نرخ تورم اردیبهشت به ۴۹.۱ درصد رسید | اسپادانا خبر
 
 
چهارشنبه، 3 مرداد 1403 - 7:03

نرخ تورم اردیبهشت به ۴۹.۱ درصد رسید

شماره: 22293
Aa Aa

در اردیبهشت ماه ١٤٠٢ نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های کشور به ٤٩،١ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل ١،٥ واحد درصد افزایش یافته است.

مرکز آمار ایران اعلام کرد؛
نرخ تورم اردیبهشت به ۴۹.۱ درصد رسید

در اردیبهشت ماه ١٤٠٢ نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های ایران به ٤٩،١ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل ۱٫۵ واحد درصد افزایش یافته است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از مرکز آمار ایران، تورم نقطه به نقطه اردیبهشت ماه ١٤٠٢ در مقایسه با ماه قبل ٠,٩ واحد درصد کاهش یافته است.

منظور از تورم نقطه به نقطه درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. در اردیبهشت ماه ١٤٠٢ تورم نقطه به نقطه خانوار‌های کشور، ٥٤،٦ درصد بوده است یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین، ٥٤.٦ درصد بیشتر از اردیبهشت ماه ١٤٠١ برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان» هزینه کرده­ اند. تورم نقطه به نقطه اردیبهشت ماه ١٤٠٢ در مقایسه با ماه قبل، ٠،٩ واحد درصد کاهش یافته است.

منظور از تورم ماهانه درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه قبل می‌باشد. در اردیبهشت ماه ١٤٠٢ تورم ماهانه خانوار‌های کشور برابر ٢،٨ درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ٢.٦ درصد و برای گروه عمده «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات»، ٢.٨ درصد بوده است.

منظور از نرخ تورم سالانه درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. در اردیبهشت ماه ١٤٠٢ نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های کشور به ٤٩،١ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل ١،٥ واحد درصد افزایش یافته است.

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان