نرخ باروری در ۵ سال باید به حداقل ۲٫۵ فرزند برسد | اسپادانا خبر
 
 
پنجشنبه، 3 خرداد 1403 - 8:39

نرخ باروری در ۵ سال باید به حداقل ۲٫۵ فرزند برسد

شماره: 19291
Aa Aa

تقویت سهم صدا و سیما از منابع بودجه عمومی دولت و تامین نیازمندی‌های آن و استفاده بهینه از ظرفیت های موجود نیز به تصویب مجمع رسیده است.

مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران مصوب کرد؛
نرخ باروری در ۵ سال باید به حداقل ۲٫۵ فرزند برسد

جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران به ریاست آملی لاریجانی و با حضور رئیس قوه قضائیه، دبیر و اعضای مجمع برگزار شد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از رسا، در این جلسه اعضای مجمع مصوب کردند که «پوشش صد در صدی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بر بسترهای انتشار در دسترس در داخل و دسترسی حداکثری در سطح بین المللی با تامین بودجه لازم» در سالهای برنامه هفتم توسعه محقق شود.

اعضای مجمع درباره اختصاص سهمی تثبیت شده از بودجه عمومی برای تامین نیازمندی های مالی رسانه ملی به بحث و بررسی پرداختند و «تقویت و تثبیت سهم رسانه ملی از منابع بودجه عمومی دولت و تامین نیازمندی‌های مالی، فنی و پشتیبانی آن و استفاده بهینه از ظرفیت های موجود» را به اتفاق آرا مصوب کردند. اعضای مجمع مصوب کردند که  نظام رسانه‌ای و تبلیغی با محوریت توسعه و تعمیم جهاد تبیین و مقابله مؤثر با جنگ شناختی دشمنان و شبهه ‌افکنی و نومیدسازی رسانه‌های بیگانه بازآرایی شود.

در این جلسه همچنین «کاهش سالیانه میانگین سن ازدواج و نرخ طلاق و مقابله با سقط جنین غیرقانونی و افزایش سالیانه نرخ ازدواج و افزایش نرخ باروری به حداقل ۲٫۵ فرزند در ۵ سال با تحکیم بنیان خانواده و تشویق و تسهیل ازدواج های آسان و به‌هنگام، حمایت همه‌جانبه از فرزندآوری و رفع موانع آن و ایجاد مشوق های مؤثر به‌ویژه تامین مسکن و شغل برای جوانان و اصلاح فرهنگی و مدیریت مهاجرت های داخلی و خارجی» را به تصویب رساندند. 

«توسعه صنعت گردشگری و تبدیل آن به یکی از پیشران های رشد و رونق اقتصادی کشور و صیانت از میراث فرهنگی و ترویج صنایع دستی با رفع موانع، اعطاء مشوق های حمایتی، ایجاد هماهنگی‌های دستگاهی و رعایت موازین شرعی و ارزش های اسلامی» در برنامه هفتم توسعه نیز به تصویب اعضا رسید.

اعضای مجمع همجنین«ارتقاء سلامت اجتماعی و پیشگیری و کاهش سالیانه آسیب‌های اجتماعی به ویژه اعتیاد، حاشیه‌نشینی، طلاق و فساد بر اساس شاخص های معتبر و هدایت بودجه ها و منابع و امکانات مرتبط دستگاهی با برنامه‌های خانواده محور و ارتقاء سبک زندگی و بهره‌گیری حداکثری از مشارکت مردم.» را مصوب کردند.

در مبحث نظام سلامت نیز «ارتقاء نظام سلامت بر اساس سیاست‌های کلی سلامت و بهبود شاخص های آن و نیل به جایگاه اول در منطقه تا پایان برنامه با تاکید بر: اولویت بهداشت و پیشگیری بر درمان در نظام سلامت؛ بازسازی، تقویت و تکمیل شبکه بهداشتی و درمانی کشور منطبق بر نظام سطح بندی، پزشکی خانواده و ارجاع.» و همچنین «تکمیل و استقرار سامانه جامع (پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان)» به تصویب رسید.

اعضای مجمع مصوب کردند که« بیمه پایه سلامت به نحوی که آحاد جامعه را در بر گیرد، گسترش یابد.»

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان