بحث های داغ روز اصلاح یا مردمی کردن یارانه ها است که دراین فضا شیطان دست به کار شده و بازار دین فروشان را رونق داده بطوریکه عده ای از راه تفریط و افراط امنیت روانی جامعه را برهم می زنند. نباید فراموش کرد که قسمت زیادی از مشکلات در نتیجه سوء مدیریت ها و بی تدبیرهای دولت های قبل است که باید اصلاح صورت گیرد تا مسیر هموار شود. جای تقدیردارد رییس جمهور صادقانه بدون اینکه اظهار بی اطلاعی کند و خود را به بی خبری بزند مطالب مورد نیاز را با مردم درمیان می گذارد چراکه مردم درسختی به سرمی برند و باید قدردان آنان به خاطر صبوری ها و همراهی هایی که در بهتر شدن اوضاع دارند بود. مردم به خوبی متوجه هستند تلاش ها برای بهترشدن اوضاع است وقتی ناچار به جراحی شدیم چون جراحی یک مقدار درد و دوران نقاهت دارد. باید تحمل کنیم تا از این مرحله عبور کنیم البته همه دستگاه ها به همراه مردم وظایف خود را انجام بدهند که دراین بین نقش دستگاه قضا در برخورد با اخلالگران اقتصادی و برهم زدگان نظم اجتماعی که به خیابان می آیند و به اموال عمومی ضربه می زنند محوری است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان