يكشنبه، 8 خرداد 1401 - 14:05

مجموع سال‌های عمر از دست رفته در تهران ۴۵ هزار سال است

شماره: 16432
Aa Aa

غلظت ذرات معلق ایران ۶ برابر استاندارد سازمان بهداشت جهانی است و زابل، تهران، اهواز، اصفهان و مشهد بالاترین غلظت ذرات معلق را داشته اند.

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت؛
مجموع سال‌های عمر از دست رفته در تهران ۴۵ هزار سال است

عباس شاهسونی، رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت ایران گفت:

در سال ۹۹ مجموع تعداد سال‌های عمر از دست رفته در شهر تهران ۴۵ هزار سال بوده است.

به گزارش اسپادانا خبر، او در گفتگو با ایسنا ادامه داد:

۲۸ هزار و ۹۰۰  سال تعداد سال‌های عمر مولدهای از دست رفته بر اساس آلودگی هوا بوده است. در مجموع، تعداد کل مرگ‌های منتسب به ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون در سال‌های ۹۵ تا ۹۸ روند کاهشی و در سال ۹۹ روند افزایشی داشته است. همچنین ۱۰ درصد مرگ نوزادان زیر یک سال هم منتسب به آلودگی هوا است. مطالعات نشان داده است که در بین همه عوامل خطر، ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون، در دنیا رتبه ششم و در ایران رتبه پنجم عوامل خطرِ بیشترین درصد موارد مرگ و میر را به خود اختصاص داده است. از طرفی مقایسه درصد شاخص کیفیت هوا طی سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ در کشور نشان می‌دهد تعداد روزهایی که شاخص کیفیت هوا در محدوده قابل قبول قرار داشته است افزایش و تعداد روزهایی که شاخص کیفیت هوا در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس بود کاهش یافته است.

او اظهار کرد:

این روند در سال ۱۳۹۹ برعکس شده به طوری که روزهایی که شاخص کیفیت هوا در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس و ناسالم برای همه گروه‌ها بود افزایش یافته است.

او با اشاره به اینکه ایران در بین ۱۰۶ کشور دنیا رتبه بیست و سوم شاخص کیفیت هوا را دارد  ادامه داد:

تهران در میان سایر پایتخت‌های جهان رتبه نوزدهم غلظت ذرات معلق PM۲.۵  را به خود اختصاص داده است و در تهران به طور میانگین در سال ۱۳۹۹ تعداد ۳۷۵۱ مرگ منتسب به مواجهه با ذرات معلق رخ داده است و همه اهالی شهر تهران هم تحت تاثیر آلودگی هوا بوده‌اند.

وی با بیان اینکه غلظت سالیانه ذرات معلق PM۲.۵ در کشور به طور میانگین ۶ برابر رهنمود سازمان بهداشت جهانی است گفت:

یعنی میانگین غلظت ذرات معلق PM۲.۵ در شهرهای کشور در سال قبل ۲۹ میکروگرم بر متر مکعب بوده است. در سال ۱۳۹۹ شهرهای زابل، تهران، اهواز، اصفهان و مشهد بالاترین غلظت ذرات معلق را داشتند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان