پنجشنبه، 20 مرداد 1401 - 12:28

قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران به ۴۰ میلیون تومان رسید

شماره: 18466
Aa Aa

متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی ۳۹ میلیون و ۴۱۴ هزار تومان بوده که نسبت به خرداد سال قبل ۳۲٫۸ درصد افزایش دارد.

تحولات بازار مسکن از سوی بانک مرکزی منتشر شد؛
قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران به ۴۰ میلیون تومان رسید

خردادماه امسال متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران، ۳۹ میلیون و ۴۱۴ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۸٫۴ و ۳۲٫۸ درصد افزایش یافته است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، براساس گزارش تحولات بازار مسکن در شهر تهران که از سوی بانک مرکزی منتشر شده است در خردادماه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی تهران ۳۹ میلیون و ۴۱۴ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۸٫۴ و ۳۲٫۸ درصد افزایش دارد.

تعداد معاملات انجام شده در این ماه حدود ۱۳٫۹ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه در سال ۱۴۰۰ معادل ۳۲٫۳ و ۱۷۱٫۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

واحدهای تا پنج سال ساخت با ۳۰٫۱ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

این در حالی است که در میان مناطق ۲۲‌گانه شهر تهران بیشترین قیمت هر متر خانه ۸۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با ۱۹ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان در منطقه ۱۸ بوده است که هر یک از آنها با افزایش ۲۲٫۳ درصدی در منطقه یک و ۵۵٫۳ درصدی در منطقه ۱۸ مواجه شده‌اند.

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب قیمت یک مترمربع بنا در خردادماه امسال نیز حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان به ازای هر مترمربع بنا با سهم ۱۳٫۴ درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص دادند و دامنه قیمتی ۲۰ تا ۲۵ و ۳۰ تا ۳۵ میلیون تومان با ۱۲٫۳ و ۱۱٫۹ درصد سهم در رتبه بعدی قرار دارد.

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر اساس ارزش هر واحد نیز نشان‌دهنده آن است که واحدهای مسکونی با ارزش یک میلیارد تا یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان با اختصاص سهم ۱۶٫۴ درصد بیشترین سهم از معاملات انجام شده را داشته‌اند.

 بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در خرداد امسال نشان دهنده رشدی معادل ۴۶٫۵ و ۵۱٫۲ درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته است

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان