چهارشنبه، 30 بهمن 1398 - 4:03

نوبل ادبیات ۲۰۱۹ به پیتر هاندکه و اولگا تورکاچوک رسید

شماره: 8658
Aa Aa

هاندکه، نمایشنامه نویس و داستان نویس اتریشی و تورکاچوک، نویسنده، شاعر، کنشگر اجتماعی و روشنفکر لهستانی موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات شدند.

با اعلام آکادمی سوئد؛
نوبل ادبیات ۲۰۱۹ به پیتر هاندکه و اولگا تورکاچوک رسید

جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۹ به اولگا تورکاچوک، نویسنده و شاعر پنجاه و هفت ساله لهستانی و پیتر هاندکه، شاعر هفتاد و شش ساله اتریشی تعلق یافت.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایرنا، از پیتر هاندکه، نمایشنامه نویس، داستان نویس و مترجم اتریشی که پیش از این جوایز ادبی دیگری نظیر جایزه کافکا و جایزه گئورگ بوشر را از آن خود کرده است آثاری به زبان فارسی توسط علی اصغر حداد برگردانده شده است.

در یادداشت کوتاه آکادمی سوئد دلیل برنده شدن این جایزه توسط هر یک از آنان اینگونه نوشته شده است:

اولگا تورکاچوک برای بهره مندی از خیال انگیزی روایی همراه با شورمندی درونی و  پیتر هاندکه برای خلق آثاری اثرگذار که همراه با نبوغی زبانشناختی محدوده و خاص بودن تجربیات بشری را کاویده است.

مبلغ نقدی این جایزه ۹ میلیون کرون سوئد است و در مراسمی در استکهلم در ماه دسامبر (آذر/دی) همراه با لوح به برندگان اعطا می شود.

اولگا تورکاچوک، نویسنده، شاعر و کنشگر اجتماعی و روشنفکر لهستانی است که در سال ۲۰۱۸ برنده جایزه بوکر بین المللی برای رمانی به نام پروازها شد؛ اثری که پیش از آن جایزه نایک/NIKE لهستان به عنوان مهم ترین جایزه ادبی این کشور را برای وی به ارمغان آورده بود. وی که دانش آموخته روانشناسی از دانشگاه ورشو لهستان است، برای لحن اسطوره ای آثارش شناخته می شود.

کازوئو ایشی گورو نویسنده انگلیسی ژاپنی‌تبار آخرین فردی بود که در سال ۲۰۱۷ برنده جایزه نوبل شد. اسامی مهمی چون جرج برنارد شاو، هرمان هسه، توماس الیوت، ویلیام فاکنر، آلبر کامو، ساموئل بکت، پابلو نرودا، هاینریش بل،گابریل گارسیا مارکز، تونی موریسون، گونتر گراس، ارنست همینگوی، اورهان پاموک، دوریس لسینگ، هرتا مولر، ماریو بارگاس یوسا و آلیس مونرو در میان برندگان نوبل سال های قبل به چشم می خورد.

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان