همه خبرنگاران باید بیمه شوند | اسپادانا خبر
 
 
دوشنبه، 4 تير 1403 - 8:13

همه خبرنگاران باید بیمه شوند

شماره: 21690
Aa Aa

او درباره بحث حجاب و عفاف گفته که طبق پیمایشی که پژوهشگاه فرهنگ و ارتباطات وزارت ارشاد انجام داده است نزدیک 80 درصد از زنان پایتخت به الزام حجاب اعتقاد داشتند.

هنرمندان پیشکسوت تا سال آینده خانه‌ دار می شوند؛
همه خبرنگاران باید بیمه شوند

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در برنامه «هلال بهار» شبکه خبر گفت:

نگاه ما این است که پروژه‌ها و زیرساخت‌هایی را که از دوره‌های قبل نیمه‌تمام باقی مانده تا دو سال دیگر به پایان برسانیم.

به گزارش اسپادانا خبر، وی اظهار داشت:

صندوق هنر موظف است هر خبرنگاری را که بیمه نیست بیمه کند. همچنین لایحه جامع روزنامه‌نگاری به صحن دولت آمده و پس از برطرف شدنِ مشکلات آن به مجلس خواهد رفت و برای اولین‌بار موضوع امینت شغلی خبرنگاران مرتفع می‌شود.

او افزود:

برای هنرمندان پیشکسوت نیز اقداماتی مانند تامین مسکن صورت گرفته است و دست‌به‌کار شده‌ایم و می‌توانیم تا سال آینده خانه‌ای در اختیار این افراد قرار دهیم.
اسماعیلی همچنین از تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار که بخشی از فرایند حوزه معاونت سیاسی سازمان‌ها تلقی می‌شود خبر داد.

وی گفت:

سال‌هاست در شورای عالی انقلاب فرهنگی، سه سندِ تئاتر، موسیقی و سینما وجود دارد که هر سه در بخش‌های کارشناسی و بررسیِ وزارتخانه‌ای به اتمام رسیده است. شورای هنری یکی از شوراهای اقماریِ شورای عالی انقلاب فرهنگی محسوب می‌شود که مسئولیت آن با وزیر ارشاد است، سالیان سال تعطیل بود و در حال حاضر جلسات آن برگزار می‌شود. تصمیمات این شورا در دستور کار قرار دارد و ما در پایان ۱۴۰۲ تمام این اسناد با پایان خواهد رسید.

وزیر ارشاد ادامه داد:

در حوزه نشر حوزه با اعداد و ارقام سروکار داریم. در سال ۱۴۰۱ وزارت ارشاد نزدیک با ۱۱۰ هزار مجوز انتشار کتاب صادر کرد که ۶۰ درصد این کتاب‌ها چاپ جدید هستند. در این حوزه نمایشگاه‌های بزرگ ترتیب داده‌ایم و از فعالان آن حمایت می‌کنیم.

وزیر ارشاد مهم‌ترین دغدغه اصحاب نشر را تامین کاغذ برشمرد و روش دولت برای رفع این دغدغه را خرید یک‌سال‌ونیم نیاز کاغذ را با ارز ترجیحی سابق عنوان کرد.

به گفته او کاغذِ ۷۵ درصد کتاب‌های درسی نیز از کارخانه‌های داخلی تامین خواهد شد.

آمار مطالعه شهرهای بزرگ نیز بیش از ۳۳ دقیقه عنوان شده است.
او برنامه‌ این‌ وزارتخانه در این حوزه را فراهم کردنِ فضای دسترسیِ بیشتر به کتاب مطرح کرد و درباره نمایشگاه مجازی کتاب گفت:

سال گذشته و در بازه نمایشگاه یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار کتاب را به‌صورت مجازی فروخته شد و ما تمام آن‌ها را با هزینه‌ی خودمان پست کرده و به سرتاسر ایران فرستادیم. ما به دوهزار و ۸۰۰ روستا و به هزار و ۲۰۰ شهر کتاب پست کردیم.

اسماعیلی، ناشران و نویسندگان را همکارانِ خود خواند:

امسال از محل تبصره ۱۸ از آن‌ها حمایت خواهیم کرد.
او درباره دیگر رویدادهای سال گذشته در دیگر بخش‌های این وزارتخانه گفت:

نمایشگاه شهر خانواده که برای دسترسی زنان و مردان جامعه به پوشاک اسلامی و باکیفیت و رواجِ بیشتر زیست عفیفانه بود، به‌مدت دوماه راه‌اندازی شد. همچنین تخصیص جایزه گوهرشاد نیز از دیگر اقدامات صورت‌گرفته بود.

وزیر ارشاد همچنین برگزاری جشنواره‌های تئاتر، فیلم و موسیقی فجر را از موفقیت‌های سالی که گذشت خواند.

او درباره بحث حجاب و عفاف گفت که طبق پیمایشی که پژوهشگاه فرهنگ و ارتباطات وزارت ارشاد انجام داده است، نزدیک 80 درصد از زنان پایتخت به الزام حجاب اعتقاد داشتند. جامعه ایرانی عفیف است و این عفاف از قبل اسلام هم وجود داشته است. ما ضمن توجه به عفت و پوشیدگی، تنوع پوشش و تفاوت سلایق را به رسمیت می‌شناسیم اما قانون هم اجرا می‌شود. 

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان