مصرف سرانه گوشت سالیانه قشر ضعیف به حدود ۵ کیلو رسیده است | اسپادانا خبر
 
 
شنبه، 5 اسفند 1402 - 21:55

مصرف سرانه گوشت سالیانه قشر ضعیف به حدود ۵ کیلو رسیده است

شماره: 24095
Aa Aa

مصرف سرانه گوشت باید سالانه 12 کیلو باشد اما با توجه به شرایط گرانی و کمبود امکانات در ایران به 8.5 کیلو در قشر مرفه رسیده است.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی خبر داد؛
 مصرف سرانه گوشت سالیانه قشر ضعیف به حدود ۵ کیلو رسیده است

علی اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی درباره گرانی گوشت به علت کمبود دام گفت:

این گزاره کاملا درست است. علت کمبود دام هم کمبود نهاده و خشکسالی است. بیشتر دام های مولد راهی کشتارگاه شده و نهاده  نیز گران شده که دامدار نتوانسته دام را نگه دارد. دام های مولد ما ذبح شده اند و دامی نداریم که زاد و ولد کند تا دام زیاد شود. الان تنها کاری که وزارت جهاد باید انجام دهد و در حال انجام است، واردات گوشت است تا تنش بازار را بگیرند اما کافی نیست.

به گزارش اسپادانا خبر، وی در گفتگو با انتخاب درباره میزان استاندارد مصرف گوشت و مصرف فعلی بیان کرد:
مصرف سرانه ما باید سالانه 12 کیلو باشد اما با توجه به شرایطی که الان وجود دارد در ایران به خاطر گرانی و کمبود امکانات 8.5 کیلو قشر مرفه و قشر ضعیف هم نزدیک 5 کیلو است. اگر گوشت های وارداتی وارد بازار نمی شد یقینا مشکل خاص داشتیم. الان مقداری با تلاش دولت وضعیت بهتر شده است اما متأسفانه این مقدار کم است و دام داخلی خودمان هم کفاف نمی دهد و مقداری هم قاچاق می شود. برای افزایش دام باید دام مولد اضافه شود، دامدار هم تشویق شود تا نهاده را تامین کند. این اتفاق به امسال نمی رسد و این پیش بینی باید شود تا سال بعد دام مولد ماده وارد کشتارگاه نشود و زاد و ولد را زیاد کنند تا سر جای اول برگردیم.

ملکی درباره نیاز به واردات گوشت گفت:

درخواست ما از دولت این است که با توجه به سردی هوا و مشکلات در گوشت، واردات بیشتر شود. با توجه به اینکه ژانویه نزدیک است، تعطیلی در خارج از کشور هم در پیش داریم که مصرف آن طرف را هم بیشتر می کند و ما باید زودتر واردات گوشت را افزایش دهیم تا دپو ما بیشتر شود تا با کسری مواجه نشویم.

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان