پنجشنبه، 20 مرداد 1401 - 12:51

رهنمودهای رهبری بسیاری از مشکلات امروز کشور را حل می کند

شماره: 19015
Aa Aa

ابراهیم رئیسی گفته دانشگاه‌های ما گرفتار رشته‌ها یا پژوهش‌هایی هستند که بی‌ربط با فرهنگ، شرایط و نیازهای ما است. این وضعیت نیازمند اصلاح است.

دستگاه‌های مسئول زمینه را برای اشتغال نخبگان فراهم کنند؛
رهنمودهای رهبری بسیاری از مشکلات امروز کشور را حل می کند

سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران در جلسه شورای‌ عالی علوم، تحقیقات و فناوری گفت:

رهنمودهای رهبری در دیدارهای مختلف با دانشگاهیان را گنجینه‌ای ارزشمند در پیشبرد اهداف نظام در حوزه علم و فناوری است.

به گزارش اسپادانا خبر، او ادامه داد:

بیانات ایشان نقشه راه مدونی برای ارتقای نقش‌آفرینی نظام آموزش عالی در کشور است و می‌تواند بسیاری از مشکلات امروز کشور را حل کند.

وی بر ضرورت انجام پژوهش‌های متناسب با اقتضائات روز کشور تاکید کرد:

گاهی مشاهده می‌شود دانشگاه‌های ما گرفتار رشته‌ها یا پژوهش‌هایی هستند که بی‌ربط با فرهنگ، شرایط و نیازهای کشور ماست که این وضعیت نیازمند اصلاح است.

رئیسی ضمن تاکید بر پرهیز از انحصار پژوهش در هیئت‌های علمی گفت:

پژوهشگران مستقل که غالبا دارای نظراتی ارزشمند در حوزه‌های مختلف هستند نیز باید مورد حمایت باشند تا در این تکثر و تضارب آراء علمی، شاهد شکوفایی واقعی علم و فناوری در کشور باشیم.

وی بر ضرورت توجه بیشتر به حوزه علوم انسانی نیز تاکید کرد:

در طول تاریخ، دانشمندان ایرانی در بسیاری از عرصه‌های علوم انسانی سرآمد و پیشرو بوده‌اند اما با وجود این مزیت‌های تاریخی در دوره معاصر پیشرفت‌ لازم را در عرصه علوم انسانی نداشته‌ایم که رفع این عقب‌ماندگی‌ها نیازمند توجه ویژه در سیاستگذاری و اجراست.

رئیسی گفت:

مراکز علمی و دانشگاهی باید به افزایش بهره‌وری در کشور کمک کنند. اساسا این وظایف نهاد علم است که با شاخصه‌های معین میزان بهره‌وری و پیشرفت کشور را به صورت مستمر پایش کند.

وی با اشاره به موضوع مهاجرت نخبگان نیز گفت:

نهادها و دستگاه‌های مسئول موظفند زمینه را برای اشتغال نخبگان و رفع نیازهای آنها فراهم کنند تا زمینه استفاده از دانش و ظرفیت آنان در ارتقای علم و فناوری در کشور فراهم شود. 

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان