واردات خودرو به صورت مشروط تصویب شد | اسپادانا خبر
 
 
پنجشنبه، 3 خرداد 1403 - 10:06

واردات خودرو به صورت مشروط تصویب شد

شماره: 17596
Aa Aa

طرح واردات خودرو به شرط صادرات خودرو، قطعه و خدمات نیروی محرکه تصویب و برای بررسی بیشتر جزئیات به کمیسیون های تخصصی مجمع ارجاع شد.

در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام؛
واردات خودرو به صورت مشروط تصویب شد

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از تصویب کلیات طرح واردات خودرو به شرط صادرات خودرو، قطعه و خدمات نیروی محرکه در مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، عزت‌الله اکبری تالارپشتی درباره تصویب کلیات طرح واردات خودرو در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:

طرح واردات خودرو به شرط صادرات خودرو، قطعه و خدمات نیروی محرکه در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب و برای بررسی بیشتر جزئیات آن به کمیسیون های تخصصی مجمع ارجاع شد.

 

  •  

آملی لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که آیا مردم امروز از محصولات دو خودروساز داخلی راضی‌اند اظهار کرد:

آیا با قیمت‌های امروزی خودروهای داخلی به شرط آن که تعرفه‌های واردات بالا نباشد مردم نمی‌توانند از خودروی بهتری استفاده کنند؟ در این صورت آیا این ظلم به مردم نیست؟ این که ما مردم را مجبور کنیم فقط محصولات کم‌کیفیت این دو خودروساز را خریداری کنند عامل رقابت است؟  به گفته کارشناسان می‌توان با قیمتی حدود پنج تا هفت هزار دلار خودروهای اقتصادی بروز وارد کرد.

او  در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:

مخالفان این طرح صرفاً به مساله ورود خودروهای مجلل تاکید نکرده‌اند بلکه معتقدند میزان ارز کشور محدود است و باید در مصرف آن اولویت‌ها لحاظ شود. برخی دیگر از مخالفان نیز مسئله رانت را مطرح کرده‌اند و نیز حمایت از تولید خودروی داخلی. همه این موضوعات به طور قطع از اهمیت بالایی برخوردار است و نمی‌توان از کنار آن به‌سادگی گذشت خصوصاً مسئله حمایت از تولید داخلی که در هر صورت باید به گونه‌ای عمل شود که همچنان تولید داخلی مورد حمایت قرار گیرد اما در مقابل باید به این نکته حقوقی هم توجه کنیم که ما ۴۰ سال است مقوله خودروسازی و تأمین نیاز مردم به خرید خودرو را عمدتاً معطوف به دو خودروساز داخلی کرده‌ایم و ۴۰ سال است برای مردم به نوعی محدودیت ایجاد کرده‌ایم که این موضوع باعث می‌شود حقوق مردم ضایع شود و در تامین نیازهای مبرم خود با مشکل مواجه شوند. نیاز امروز کشور حدود ۷۰۰ هزار خودرو بیش از تولید خودروسازان داخلی است و این در حالی است که هفت میلیون خودرو هم در صف اسقاط قرار دارند. معتقدم با این فرض واردات خودرو آن هم با شرایطی که در مصوبه مجلس آمده است یا حسب مصلحت در مجمع مورد تصویب قرار خواهد گرفت به حمایت از تولید داخلی ضربه نخواهد زد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان