ما خود را مقید به آزادی بیان خواهیم کرد | اسپادانا خبر
 
 
دوشنبه، 4 تير 1403 - 6:15

ما خود را مقید به آزادی بیان خواهیم کرد

شماره: 15236
Aa Aa

او گفته در مواجهه با یک جنگ تمام عیار رسانه‌ای و یک تهاجم فرهنگی گسترده هستیم و برنامه ما در حوزه رسانه این است که از حالت پدافندی به آفندی برسیم.

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛
ما خود را مقید به آزادی بیان خواهیم کرد

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم تکریم و معارفه معاونان سابق و جدید امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی اظهار داشت:

مهدی‌پور از خانواده خود مطبوعات است، از کار میدانی و صف در حوزه رسانه فعالیت خود را آغاز کرده و یک نظریه‌پرداز تئوریک در حوزه رسانه است.

به گزارش اسپادانا خبر، وی افزود:

در گام اول در مواجهه با یک جنگ تمام عیار رسانه‌ای هستیم و در دولت مردمی به این مساله اعتقاد کامل داریم و همه بازآرایی و آرایش رسانه‌ای به منظور مقابله با این موضوع را به کار خواهیم گرفت. ما معتقدیم درگیر یک تهاجم فرهنگی گسترده هستیم و برنامه ما در حوزه رسانه این است که از حالت پدافندی به آفندی برسیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه بسیاری از استان‌ها به دنبال ایجاد فضای هاب رسانه‌ای هستند گفت:

ما به دنبال ایجاد یک جریان رسانه‌ای نوین در آغاز گام دوم انقلاب اسلامی هستیم. از این رو اهمیت حوزه رسانه‌ای هم در تهران و هم در سایر استان‌ها و همچنین در بخش بین‌الملل را مدنظر داریم.

اسماعیلی بیان کرد:

ما درگیر موضوعات جدی در حمایت از رسانه‌های مکتوب هستیم. با تغییر آرایش رسانه‌ای که صورت گرفته و تقویت رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی طبیعتا حوزه رسانه‌های مکتوب دچار چالش جدید شده است. در کشور ما کاغذ یک دغدغه برای اهالی رسانه‌های مکتوب است و این موضوع در حال پیگیری است. در این باره دو تخلف هم صورت گرفته که از طریق قوه قضائیه در حال پیگیری هستیم. دو مجوزی که برای وارد کردن کاغذ، ارز آن تخصیص پیدا کرده ولی وارد نشده است. در گام بعدی به دنبال این هستیم که نیاز به کاغذ را با تخصیص ارز جبران کنیم که در همین راستا دیروز در جلسه با رئیس جدید بانک مرکزی این موضوع مطرح و کار آن در حال انجام است اما مهمتر از همه رسیدن به خودکفایی در این حوزه است. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز داشت: 

رئیس جمهور محترم نگاه سیاسی ندارند و از همان ابتدا اعلام کردند که رقیب بنده جناح‌های سیاسی نیستند بلکه رقیب من فساد، تبعیض و بی‌عدالتی است. این شعار را در این دولت پیگیری می‌کنیم از این رو در هیچ یک از انتصابات مسائل سیاسی و گروهی را دخیل نکردم. درست است که وقتی من در این جایگاه قرار می‌گیرم فراخور حوزه نگرشی و تجربه‌ای که دارم مبادرت به انتخاب برخی افراد کنم و طبیعی است که افرادی که همسو و هم فکر من هستند انتخاب شوند اما این بدان معنا نیست که ما نگاه سیاسی داشته باشیم. تا به امروز در هیچ جریان سیاسی نبودم و سعی کردم بدون نگاه به سوابق و پیشینه‌های سیاسی مدیران خود را انتخاب کنم. به همین خاطر تلاش کردیم بهترین‌ها را انتخاب کنیم. مهدی‌پور فردی توانمند است و قطعا ایشان هم سلیقه‌های سیاسی خود را دارد اما در این جایگاه اهل اعمال سلیقه‌های سیاسی نیست. ایشان با سعه صدر از همه اصحاب فکر، فرهنگ و رسانه استفاده خواهند کرد. ما خود را مقید به آزادی بیان خواهیم کرد. آقای رئیس جمهور زمانی که در قوه قضائیه بودند تمام شکایت‌ها در دستگاه قضا که مربوط به رسانه‌ها بود را پس گرفتند و در دولت هم همین روند را در پیش گرفته و به من توصیه کردند که فضای کاملا آزاد را برای رشد و تعالی رسانه‌ها فراهم کنیم.

  • فرشاد مهدی‌پور، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با اشاره به تحولات ایجاد شده در حوزه رسانه تصریح کرد:

طی سال‌های گذشته علیرغم تحولات سریع و پرشتابی که در ماهیت، کارکرد و فناوری‌های رسانه‌ای ایجاد شده است اما ساختار، سازمان و عملکردهای ما در این حوزه با توسعه چندانی مواجه نشده است.

او با اشاره به اهمیت موضوع رسانه و فضای مجازی به‌عنوان یکی از دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب گفت:

بازآرایی نظام رسانه‌ای کشور یکی از اولویت‌ها و کارویژه‌های اصلی ما در معاونت مطبوعاتی خواهد بود و بدون تردید این مهم بدون مشارکت اصحاب رسانه، دانشگاهیان و نهادها و تشکل‌های فعال و مرتبط با حوزه رسانه میسر نخواهد شد اما با وجود موانع و محدودیت‌های موجود بازآرایی نظام رسانه‌ای کشور به‌سادگی امکان‌پذیر نخواهد بود.

به گفته مهدی‌پور، کشور ما هم‌اکنون در یک جنگ فرهنگی و رسانه‌ایِ بزرگ و فراگیر قرار گرفته است که تبعات آن در جامعه محسوس است و تنها راه مقابله با این هجمه بزرگ بازآرایی نظام رسانه‌ای کشور است.

وی پیشگیری از کاهش یا از دست رفتن مرجعیت رسانه‌ای را یکی از اهداف نهایی و غایی معاونت مطبوعاتی عنوان کرد و گفت:

موضوع افزایش مرجعیت رسانه‌ای در همه سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌ها لحاظ می‌شود و ما با تمام توان به سمت آن حرکت می‌کنیم.

 

منبع| پایگاه اطلاع رسانی دولت

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان