يكشنبه، 8 خرداد 1401 - 14:22

شرایط ذخیره استراتژیک دارو در ایران مطلوب نیست

شماره: 16401
Aa Aa

اکثر بیمارستان‌های ما قدیمی هستند اما در حال بازسازی یا نوسازی هستیم| بانوان ترک کار کرده اند و برخی پزشکان در کشورهای همسایه طبابت می‌کنند.

حسین قناعتی، رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران؛
شرایط ذخیره استراتژیک دارو در ایران مطلوب نیست

حسین قناعتی، رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران در یک نشست خبری آنلاین گفت:

دانشگاهی در شهر کربلا با ظرفیت ۱۰۰۰ دانشجو برای ۵۰ سال شعبه دانشگاه علوم پزشکی تهران شده است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، او ادامه داد:

با اساتید پروازی و آموزش از راه دور این دانشگاه را راه‌اندازی می‌کنیم.

قناعتی گفت:

متأسفانه مناطق جنوبی تهران مانند اسلامشهر وضعیت بهداشتی بدی دارند و شاید جزو فقیرترین مناطق بهداشتی هستند. ما از هنرمندان و سلبریتی‌ها دعوت کردیم تا خیرین بهداشت هم راه‌اندازی شود. درجلسه اول ۴۰ میلیارد تومان خیرین  و چند روز قبل یک خیر ۸۰۰ میلیارد تومان برای ساخت مرکز سرطان بیمارستان امام خمینی (ره) کمک کرده اند و یک زمین ۲۰۰۰ متری هم اهدا کردند که اگر فروش برود حدود ۳۰۰ میلیارد  تومان به ما کمک می‌کند.

قناعتی ادامه داد:

متأسفانه اکثر بیمارستان‌های ما قدیمی هستند ولی در حال بازسازی یا نوسازی هستیم و یا ساختمان‌های جدید می‌سازیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود:

ماهیانه ۳۰۰ میلیارد تومان در دانشگاه‌ها بابت کرونا داریم خسارت می‌بینیم که فقط به دلیل عدم مراجعه بیمارانی است که قبلا برای درمان مراجعه می‌کردند چون تخت‌های ما در دوره پیک تماما اشغال کرونا بود و درآمد دانشگاه از درآمد اختصاصی بوده است. به لحاظ نیروی انسانی هم برخی به‌ویژه بانوان ترک کار کردند و ما دچار کمبود در کادر پرستاری هستیم. از طرفی برخی پزشکان به دلیل دستکاری‌هایی که در درآمدهایشان از قبیل مالیات، تعیین سقف و...  کشور را ترک کردند و در کشورهای همسایه طبابت می‌کنند. این موضوع ما را نگران کرده است و خوشبختانه رئیس جمهور به موضوع اصلاح روند پرداخت‌ها اشاره کردند. واقعا میزان درآمد یک پزشک در سیستم دولتی و خصوصی حتی با تعرفه‌های موجود غیرقابل مقایسه است و انگیزه فرد را کاهش می‌دهد. نظام مدیریت کلان باید کاری کند که افراد منافع خود را در دانشگاه‌های دولتی ببینند و به کار فکر کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:

ما از لحاظ شرایط ذخیره استراتژیک دارو شرایط مطلوبی نداریم و به لحاظ ساختار نیز بیمارستانها که در کرونا آسیب دیدند باید بازسازی شود. برخی تجهیزات ما فرسوده شده است که باید بازسازی شود و نیاز به نیروی انسانی هم همچنان وجود دارد. میزان بودجه‌ای که برای ما در نظر گرفته شده است نسبت به هزینه‌های ما و تغییرات قیمت دلار و کاهش ارزش ریال بر کارکرد و بدهکاری ما هم اثر گذاشته است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان