ملت اگر بخواهد بایستد باید جیب و کیفش پر باشد | اسپادانا خبر
 
 
پنجشنبه، 3 خرداد 1403 - 11:12

ملت اگر بخواهد بایستد باید جیب و کیفش پر باشد

شماره: 24002
Aa Aa

ملتی که جیبش خالی است و کیفش خالی است ایستاده نیست، این افتاده است. این گدا نیست؛ این فقیر است و فقیر یعنی ستون فقراتش شکسته است.

آیت الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید؛
ملت اگر بخواهد بایستد باید جیب و کیفش پر باشد

آیت الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید در دیدار وزیر نفت گفت:

از خام فروشی نفت و گاز باید پرهیز کنیم چراکه اینها سرمایه ملی هستند و سرمایه فروشی خیانت به کشور است.

به گزارش اسپادانا خبر، وی بیان داشت:

نفت و گاز سرمایه ملی کشور و باید است و باید برای نسل بعد هم باقی بماند. ایران یک کشور بزرگ بوده و هست، ما ایرانی‌ها بزرگ‌زاده‌ایم، هم تاریخ داریم و هم جغرافیا. در تاریخ ایران بزرگان و عالمانی بودند که تولید را با علم هماهنگ کردند و ما نیز باید تولید را با علم هماهنگ کرده و از خام فروشی نفت و گاز پرهیز کنیم چراکه اینها سرمایه ملی هستند و سرمایه فروشی خیانت به کشور است. نباید تنها با فروش نفت و گاز کشور را اداره کنیم، باید این‌ها را به خدمت تولید درآوریم. کشورهای صنعتی دنیا کار و فعالیت فراوان دارند ولی اصلاً به این فکر نیستند که ما چه هستیم و پس از این دنیا به کجا می‌رویم اما کسی که الهی فکر می کند معتقد است بعد از این دنیا حساب و کتابی هست و لذا می‌داند کاری که انجام می‌دهد و بابت مسوولیتی که دارد، باید در دنیای دیگر پاسخگو باشد.

او گفت:

کلمات در زبان عربی دارای بار معنایی خاص هست مثلا ما در فارسی به کسی که جیبش خالی است می‌گوییم گدا و این بار علمی ندارد اما قرآن می گوید فقیر و فقیر به معنای این است که ستون فقراتش شکسته است، همچنانکه «مسکین» نیز به معنای کسی است که قدرت حرکت ندارد. چنین شخصی قدرت قیام ندارد و لذا ملت اگر بخواهد بایستد باید جیبش پر باشد کیفش پر باشد. ملتی که جیبش خالی است کیفش خالی است ایستاده نیست، این افتاده است. این گدا نیست این فقیر است فقیر یعنی ستون فقراتش شکسته است. کلامی از مولا امیرالمومنین است که می فرماید خدا هیچ تازیانه ای دردناکتر از تازیانه فقر به یک ملت یا یک فرد نزد، هیچ ملتی و گروهی تازیانه ای دردناکتر از فقر نچشیده است زیرا دردهای دیگر فقط مشکلات جسمانی دارد اما فقر علاوه بر مشکلات جسمی، آبرو بر هم هست. آن رنج و تألم روحی را هم به همراه دارد.

وی اظهار امیدواری کرد تا تمام تلاش و کوشش مسوولان این باشد که عظمت، بزرگی و کرامت مردم ایران محفوظ بماند.

 

منبع| پایگاه اطلاع رسانی اسراء

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان