چهارشنبه، 8 تير 1401 - 13:35

هنرمندان با انبوه مشکلات مغفول مانده مواجه هستند

شماره: 17430
Aa Aa

تخصیص اعتبارات به بخش هنر باید متناسب با اهمیت این عرصه باشد| اقتصاد هنر به بخش خصوصی واگذار شود| وظیفه هنرمندان در جهاد تبیین بزرگ است.

رئیس جمهور ایران در نشست با جمعی از هنرمندان؛
هنرمندان با انبوه مشکلات مغفول مانده مواجه هستند

 سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران در نشست با جمعی از هنرمندان گفت:

آثار غنی هنری در سراسر کشور نشانگر تمدن بزرگ ایرانی- اسلامی است.

به گزارش اسپادانا خبر، او ادامه داد:

این آثار هنری تمدن‌ساز جلوه‌هایی از خلاقیت، نوآوری و اندیشه مردان و زنانی است که در طول تاریخ در این سرزمین زیسته‌اند و امروز وظیفه داریم آنها را به بهترین شکل به نسل‌های آینده معرفی کنیم. هنر می‌تواند بهترین و پیچیده‌ترین مفاهیم عالی را به نسل‌ها و عصرها منتقل کند و با هنر می‌توان در بسیاری از موضوعات به فهم مشترک رسید.
او با اشاره به موضوع عدالت در عرصه هنر اظهار داشت:

عدالت بعد از توحید گسترده‌ترین مفهومی است که تمام شئون زندگی انسان را دربرمی‌گیرد و جلوه عمومی عدالت آن است که هر چیز در جای خود قرار بگیرد.
رئیسی حمایت عادلانه در حوزه هنر را حائز اهمیت دانسته و اظهار داشت: 

تخصیص اعتبارات، ظرفیت‌ها و امکانات به بخش هنر باید متناسب با اهمیت این عرصه باشد. هنرمندان با انبوه مشکلات مغفول مانده‌ای مواجه هستند که برای غلبه بر آنها لازم است کارگروه مشترکی بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و فعالان عرصه هنر تشکیل شود. پیشکسوتان چراغ راه هستند و همواره باید مورد حمایت قرار بگیرند در عین حال لازم است به جوانان هم میدان داده شود تا در کنار پیشکسوتان روند رشد و بالندگی را سپری کنند.
رئیسی با استقبال از پیشنهاد یکی از هنرمندان سینما در خصوص احداث سالن‌های چندمنظوره فرهنگی در کنار مجتمع‌های مسکونی در دست احداث گفت:

فضاهای فرهنگی متناسب با توسعه فضاهای مسکونی باید در دستور کار باشد و دولت از چنین ایده‌هایی حمایت می‌کند.
وی با قدردانی از فعالیت‌های فرهنگستان هنر از مسئولین این فرهنگستان خواست دغدغه‌ها و مشکلات هنرمندان را مورد واکاوی قرار داده و پیشنهادات راهگشایی در این زمینه ارائه دهند تا دولت آن را در مراکز تصمیم‌سازی مورد توجه قرار دهد.
رئیسی با اشاره به پیشنهاد یکی از هنرمندان در خصوص ثبت جهانی خط نستعلیق به مسئولان مرتبط دستور داد این موضوع را با جدیت پیگیری کنند.
رئیسی دوران هشت سال دفاع مقدس و انقلاب اسلامی را دارای ظرفیت‌های عظیم هنری دانست و گفت:

بی‌تردید هنوز در حوزه هنر آنچنان که شایسته این حرکت‌های عظیم است حق مطلب ادا نشده و لازم است ابعاد مختلف این جریانات با زبان هنرمندانه تبیین و به جامعه عرضه شود.
او با اشاره به رهنمودهای رهبر انقلاب در حوزه جهاد تبیین گفت:

امروز در عرصه جهاد تبیین همه به ویژه هنرمندان وظیفه بزرگی بر عهده دارند و می‌توان با جلوه‌های هنری، ایثار و رشادت‌های عظیم فرزندان این ملت را هنرمندانه برای نسل‌های آینده به تصویر کشید تا بدانند که برای عظمت این کشور چه ایثارگری‌ها و جانفشانی‌هایی انجام شده است.
رئیسی با اشاره به پیشنهاد مطرح شده در خصوص توجه به اصل ۴۴ و تقویت بخش خصوصی در بخش هنر گفت:

اعتقاد عمیق داریم که اقتصاد هنر باید به بخش خصوصی واگذار شود. دولت در این عرصه نقش هدایت، نظارت و حمایت را بر عهده دارد تا این موضوع به نتیجه مطلوب برسد.
رئیسی با تاکید بر اینکه کاهش تولید در عرصه صدا و تصویر حتما باعث نگرانی است گفت:

تولیدات در بخش صدا و تصویر باید از لحاظ کمیت و کیفیت گسترده باشد چرا که این تولیدات مخاطبان زیادی حتی در کشورهای منطقه دارد.

  •  

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این اظهار داشت:

پس از روی کار آمدن دولت مردمی شورای عالی سینما مجدداً برگزار شد. شورای هنر ذیل شورای عالی انقلاب فرهنگی فعال شده است و در بودجه گشایش‌های خوبی برای تقویت و حمایت از حوزه فرهنگ و هنر ایجاد شده است. با دستور رئیس جمهور ستاد هماهنگی فرهنگی- اجتماعی که در ۴۳ سال گذشته سابقه نداشته است فعال و مقرر شده آیین‌نامه‌های آن تدوین و در جلسه دولت مورد بررسی و تصمیم‌گیری قرار بگیرد و مصمم هستیم عقب‌ماندگی‌های دهه‌های گذشته در عرصه فرهنگ و هنر کشور را با همکاری هنرمندان جبران کنیم.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان