دوشنبه، 6 تير 1401 - 1:27

فروش صنایع غذایی 50 درصد کاهش یافت

شماره: 17949
Aa Aa

کمپین‌های نخریدن و کاهش قدرت خرید میزان تقاضا برای خرید را 50 درصد کاهش داد| قیمت روغن، مرغ، تخم مرغ و نان 40 درصد نرخ محصولات را افزایش داد.

رئیس فدراسیون صنایع غذایی ایران خبر داد؛
فروش صنایع غذایی 50 درصد کاهش یافت

امیررضا ثابت ‌پی رئیس، رئیس فدراسیون صنایع غذایی در نشست خبری فدراسیون تشکل‌های صنایع غذایی و کشاورزی ایران با اشاره به افزایش 6.5 برابری قیمت روغن گفت:

قیمت روغن در نرخ غذاهای آماده و سالادها حدود 20 درصد تعیین‌کننده است اما این افزایش نرخ باعث ریزش 50 درصدی فروش صنایع غذایی شد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایلنا، او اظهار کرد:
تولیدکنندگان از ابتدا مخالف عملیاتی شدن مصوبه طرح درج قیمت تولیدکننده بر محصولات بودند و برای اینکه زمینه‌های لغو این طرح را فراهم کنند با معاون اول رئیس جمهور و بسیاری از نمایندگان کمیسیون اقتصادی جلسه برگزار کردند اما متأسفانه نتوانستیم منعی بر عملیاتی کردن این طرح وضع کنیم. دولت به نظر بخش خصوصی اهمیت نمی‌دهد و امروز با چالش‌های پیشرو این طرح درگیر است. اگر طرح درج قیمت تولیدکننده بر محصولات ادامه داشته باشد در کمتر از 10 سال فروشندگان خرد چون سوپرمارکت‌داران از چرخه توزیع حذف می‌شوند و استیلای فروشگاه‌های زنجیره‌ای بر شبکه توزیع تثبیت خواهد شد. در این شرایط این فروشگاه‌ها هستند که تعیین می‌کنند در قفسه‌هایی این فروشگاه چه محصولی و با کدام برند عرضه شود. بدون تردید اولویت فروش این فروشگاه تولیدات محصولات خود است.

وی با اشاره به دلایل کاهش مصرف افزود:

کمپین‌های نخریدن و کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان باعث شد میزان تقاضا برای خرید حدود 50 درصد کاهش پیدا کند.

او با بیان اینکه تولیدکنندگان به سختی از بازار سهم می‌گیرند گفت:

در بازار رقابتی چگونه یک تولیدکننده بدون اینکه از کیفیت محصول خود بکاهد محصول را در بازار عرضه کند؟ تجربه نشان داده است قیمتی که بخش خصوصی برای محصولات تعیین می‌کند به مراتب از آنالیز قیمت دولت کمتر است و نرخ تعیین شده سازمان حمایت برای محصولات حدود 20 درصد بالاتر از نرخی است که تولیدکنندگان برای حفظ سهم بازار خود برای محصولات درج می‌کنند.

او افزود:

قیمت روغن، مرغ، تخم مرغ ونان حدود 40 درصد نرخ محصولات را در صنایع غذایی افزایش داد. نرخ نان از 2 هزار تومان به 5 هزار تومان رسید و اینگونه نرخ ساندویج 20 هزار تومانی 39 هزار تومان شد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان